| Mogiojojo a întrebat:

Credeti ca daca din 3 copii toti suntem depresivi si am incercat sa ne taiam venele macar o data e doar o coincidenta sau de vina sunt parintii care si ei sunt tot la fel?
Cine e de vina? Sau de fapt nu asta cred ca e important.
Mai important cred ca e: se poate face ceva daca ai crescut intr-un mediu de genul?
E cam mare coincidenta ca din atatia copii sa fie toti cu probleme emotionale si ei dau vina tot pe noi si ne tot compara cu copiii nu stiu cui care sunt normali.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Saracia si stresul parintilor v-a transforma in depresivi. Mai bine facea 1 copil si situatia era diferita

| Mogiojojo explică (pentru mgtow):

Esti sigur ca era diferita? Nu stiu ce sa zic.

| mgtow a răspuns (pentru Mogiojojo):

Da e posibil pentru ca era mai putina bataie de cap cu 1 copil si mai usor de gestionat banii in familie

| Mogiojojo explică (pentru mgtow):

Dar nu ne plangeam de bani...

| mgtow a răspuns (pentru Mogiojojo):

Atunci e alt bai in familie

| AdelinaC a răspuns:

Mediul e de vina in cazul vostru si reusiti sa treceti peste intrand in anturaje total opuse, care pretuiesc viata si non-depresivi. Aveti disciplina si dorinta de schimbare. Daca va pot ajuta cu ceva, cu drag!

| Celcestietot a răspuns:

Probabil ca sunt de vina parintii. Ce se poate face? Sa fie gasita o bucata de fericire.

| cristimihailov a răspuns:

Decizia a fost a fiecaruia personal.

Restul sunt scuze de mediu, etc

| Dalmore a răspuns:

Gena, mediul sau ambele. Poți avea grijă de sănătatea ta mintală.

| Digikey a răspuns:

Sunt convins ca fiecare avem probele proprii pe care trebuie sa le depasim. Unii le au mai dificile altii mai usoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e cauza ca va judeca și va compara cu alți părinții ar trebui sa va iubească necondiționat și sa va acepte asa cum sunteți mai ales ca nici ei nu sunt într o situație mai ok având aceeași problema. Da, cauza e tiparul gândirii care părinții lau implementat în voi fiind și ei depresivi, nu cred ca e o coincidenta e din cauza faptului ca mereu sunteți criticați, judecați, probabil nu a ți primit nici prea multa atenție din partea lor, afecțiune... Depresia nu este ereditara, ea asta cauzata de tiparul gândirii, mintea trebuie reautoeducata, un om depresiv sau anxios trăiește prea mult în memorie și imaginație și ratează prezentul are o proiecție mintala către un viitor imaginar care îl autodistruge. Trebuie schimbat mediul, un om depresiv ar trebui sprijinit atât mai mult ca e într-o situație atât de serioasa nu sa fie judecat și comparat cu alții asa nu poate fi never schimbat efectiv ei pun sare pe rana. O parte din vina o au și ei dar sunt mai multe cauze care cred eu ca te au adus în depresie. O depresie serioasa mereu va avea perioade recurente dacă omul nu își schimba mentalitatea, fluxul mental sa nu mai fi cu gândul în trecut și viitor, tot gândurile provoacă și anxietatea și asa apar și simptomele. Fiti tari nu va dați bătuți, mai ales tu happy
Aveți nevoie sa fiti înțeleși nu judecați.

| Mogiojojo explică:

Dar raspunsuri mai elaborate nu puteti? Sau nu mai ajungeti cu degetele la tastatura din cauza burtii? laughing

| Konstantin2020 a răspuns:

Citiți Biblia și întoarceți-va la Dumnezeu. El sigur va poate scapa de depresie!