| Larysa690 a întrebat:

Cum aș putea să îmi conving părinți să mă lase sa ies si eu mai mult din casă? Mama e foarte severă si nu ma lasă aproape de loc,nu mă lasă să am anumiți prieteni și când ies undeva mă suna ca disperata si dacă nu îi raspund face foarte urât când vin acasă. Parcă stau intr-o pușcărie,îmi vine să fug de acasă, mă simt sechestrată.Ea nu mă lasă, deoarece crede ca am 15 ani și sunt vulnerabilă,mai ales că se uită toată ziua la tv și vede cazuri cu fete răpite,mai ales asta care s-a întâmplat acum și nu mă lasă ca să nu pătesc si eu.I-am explicat de sute de ori că am crescut dar nu vrea să înteleagă asta,mă crede un copil mic,deja numai suport ne certăm în fiecare zi pe tema asta. Vreau sa fiu și eu liberă ca și alți adolescenți de vârsta mea,am și eu dreptul la viată.Ce aș putea sa fac, de multe ori chiar îmi vine să fug de acasă?! Și mai ceva,mereu mă ceartă din cauză că mă machiez, dar dacă mie îmi place care e problema ei..nici măcar nu mă machiez tare mă dau cu fond de ten pentru că am coșuri si puțin ruj câteodată, numai pot ma distruge psihic!

29 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu o mai lasa pe maica-ta sa se uite la timpenii la TV. Ai sanse mai mari sa cazi pe sapun in baie decat sa te rapeasca careva. Cu machiatul sunt de acord. Lasa ca o sa te machiezi cand o sa fii baba destul, ca atunci poate se justifica. Acum la varsta ta nu are nici un sens sa te machiezi. Daca ai cosuri, fondul de ten sigur nu face bine.

| anonimg a răspuns:

Spune-i că vrei o bicicletă, role sau altceva de felul acesta.

| Larysa690 explică (pentru anonimg):

Si ce rezolv cu asta?

| anonimg a răspuns (pentru Larysa690):

În felul acesta ai posibilitatea să stai mai mult pe afară.
Te poți înscrie la o sală de fitness. Dar nu mai ești nevoita să stai în casă.

| Andreeush a răspuns:

E normal să o preocupe soarta ta, ești încă mică și nu poți decide de una singură ce să faci.

| BuLaNNNeL a răspuns:

E foarte bine, esti mica, vulnerabilă și ușor de prostit.

| Larysa690 explică (pentru BuLaNNNeL):

Altele au și copii la varsta mea si eu nu am libertate nici 10%

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Larysa690):

Si ti se pare normal? Vezi ca e plină Elvetia de fete "mature, inteligente si cuminti". Învață, asculta-ti părinții, nu zice nimeni sa nu iesi, la un suc, un ceai, o plimbare. Ce iti trebuie mai mult?

| Depoka a răspuns (pentru Larysa690):

Drăguță, eu am 22 si tot stie mama ce si unde si cum. Ea m-a crescut si consider ca are dreptul dupa cate sacrificii a facut, sa nu-si faca griji. Ai 15 ani, esti mica si esti expusa la multe chestii, nu e vina ta, din păcate acesti monstri nu-si pot tine mâinile acasa si capul pe umeri! Mai tarziu ai sa-i mulțumești mamei tale cum eu ii sunt recunoscătoare la această vârstă. Parintele tau nu îți vrea raul. Iar referitor ca altele au copii la vârsta ta, pai cu ăla au si rămas. Un copil nu e o jucărie sa-l lasi deoparte si tu sa-ti continui viata de copil in continuare. Libertate? Te tine in lanțuri? Sechestrata? Fara tv sau telefon? Mai meditează putin asupra acestei chestiuni numită "libertate".

| Larysa690 explică (pentru Depoka):

Inteleg asta dar toate prietenele mele fac ce vor ele si eu mă simt mai prejos.

| Depoka a răspuns (pentru Larysa690):

