| Biancasata a întrebat:

cum fac să imi revin după o relatie de 3 ani? El posibil sa fie cu cineva. Vreau doar sa ma vindec fără psiholog pastile sau altceva... dar nu stiu cum sa fiu optimistă.

Răspuns Câştigător
| Mariarobertina300000000 a răspuns:

Buna,uite eu una te inteleg, dar trebuie sa fii puternica! Vei avea multe de infruntat in viata asta!
Asa cum te ai descurcat fara el inainte de al cunoaste, o poti face si de acum in colo... Daca tu crezi ca ai nevoie de psiholog du te.dar e posibil sa dai banii degeaba pentru ca tu trebuie sa actionezi, ia ce a fost frumos si invata din ce a fost neplacut!
Apropo ca sfat..nu mai oferi totul pe tava..pastreaza si celui care va ramane pentru toata viata!
Bafta si putere!

Răspuns Apreciat de Editori
| Freya1 a răspuns:

Este foarte greu sa iti revii după o relație de lungă durată si mai ales atunci cand cealalta persoana s-a despărțit de tine, sau cand s-a produs despărțirea mai aveați sentimente unul fata de altul.
Trebuie să începi să ai încredere în tine in primul rand, sa repari la tine ce crezi ca e gresit si sa te gândesti cu ce ti-a gresit.Trebuie să conștientizezi că daca v-ati despărțit inseamna ca pur si simplu nu mai mergea si nu făceai altceva decât sa iti sacrificiu viata pentru ceva fara viitor.
Trebuie să te axezi pe tine, pe pasiunile tale, pe o carieră, pe scoala pe orice altceva care sa iti distraga atenția.Trebuie să ieși, sa iti faci prieteni si cunostinte sau poate chiar sa vorbesti cu persoane ce au trecut prin situatii asemănătoare.
Este foarte important si sa faci ce simti, adică daca simti vreodată să îi spui ce ai pe suflet si nu ii creezi probleme (nu are o altă relatie) cred ca poti sa faci si asta pentru ca te vei descărca.Iar el daca iti va răspunde poate iti va mai da un motiv in plus sa conștientizezi ce nu a mers.

12 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Trece de la sine, petrecand impreuna cu prietenii, familia, ascultand muzica (nu trista), lecturand, vizionand filme de comedie si privind viitorul, niciodata trecutul. Sa cauti de a intra intr-o relatie noua cu cineva, nu de a uita, ci de ati reface viata, de a iubi din nou. Am trecut si eu candva prin 2 relatii nereusite, una de 3 ani jumatate si alta de 1 an jumatate. Durere este in suflet, dar m-am zbatut cu mine insumi sa uit trecutul si sa-mi fac viata mea mai frumoasa. Nu exista tratament medicamentos pentru asa ceva si psihilogul nu are rost, tu esti singurul psihoterapeut care te va trata doar prin ambitie si a vedea si partea frumoasa a vietii. Un om care a renuntat la o relatie inseamna ca nu te-a apreciat si nu te-a respectat asa cum esti, nu merita sa plangi pe un astfel de om. Nu este nici singurul barbat de pe pamant si nici ultimul. Fruntea sus!

| antimulte a răspuns:

Treci peste, face parte din trecut, nu il mai poti schimba. Te impaci cu tine si cu ideea asta. Pastila minune ai aflat deja ca nu exista, nici psihologul nu te scoate din butoiul de melancolie si tristete dar mai poate ajuta. Insa cel mai mare ajutor ti-l dai singura.

| Violleta2022 a răspuns:

Te focusezi pe altele, care iti ocupa mintea si corpul.
De exemplu, te apuci serios de un sport si il practici zilnic, pana la epuizare.
Psihic va trebuii sa accepti realitatea si sa eviti sa mai faci o obsesie dintr-o relatie incheiata si trecuta.
In felul acesta, iti traiesti prezentul si iti faci planuri de viitor, fara sa mai ai obsesia trecutului, care oricum nu poate fii schimbat.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să vezi și unde a fost vina ta. Altfel repeți greșeala cât timp vei trăi, și niciodată nu-ți vei da seama de ea.
Pe viitor trebuie să iubești oamenii, dar niciodată să nu te încrezi în ei, pentru că niciunul nu este vreun dumnezeu. Adică dragostea să fie rațională.

| Nemessys a răspuns:

