| SofiaDalinda a întrebat:

Buna, cum as putea sa le spun parintilor mei ca as vrea mai multa libertate? Pana acum am facut doar ce au zis ei sa fac, mereu i-am ascultat dar am 18 ani si se comporta cu mine de parca ar fi inca un copil. Sunt foarte comunisiti si cateodata degeaba vorbesc cu ei deoarece nu iau niciodata in considerare ce spun. Ce as putea face? Daca imi spun parerea, le raspund, daca tac, de ce tac si nu imi spun parerea...Si la 20 de ani tot ca ei ar trebui sa fac...Ce as putea face?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| De3ox a răspuns:

Demonstrează-le ca poți fi matur și îți poți purta singur de grija.
Gaseste-ți un job, începe sa plătești și tu la utilitățile casei, apa, gaz, electricitate, întreținere, etc, aprovizionează și tu casa cu mâncare, păstrează-ți suficienți bani sa îți poți cumpăra haine și ce mai ai nevoie, păstrează-ți suficienți bani sa poți merge în continuare o luna pana la următorul salariu fără sa ramai în pana, vorbește frumos cu ei, nu da dovada ca ești un copil alintat și suparacios din orice, vorbește matur și responsabil, ia decizii bune și îți garantez eu ca dacă reușești sa faci toate acestea nu se vor mai comporta cu tine asa cum ai descris.
Teoretic suna bine, dar sa vedem cum vei reuși asta cu un salariu de 1200 lei pe luna.
Eu te înțeleg și nu îți spun cu răutate, părinții îți vor binele, exista câteva tipuri de părinți care accepta mai greu maturizarea copiilor și trec foarte greu peste etapa asta, asa cum "ei nu te înțeleg pe tine" îți spun cu sinceritate ca și ei sunt în aceeași situație, "nici tu nu ii înțelegi pe ei" cum ție îți este greu sa te considere un copil deși ai crescut mare, asa și lor le este greu sa te considere un adult când ești copilul lor, în timp toate se vor rezolva, este nevoie doar de răbdare.
Mult succes și viata plăcută!

10 răspunsuri:
| HadesSs a răspuns:

Incearca sa o iei treptat si sa gasesti o cale de mijloc esti la criza varstei de 18 ani cand toti gandesc gata sunt major pot sa fac ce vreau dar nu e chiar asa, cat stai sub acoperisul lor trebuie sa faci ce iti zic ei, nu iti convine mutate.

| Nilsson a răspuns:

Solutii as putea sa iti dau dar mi-e teama de ce o sa faci cu libertatea mult ravnita.
De regula, copiii care au fost tinuti din scurt de parintii lor cand s-au vazut de capul lor fie au intrat in anturaje nepotrivite, fie au gazut prada unor adictii (fumat, betii, droguri) dar cel mai rau mai ales in cazul fetelor au intrat in relatii nepotrivite cu niste golani care le abuzau si le amenintau.

| andrei056 a răspuns:

Te inteleg, si eu sunt in aceeasi situatie, doar fi indiferent, chiar daca ei sunt duri, in realitate te iubesc mult si doar sufera de sindromul" mi-e frica ca patesti ceva.Am o bunica la fel si de abi acum mi-am dat seama ca doar ii e frica nu ca nu m-ar lasa.
Ignora draga mea tot ce zic

| AllexXtreme a răspuns:

Cand o sa ai un servici si esti pe banii tai atunci sa iti spui parerea si tu, deocamdata stai in casa lor, si pana la urma sunt parintii tai frate zici ca ei, faci ca tine! Bafta.

| RAY a răspuns:

La 20 de ani Madalina,inseamna ca traiesti pe banii lor, si nu ai nici un scop in viata, sa muncesti sa stai cu cineva intr o chirie sau singura,sa ai libertatea ta ca om, scrie un pocait ca cica copii trebuie tinuti din scurt ca daca nu se drogeaza,bea, incredibil deci in alte tarii oare asta fac,se vede ca nu, din contra in famili destramate se intampla asta nu unde a fost educatie, bun simt, respect, libertate

| Mircea08 a răspuns:

Cand o sa fii pe picioarele tale din punct de vedere financiar si intelectual atunci o sa ai si libertate. Atata timp cat nu ai cunostinta despre viata ( de ex. nu stii nimic despre comunism) si nu iti castigi banii de care ai nevoie, atunci se impune si o supreveghere a cuiva, in cazul tau a printilor. Ce sa faci acum cu libertatea? sa te distrezi cativa ani si dupa aceea sa dai vina pe parinti ca nu au fost in stare sa te faca om? Poate nu e cazul la tine, dar cunosc foarte multe cazuri in care asa s-a intamplat.

| Rd79 a răspuns:

Sunt comunisti cum? Acasa la voi e pe princpiul: Fiecare primeste dupa nevoie si da dupa puteri?

| SilentRain a răspuns:

Angajează-te și mutate singura, în maxim o săptămână te întorci înapoi
Poți sa ai și o cale de mijloc stabilește cu eii o oră la care ai voie sa intri în casa,

| SofiaDalinda explică (pentru SilentRain):

Pai nu am de ce sa ies afara daca nu am cu cine...Nu am prieteni :I

| SofiaDalinda explică (pentru AllexXtreme):

Nu fac ca mine. Nu am cum, fac doar ca ei deoarece asa am fost invatata