In viață nu întotdeauna facem ce dorim. Nu ai de ce sa te simți mai prejos. Mulțumește ca ai o mama care se preocupă pentru tine. Stii, toate lucrurile se fac la timpul lor. Îți poti gasi activități astfel sa nu te plictisești acasă. Citeste, învață o limba străină sau fa sport etc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Depoka):

Draga, macar nu comenta. La 22 ar trebui sa iti vezi de treaba ta, nu sa raportezi la mami din 2 in 2 ore. Dar nah, asa e la noi, parintii sa isi toace copchiii la cap pana crapa, eventual sa le si atraga atentia ca trebuie' sa vina sa aiba grija de ei cand vor fi senili... Si uite asa in multe familii o generatie strica viata a inca una-doua. In cazul de fata, o sa si-o ia ma-sa in bot big time cand asta mica o sa fuga cu primul pen&s ambulant pe care il va intilni. Stiu si eu cazuri de astea, in care biata fata s-a casatorit cu primul nenorocit abuziv de care a dat, numai ca sa scape de parinti de-astia.

| Depoka a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ti se pare ca am atentat asupra principiilor tale? Ce si cui raportez ceea ce fac nu te privește pe tine. Nu ma cunoști absolut deloc. Nu esti in măsura sa comentezi, esti in neștiință de cauza. Ce pot sa fac daca am o mama mai buna ca voastră, una care m-a invatat sa ma pun pe mine pe primul loc, una care m-a învățat sa ma descurc in viață si care m-a învățat cum sa tin piept persoanelor cu băgare in seama?! Chiar imi pare rau.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Depoka):

Ai atentat asupra bunului simt. Ea mentioneaza clar ca are parinti abuzivi care o vor transforma si pe ea intr-o timorata sau o vor arunca in bratele primului jegos care ii va arunca o privire, si tu bati cimpii aici ca maica-ta te-a invatat bla bla bla dar ti se pare normal sa te aiba pe radar la 22 de ani.

| Bogdan70001 a răspuns:

Tu chiar vrei sa fi violata si nu sti cum?

La 15 ani tu vrei sa pleci de acasa ca nu te lasa maica-ta pana la 12 seara afara, este?

Si culme este ca tu stii de cazul din Caracal, te crezi tu mai ceva decat saraca de Alexandra (Dumnezeu sa o odihneasca) si crezi ca ai fi scapat sau?

Eu cred ca tu nu intelegi riscul in plus pe care ti-l aduce faptul de a fi fata si anume violul.

Crezi ca la 15 poti face fata unui dobitoc de 20+ ani, pentru ca aia te vor bate si poate viola, nu unul de 15-16 ani, da?

Eu nu te poate lasa ca-i mama ta si tine la tine, dar eu te-as lasa afara pana la cat vrei, dar sa nu intri cu burta la gura sau cu vanatai la ochi dupa.Lasa rebelitatea asta deoparte

| Larysa690 explică (pentru Bogdan70001):

Nu mă lasă nici la 7-8 ce să vb de 12.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Larysa690):

Ok, putin exagerat, dar eu zic ca 10 maxim este foarte bine

| christine99 a răspuns:

S-a demonstrat ca cine se uita des la stiri ii creste nivelul de anxietate, poate asta este. De ce crezi ca e sintagma "va poate afecta emotional", nu e ok sa auzi numai chestii negative mult timp.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru christine99):

Daca s-ar da la stiri numai cu copii cuminti care isi asculta parintii, romani de treaba, preoti care ajuta comunitatile din care fac parte, politicieni ca primarul din Oradea... cine s-ar mai uita la ele?