Buna! Din pacate nu exista o pastila magica pentru asa ceva, care sa-si faca efectul imediat. Si nici sa incepi repede o alta relatie ca sa-l uiti pe fostul partener nu ar fi o solutie.
Ci trebuie doar sa astepti, sa faci activitati care iti plac. Sa-ti petreci si sa fii cat de mult posibil in preajma cuiva care iti place, sa iesiti in oras. Pe scurt, fa orice incat sa te faca sa te simti bine si sa fii concentrata acolo, iar asa cu timpul o sa treaca lucrurile de la sine. Daca stai inchisa in casa si tot ce faci este sa suferi dupa el, nu rezolvi nimic.

| AliGab a răspuns:

Viata este prea scurta sa iti petreci timpul suferind dupa o persoana cu care nu a mers relatia. Si eu imi pierdeam timpul cu nimicuri de genul acesta pana l-am intalnit pe sotul meu, langa care am cunoscut ce inseamna adevaratele probleme ale vietii, dar si adevarata dragoste, avand doi baieti perfecti cu el, chiar daca primul s-a nascut cu o boala genetica, iar al doilea este un prematur la incubator. Asta este adevarata iubire, cea pe care o vei purta copiilor si tatalui copiilor tai.

| Biancasata explică (pentru AliGab):

Off Doamne sa va trăiască si sa fiti sănătoși iubiti?❤❤

| FreddieM a răspuns:

Cine a iubit serios a trecut prin ce treci tu acum inclus subsemnatul.
Parerea mea e urmatoarea. Cu cat focalizezi gandurile doar pe tema asta, cu atat suferinta se perpetua. Stiu, il cauti mereu cu privirea pe strada, incerci sa vezi persoane asemeni lui, te intrebi mereu ce face langa noua partenera, si mai ales dilema fatala. Te-a iubit macar un pic?
Relatia mea cu ea era normala dar stiam ca nu ma iubea asa ca am decis sa ies singur din afacere desi mi-as fi dat viata pentru ea. Am inceput sa scriu un fel de jurnal in care vorbeam cu mine si cautam solutii ca sa ies din stransoarea suferintei. Intr-un final am reusit, prin autodeterminare si luciditate realistica. Acum e doar o veche poveste care nu-mi trezeste nici cel mai mic resentiment.
Gandeste-te doar ca ca daca doar unul se implica in relatie, e deja toxica.
Oricum e foarte bine ca v-ati despartit, pentru ca persoana care merita iubirea ta te asteapta, trebuie doar sa ai rabdare si sa va intalniti.
Schimba-ti si tu atitudinea, asculta muzica vesela, danseaza prin casa. Banuiesc ca si ceilalti te observa, problema e ca e posibil sa devii deprimanta si pentru familie.
O zi buna si ai grija de tine.

| Depoka a răspuns (pentru FreddieM):

" pentru ca persoana care merita iubirea ta te așteaptă, trebuie doar sa ao rabdare si sa va intalniti". Atat de frumos ai spus ca mi-au dat lacrimile happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur si simplu te gandesti ca o relatie incheiata nu-i un capat de tara. La inceput o sa te gandesti o perioada la el, dar psiholog? Doar,, deschide ochii" si,, uita-te in jurul tau". Poate cu el in relatie nu vedeai atat de bine: mai sunt o multime de baieti in lume. Nu mai repeti greselile pe care le-ai facut in relatie si eviti tipul de baieti cu care ai fost (adica daca era f*ck boy nici nu se mai pune problema). happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa nu mergi la psiholog? asta a meseria lui, ajuta foarte mult sa ai cineva care sa te asculte si sa iti dea sfaturi pe tema asta. nu iteleg de ce romanii au reticenta asta fata de psihologi.

| Osneros a răspuns:

Încearcă să fii propria persoană, nu un reprezentant al relației.

| Percueu a răspuns:

1)Pai te poți gândi ca: uite doamne, cum m ai scăpat de un băiat. Sa știi ca băieți mai sunt în lumea asta. Gândește te ca el nu exista.
2) Fa ți o ocupație. Du te la biserica. Asa vei scăpa cel mai bine de depresie sau ce ai. În loc sa vorbești cu un psiholog mai bine vorbești cu Dumnezeu. El știe ce ai trăit și știe cum sa te ajute. Și nu te costa. Cine te pune sa dai bani la biserica. Un leu pe săptămână ajunge (sa știi ca mai bine dai bani la copii sărăcuți decât la preoți).