| anonim_4396 a întrebat:

cu 13 ani in urma m-am nascut eu, tatal meu cand a aflat ca eu o sa ma nasc a lasat-o pe mama mea, a incercat s-o covinga pe mama mea sa faca asa ca eu sa nu exist, dar mama mea nu a acceptat. Dupa ce m-am nascut eu, tatal meu la toti spunea ca eu nu sunt fiica lui, purta vorbe prin sat de genul acesta.Au trecut 8 ani si mama mea s-a casotarit cu un alt barbat, era bun cu mine eu ii ziceam TATA insa dupa ce s-a nascut sora si fratele meu el nu se comporta frumos cu mine, pe mama mea o batea, si-a gasit alta.Mama mea nu mai putea asa in acelasi timp el o insela si o batea, s-a departit.Noi traim la bunica. Prin decembrie 2014 tatal meu care nu s-a raspuns cu mine 12 ani a sunat-o pe mama mea si a intrebat-o daca putem sa plecam la Chisinau sa facem testul DNC(totusi nu credea ca eu sunt fiica lui)mama mea a acceptat doar ca sa-i dovedeasca lui si eu sa am tata. Poate el nu facea testul DNC dar el nu e insurat nu are alti copii si cred ca si-o adus aminte de mine.Am plecat eu si mama mea la Chisinau am facut testul DNC.In seara de 31 decembrie a venit un plic mare acasa cu testul DNC. Acolo scria ca eu sunt fiica lui 99, 999999999 %.Pe 5 ianuarie el a sunat, a vorbit cu mama mea, pe urma mi-a trimis o geanta mare din Italia cu haine, dulciuri, bani.Eu vorbeam cu dansul dar nu-i ziceam tata, el mereu ma intreba ce mai vreau sa-mi trimita din Italia, eu ii ziceam, el imi trimitea.Prin mai am facut documente si vara am plecat pe 5 saptamini in Italia la dansu, am plecat cu verisoarele mele.Imi parea ca o sa fie alt fel cand am ajuns acolo mi-a facut cunostinta cu prietena lui, m-am distrat eu in Italia foarte bine, el imi cumpara ce voiam, imi dadea cel putin 50 euro pe zi.Nu prea m-am inteles eu cu dansu in tot timpul ii raspundeam asa ca sa-i fie dureros, lui nu-i placea.El mi-a zis de 2 ori ca sunt grasa, eu recunosc aceasta am 13 ani, 165 cm, 58 kg,, insa eu nu sunt de vina ii seaman lui, el ii gras daca ii semanam mamei mele eram slaba.AM venit eu din Italia in Moldova nu prea vorbeam cu dansu. MAMA mea l-a sunat si l-a intrebat care este cauza el a zis ca cat timp eu am fost in Italia m-am comportat foarte rau.Toti imprejur imi zic sa-i zic TATA dar eu nu pot nu cred ca merita.....nu stiu ce sa fac ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| Apac a răspuns:

Presupun că după 13 ani a realizat ce greșeală a făcut, probabil fiind tânăr pe atunci; dacă altcineva ar face acest lucru, n-ar merita să fie iertat, dar el merită pentru că este tatăl tău; te-a ținut în Italia, a avut grijă de tine și ți-a dat bani; încearcă să se apropie de tine, nu știe cum să se revanșeze, să fie un tată normal. Este normal că tu nu îi poți spune tată, deoarece pană te-ai întâlnit cu el nici nu aveai idee cum arată. Explicăi că îți este greu să-i spui tată, deoarece nu-l cunoști prea bine, nu te simți atașată de el. Nu fi rea cu el, faci mai mult rău decât bine, iar apoi ne spui că sa plâns mamaie tale că ai fost rea. In cele din urma o sa te obișnuiesti cu idea ca el este tatăl tău.
Mult noroc!

3 răspunsuri:
| ToKen a răspuns:

Daca nu simti ca ii poti spune "tata", nu o face.
Nimeni nu te poate obliga sa faci asta. Lasa-i sa vorbeasca.

| CorinaB a răspuns:

Cred ca in momentul de fata incearca sa isi repare greselile din trecut. Dar fiind coplesit de evenimente, nu prea stie cum. Ar trebui sa il intelegi si sa incerci sa il ajuti. Din ce imi spui, este clar ca acum isi doreste sa faci parte din viata lui. Ii este greu, la fel cum ii este si tiesi aveti cu totii nevoie de o perioada de acomodare. Sfatul meu este sa comunici deschis cu el, sa ii spui exact ce simti, ce gandesti si ce iti doresti de la aceasta relatie cu el. Daca nu te simti pregatita sa ii spui "tata", nu o face. Nu te poate obliga nimeni. Dar corect fata de el ar fi sa ii explici motivele si sa il faci sa le inteleaga. Si doar daca vrei si simti asta, da-i de inteles ca este in puterea lui sa schimbe aceasta stare de fapt si in timp poate vei ajunge sa simti ca iti este tata. Succes!