| Secretstuff a întrebat:

Cred ca prietenul iubitului ma place. Ne stim de foarte mult timp, iar in ultima vreme il observ ca se uita la mine, si cand ma uit si eu, isi intoarce privirea. Observa orice schimbare la mine si chiar retine lucrurile marunte ce i le spun. Chiar se intereseaza de mine si ce am facut in ziua respectiva. Intr-o seara, cand mi-a fost rau, i-a scris mesaj colegei mele de apartament sa o intrebe cum ma simt si daca am nevoie de ceva, sa ii spuna, ca vine sa ma ajute. Mereu imi ia apararea. Cateodata mai precizeaza de cate o fata, si mereu se intoarce spre mine (ma gandesc ca vrea sa imi vada reactia). Eu nu prea il inteleg de ce e asa. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| pqGro a răspuns:

Buna! Da, sunt niste semne si astea. Dupa parerea mea, este atras de tine, dar nu face vreun pas din cauza iubitului tau. Eu zic ca un baiat nu s-ar interesa de o fata atat de mult daca nu ar simtii ceva. Dar, partea nasoala este ca e prietenul iubitului tau, si cred ca stie ca nu are nici o sansa. Incearca sa "il tragi de limba" putin, in sensul sa il intrebi pareri despre cum esti tu, si sa il intrebi ce ii place la tine. nu stiu. Oricum, succes! big grin

| Secretstuff explică (pentru pqGro):

Multumesc mult pentru raspuns! big grin

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu l-ai fi placut nici tu nu ai fi observat asta.

| Zaygon a răspuns:

Sfatul meu e sa vorbesti cu tipu si sa ii expui frumos ca nu esti interesata si daca e om cu scaun la cap va intelege. Daca vrei ceva detalii scrie-mi pe privat.

| Dumbi a răspuns:

Daca i-ai raspunde si tu la acele semne, eu impreuna cu iubitul tau o sa te consideram o curv4, pe scurt. Fii fata cuminte si nu il baga in seama, o sa isi dea seama ca nu esti de el si ai pe cineva care te iubeste mai mult decat el.
Nu trebuie sa ii explici nimic, ca poate e d-ala care vrea sa te vada despartita de el, si baga de la el niste minciuni. Lasa-l in pace.

| almaz a răspuns:

Băiatul X (prietenul tău) niciodată n-o avut prieten și niciodată n-o avut iubită, a fost doar o chestie de timp! Știu că-i cam dur, dar eu doar am anticipat lucrul care se poate întâmpla. Fii fată de treabă și nu ceda și, cel mai bine să vb cu prietenul tău despre tot, explică-i ce-ai observat și adui și argumente (gen se iteresează de tine dacă ești ok, etc...), nu-l fă gelos, fii tare și nu ceda!

| Secretstuff explică (pentru almaz):

A avut o gramada de prietene si iubite, si e cam "Don Juan". Dar mereu cand e vorba de mine, simte nevoia sa ma protejeze si se comporta total diferit cu mine, fata de celalalte fete

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Eu il inteleg pe acest om, perfect. Adevarul este ca, la specia noastra, relatiile noi sunt privilegiate hormonal, in sensul ca, dupa ce o relatie isi schimba statutul de la 'iubirea-aspiratie' la 'iubirea-implinita', se insinueaza o 'uzura', i-am putea spune, in sensul ca pasiunea se diminueaza iar orice relatie se transforma intr-o prietenie.

Daca esti o persoana atragatoare, fizic sau ca si caracter, orice barbat din anturajul tau se poate indragosti de tine si nu ar trebui sa te mire asta. Cu toate acestea, nu toti barbatii sunt pregatiti sa 'depaseasca limitele realitatii', in special daca nu sunt incurajati.

Ramane la aprecierea ta daca doresti sau nu sa il incurajezi pe acest om sa se apropie si mai mult de tine, si mai ales daca este intelept sa faci asta acum, cand esti inca intr-o relatie.

| Ana765 a răspuns:

Acum stii cum e. Daca iti respecti iubitul nu il inseli cu cel mai bun prieten al lui sau amicul lui. Dar daca tu simți ca baiatul care zici ca se da la tine e alesul vietii te poti desparti de iubitul actual (in cazul in care nu e o relatie de viitor)si vezi ce faci cu baiatul care se da la tine. Si pe mine m-a placut prietenul iubitului meu dar l am ignorat.

| Secretstuff explică (pentru Ana765):

Nu vreau sa il insel, doar ca nu ii inteleg comportamentul si de aceea am pus intrebarea. Chiar ma place?

| Salontanul a răspuns (pentru Ana765):

Dupa parerea mea (si pot sa spun ca am multa experienta de viata) este cel mai bun raspuns. Meriti funda.

| Ana765 a răspuns (pentru Secretstuff):

Atunci cand esti intr o relatie nu cred ca iti mai pasa daca te place x sau y. Sincer, un baiat nu prea baga in seamă o fata decat daca ii place de ea din ce am observat eu.