| Alliss91 a întrebat:

Buna! Cine poate oferi câteva informații cu,,transcrierea unui certificat în Ro,, prietena mea se afla in Norvegia și de curand trebuie să nască aici, problema e că nu știe care sunt procedurile cu actele noului născut care trebuie făcute în Ro. Menționez că intre timp i-a expirat și buletinul și din cauza că a, avut luna mare in sarcina nu i s-a mai permis să plece sa călătorească cu avionul. Care ati întâlnit o situație similară? Mulțumesc!

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă se află acum în Norvegia, ce vrei să spui cu asta.
De curând trebuie să nască aici?
Aici în România?
e că nu știe care sunt procedurile cu actele noului născut care trebuie făcute în Ro.
Actele noului născut se fac în țara în care el se naște.
Dacă se naște în Ro, merge cineva din familie cu actul eliberat de la maternitate la Oficiul Stării C ivile. Acolo se eliberează un certificat de naștere.
Dacă naște în Norvegia, va urma aceeași procedură acolo.

| Alliss91 explică (pentru sadrian46):

Ms oricum! Dar nu-i aceias procedura, într-e timp am aflat mai multe detalii. Faptul că va naște în Norvegia actele va trebui făcute în Ro, va trebui transcris certificatul de naștere a noului născut, mai ales că el ia cetățenie Ro nu Norvegiana că părinții au cetățenie Ro.