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine poate cauzele pentru care mama ta nu te lasa sa fii libera sunt ascunse mult mai adanc. Poate ai comis anumite greseli in trecut sau ai comis actiuni impotriva vointei lor si astfel au pierdut increderea in tine.Chiar daca nu ai comis nici-o greseala, recunosc ca parintii tai sunt prea protectori.Ei cred ca daca te vor tine departe de lume, te vor proteja, desi ei nu inteleg ca astfel doar iti rapesc cei mai frumosi ani din adolescenta.Tot ce poti face e sa le explici ca nu trebuie sa isi faca atatea gtiji, incearca sa-i asiguri ca vei fi prudenta, adica ca vei iesi cu prietenele tale in locuri aglomerate in timpul zilei aproape de casa.La inceput cere macar sa iti dea voie putin timp si incearca sa asculti de ei, nu le trada increderea. Odata ce vor vedea ca pot avea incredere in tine, vor incepe sa iti ofere din ce in ce mai multa libertate. Faptul ca te suna nu e nimic atat de rau, si pe mine parintii ma mai suna cand ies in oros, chiar daca sunt baiat si am 17 ani.e si evident ca ei isi fac griji.Incearca sa vorbesti cu ei sincer, si spune-le ce simti si care ar putea fi consecintele ca ei te tin "captiva".

| Cduncfujndf a răspuns:

Bună, în momentul de față am și eu 15 ani, sincer ora la care trebuie să fiu în casă este 11. Dar oricum, eu una, anul ăsta am trecut clasa a 9a, și când era cu o zii înainte de examene, ora la care trebuia să fiu în casă era 9 maxim 10, dar am venit acasă aproape de ora 2 noaptea.
Vreau să zic, că părinții mei de multe ori mi-au interzis să fac anumite lucruri, dar eu tot le-am făcut. La început erau nervoși că nu îi ascultam, dar acum s-au obișnuit...pentru ca fac chestia asta de când eram mică.

| dbigiu84 a răspuns:

Intr-adevar,esti deja matura.Nu e nevoie de mama sa-ti explice ce si cum.Incearca sa le transmiti in mod subtil ca poti lua decizii si singura.Gandeste-te ca ei o fac pentru ca te protejeaza. Pune-te si in locul lor, ce s-ar intampla daca sa zicem ai fi rapita.Ar fi vai de capul lor.Mai asteapta 1 an acolo si transmite-le in mod subtil ca esti matura si ca poti lua decizii si singura.

| Adrian7art a răspuns:

Sunt cam de aceeași părere cu Kolibri..este ușor să o i-ei pe o pantă descendentă la vârsta asta ca să exclud răpiri..prostitutie ar însemna să trăim intr-o frică continuă, dar ce face mama ta e de apreciat la un părinte și ai sa-ti dai seama mai târziu.
Sunt multe activități de grup cu fete si băieți seriosi..biciclete..role..dansuri
Pleasee..Alege-ți prietenii cu grijă!

| PeggyRock a răspuns:

Încearcă, într-o zi în care sunteți împreună să ai o discuție sinceră cu mama ta. E important să înțelegi ce o frământă. Așa cum spunea cineva mai sus, poate ai făcut ceva și i-ai pierdut încrederea. Pe lângă ceea ce este la televizor, poate și la voi în comunitate s-au întâmplat lucruri care o fac pe mama ta să aibă asemenea atitudine. O discuție sinceră, stabilirea unor reguli acceptate de amândouă (de genul: când ajungi acolo trimiți mesaj, vreau să știu cu cine mergi, la 10 ești acasă, etc), reguli pe care să le respecți, îți pot readuce încrederea mamei.
Mama ta face toate astea doar pentru că te iubește și este îngrijorată.

| hyozanryu a răspuns:

Mama ta nu are incredere in niciun copil din grupul tau de prieteni?

| amandaflory a răspuns:

E normal ca are grija de tine, dar nu chiar sa fi limitata complet.
tu cand est afara suna tu acasa la intervale scurte sa zici ca esti OK ca sa nu stea in tensiune. si daca tot vezi ca limita este exagerata complet de tot, ce pot sa spun, nu mai asculta si spara ca pedeapsa nu o sa fie prea mare...