| Dolores214 a întrebat:

Bună ce șanse sunt sa rămână copii la mine dacă ma ma lor eu abandonat copii vor la mine și eu nu vreau sa le dau. cică un politai nu e abandon dacă eu lăsat singuri în casa ))

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt sanse destul de mari. Instanta de judecata va hotari in functie de interesul minorilor, respectiv care parinte are mai bune conditii pentru ingrijire si educare, avand in vedere toate probele ce se vor administra la dosar si ce vor copiii, daca au peste 10 ani.

| Dolores214 explică (pentru Ioandelasal):

Copii au 6 anii și 13 ani ia a fugit cu unu și a părăsit am 1 martor. vreau sa o dau jos din drepturi ca nu merita copii așa curva îmi pare rău Da ăsta este

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dolores214):

Este mai grea decaderea din drepturile parintesti dar poti incerca.
Daca sunteti casatoriti o dai in judecata, cu 3 capete de cerere: soliciti divortul pentru parasirea domiciliului conjugal, stabilirea domiciliului minorilor la domiciliul tau si obligarea ei la pensie alimentara in cuantumul maxim prevazut de Codul civil pentru 2 copii, respectiv de 1/3 din venitul net lunar.
Daca nu sunteti casatoriti treci in cerere doar ultimele 2 capete de cerere.

| Dolores214 explică (pentru Ioandelasal):

Nu suntem căsătoriți.

| ROB3RT89 a răspuns:

Sunt sanse mari, cu un avocat bun rezolvi!
Daca si ei vor la tine, cu atat mai bine.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa ai dovezi ca a parasit domiciliul cel putin 90 zile si gata. Daca locuiesti la bloc este bine sa fie scoasa si de la asociatie.
In rest trebuie un avocat dar cu putina straduinta va puteti apara si singur. Nu este asa de complicat. Daca mai sunt si copii care vor la dumneavoastra este OK. Va recomand sa cautati pe net si mai ales un site numit Avocatnet.ro.

| alexwahl a răspuns:

Daca copii vor la tine, ei vor ramane la tine.