Întrebare recomandată | Crasivaea a întrebat:

Cea mai buna priettena a mea a plecat definitiv in alta tara.Nu pot trece peste asta, ziua la scoala sunt vesela dar cind vin acasa imi e foarte dor de ea.In clasa noastra mai sunt fete foarte extraordinare dar nu prea le pot accepta.si daca sa va mai spun asta e deja a doua prietena care imi pleaca definitiv! offf ea era o fata foarte speciaala dar vad ca ea a trecut peste si ea are acolo o prietena romanca.Dar eu pur si simplu nu mi-e dor sa ma duc la ea sau sa vorbim ore in sir pe telefon sau sa o ajut la teme.Imi lipseste foarte mult.Cind a plecat cealata prietena nu m-am simtit asa dar acum....As vrea sa vina inapoi si poate par prea egoista dar o vrea linga mine.Va rog ajutor si scuze daca v-am facut sa va pierdeti timpul

18 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Intoarecerea ei in tara nu depinde nici de tine, nici de ea. A plecat cu parintii deoarece acolo poate le merge mai bine. Dar puteti vorbii pe facebook, skype, poate in vacanta de vara ai putea sa si o vizitezi happy

| BlackSoull17 a răspuns:

Hei! Ah..imi dau seama prin ce treci,ei bine timpul vindeca raniile,vorba aia. O sa te obisnuiesti, asa cum s-a obisnuit si ea, poate tu esti o fire mai sufletista si nu treci asa usor peste despartiri. Ocupa-ti timpul cu alte lucruri, incearca sa iesi cu alte fete, cu timpul o sa iti faci alte prietene.Iti doresc bafta. Funda?

| Deliiiia a răspuns:

Incearca sa nu mai regreti pierderea ei epntru a putea face loc unei noi persoane in viata ta. Gaseste bucuria in alte activitati, bucura-te pentru ea si pentru ca ai cunoscut-o!

| EchoDemon a răspuns:

Stiu cum te simti! Nu iti fa griji. asa e in viata, gandeste-te la ce e mai bun. Adica o sa gasesti o alta prietena cand te astepti mai putin. Mai bine ai gasi una sa va distrati impreuna decat sa stai in casa bosumflata. Timpul se duce repede si dupa asta ai sa regreti ca nu ti-ai mai facut prietene. SI eu si o colega ne tot gandim ca nu o sa ne mai vedem niciodata pentru ca o sa mergem la licee diferite dar incerc sa ma gandesc la cel mai bun lucru adica ma gandesc ca o sa imi fac si acolo o prietena pe care sa n-o uit niciodata! Deci sper ca te-ajutat.Chiar daca nu imi dai mie funda e ok eu am vrut doar sa iti dau sfatul meuwinking. Mult noroc happy.

| danay72 a răspuns:

Prieteniile adevarate nu se vor uita niciodata, indiferent cat de mare este distanta.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole despre prietenii.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Dariusuu a răspuns:

Îmi dau seama că ai ţinut la ea dacă spui că te sufoci de dorul ei. Altă opţiune nu ai sau ai dar nu acum.

Gândeşte-te că atunci când o să creşti mare şi frumoasă o să poţi merge să o vizitezi.Nu există definitiv în viaţa, viaţa-i imprevizibilă.

| ROG a răspuns:

Ce legatura are cu problema fetei?

| danutzu96 a răspuns (pentru ROG):

I-am dat report pentru reclame pe forum.

| ROG a răspuns (pentru danutzu96):

Perfect

| Andreea90000 a răspuns:

Te înțeleg...am trecut și eu prin asta și nu m-am mai văzut cu acea prietenă de vreo 5 ani buni și nici n-am mai ținut legătura. Între timp mi-am făcut alte prietene, iar timpul a șters totul.

| Emilia_Emy_1999 a răspuns:

Buna! Ar trebui sa vorbesti cu ea! Sa va planificati o intalnire. Eu am vorbit cu prietena plecata. Stiu ce simti! Eu merg la iarna la ea in Italia. Si ea vine vara in Romania! Nu te descuraja! Putem sa pastrati legatura! Si chiar daca si-a facut o prietena noua! Nu te va uita! Daca ti-a fost prietena cu adevarat, nu te va uita! Iar daca te-a uitat, inseamna ca nu simte ce simti si tu! Sper ca te-am ajutat happy

| Lanciu_Fabiana_2000 a răspuns:

Îmi pare rău pentru tine dar ar trebui sa vorbești cu cineva despre asta. Părerea mea e ca ar trebui sa fii prietenă cu toată lumea și poate vei găsi o prietena cu care sa te înțelegi bine.scuze dacă am scris ceva greșit.

| Turcanasu_Ana_Zamfira_1996 a răspuns:

Vorbeste cu ea pe paginile de socializare. Iesi in oras cu celelalte prietene si o sa vezi ca o sa iti gasesti o groaza de prieteni noi

| Teodora_Arabagiu_1994 a răspuns:

Eu nu am inteles nimic!

| ElaIliesi a răspuns:

Si prietenul meu cel mai bun e plecat din tara, de fapt cred ca mai mult a fost plecat din tara in ultimii 10-15 ani, fiind mereu la studii in tari foarte indepartate. Dar am ramas apropiati multumita internetului, stiu tot ce face, stie tot ce fac. Acum cu online-ul poti sa pastrezi mult mai usor legatura. Inainte vorbeam pe mail, apoi pe messenger, si acum prin whats app si social media. Am invatat marketing online (http://www.rezistenta-online.ro) si ca sa pot lucra de oriunde si poate in viitor sa merg cu el in orice tara s-ar stabili.

| aurora23 a răspuns:

Sa iti spun un secret al vieti pe care l-am descoperit in timp.Ne atasam de persoane chiar si pentru o clipa si dupa se duc. Uneori de tot, alte ori tinem legatura si indiferent cat de departe ar fi tot ti legatura.Persoanele se duc, dar vin altele chiar in clipa in care nu te astepti.Greu de crezut, dar adevarat.Incearca sa nu mai fi asa intr-o umbra, e greu sa te prefaci fericita si in interior sa fi trista, sa tanjesti sa vorbesti mai deschis si sa suporti si pe ceilalti din jur stiind ca ei nu prea te accepta.Continua sa fi tu, tine legatura cu prietena ta si incearca sa sa iti continui viata.