| anonima188888 a întrebat:

cum imi pot convinge tatal sa ne mutam intr-o casa noua? noi stam intr.un apartament cu 2 camere vai de capul lui, in condițiile in care salariul tatalui meu e de cam 10.000 de lei pe luna si tata a moștenit si apartamentul cu 3 camere al bunicului meu care a murit anul acesta. am multi colegi si colege de clasa ale caror apartamente sau chiar case sunt moderne si frumoase, iar acum, in online mie imi e si rusine sa pornesc camera cu apartamentul meu vai de capul lui... are toate instalațiile vechi din anii 1980 mobila din anii 2000 si cel mai oribil, usi din anul 1980. tatal meu tot nu vrea sa cumpere ca zice ca moare ca nu mai are mult de trait si alte tâmpenii si ca nu o sa ne mutam niciodată din rahatul asta de apartament si nu vrea sa il renoveze ca nu are chef de santier... in schimb banii pe haine si pe telefoane ii da, dar o casa sau un apartament cu 3 camere sa am si eu camera mea, nu vrea. sincer, nu mai vreau sa stau in acest apartament de rahat si sa nu am nici macar camera mea in conditiile in care stiu ca ne permitem si ca nu banii ar fi problema ci lipsa tatalui meu de interes.cum il conving?

36 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cresti, cauti prada pui laba pe el si va cumparati un apartamemt in rate sau poate are el. Dar sansele sant mari sa fie violent deci trebuie cu recomandare. Sau astepti pana moare apoi iti reformezi locuinta cum vrei

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai cum. Sunt banii lui. e casa lui.

| anonima188888 explică (pentru sadrian46):

Stiu,dar vreau cumva sa il conving... nu mai suport sa stau in apartamentul asta, totul e stricat in el, centrala de abia mai merge, usile din anul 1980 au geamurile sparte, bratul canapelei este deteriorat si acoperit cu un cearșaf, si ce ma deranjeaza cel mai rau e ca nu am camera mea si trebuie sa dormim toti 3 in aceeași camera inghesuiti ca sardinele si cu pandemia asta, o casa cu puțină curte nu ar fi stricat, dar nu am avut deloc noroc de parinti ca lumea, am cei mai incapabili parinti din lumesad

| sadrian46 a răspuns (pentru anonima188888):

Toți 3 în aceeași cameră este întradevăr o problemă.
... dar nu am avut deloc noroc de parinti ca lumea, am cei mai incapabili parinti din lume. Dacă gândești așa, nu vei reuși. Cum ar fi să devii prieten cu tatăl tău, să îi înțelegi modul de găndire?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu el, doar asa... altfel, nu ai ce sa faci, este casa lui.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Din ce zici tu pare ca taica-tu sufera de depresie. Mama ai? Ea cu ce se ocupa/ce are de zis in toata treaba asta?

| anonima188888 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am mama, dar e casnica sad si.a dat demisia ca tata a zis ca trebuie sa stea cineva cu mine. am discutat si n.a mers nimic... ba din contra a zis ca sunt rea

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonima188888):

Geez... deci maica-ta sta toata ziua acasa si i se pare ok sa fie totul alandala? Si la 2 camere totusi... de ce nu ai camera ta? Eu la 2 camere am facut liber in dormitor si e al junioarei de ceva vreme.

| anonimg a răspuns:

Spune-i ca banii trebuiesc investiti atunci cand ii are. Investitia in lucruri de nimic nu este de folos nimanui.
Daca nu vrea sa asculte, atunci da-i da de inteles ca istoria a avut multi oameni, dar foarte putini dintre ei sunt vorbiti de bine. Doar putini dintre ei au realizat lucruri mari.
Si daca el nu este in stare sa faca un asa lucru mare pentru casa lui, atunci poate sa locuiasca cu firma al carui director este. La firma este director, dar in casa (adica in realitate) este un fricos.
Si pana la urma pentru ce munceste, si pentru ce traieste? Cat nu avea copii si familie traia pentru el; dar acum un parinte trebuie sa traiasca pentru copii.
Tu insista neobosita pana cand iti vei vedea visul implinit, chiar daca el este aerian si nu-si stie sa-si conduca familia.
Spune-i ca nu toti care fac bani stiu si sa-i si foloseasca/investeasca cum trebuie, si ca cei mai multi au nevoie de investitori.

| SilentRain a răspuns:

Alți nu nici ce sa mânace si dorm pe străzi, mulțumește-te cu ce ai

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SilentRain):

Gindire mai gaunoasa ca asta nu exista. De ce sa se multumeasca cu ce are? Mai ales ca ar putea avea MULT MAI MULT cu ceea ce are!

| SilentRain a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Are bani, are o familie are o casă
La ce dracu sa plânge de un rahat minuscul de parca ar fi tragedie
Mulți copii poartă aceleași haine 3 ani la rând, numai zic că mănâncă ce apuca '
Unii muncesc de își rup oasele '
Toti are trebui să apreciem ce avem, dar nu zic sa ne si limităm când e vorba de a trăi mai bine

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SilentRain):

Din ce a descris ea, acel "rahat minuscul" suna a taica-su avand o depresie serioasa sau efectiv fiind inapt intelectual. Sa ii oferi copilului tau o casa in care sa nu se simta ca acasa? Bai, crede-ma, si eu sunt comod si lenes si ma lupt cu asta zi de zi, am unele probleme pe ici-colo prin casa, dar nu las toate alea rupte si lipite cu scoci sau mai stiu eu ce improvizatii mai ales cand am cu ce sa le rezolv. Si daca nu am cu ce, fac rost de ceva folosit, improvizez, dar nu las toate cele praf. A, da, si la doua camere si eu, dar junioara ARE CAMERA EI. Din alea doua care sunt. Taica-su daca ar judeca cit de cit normal - nu zic ca e de aratat cu degetul, sunt EXTREM DE MULTI romani care sufera de chestii care tin mai mult sau mai putin de psihiatrie, inclusiv eu cu OCD-urile mele si mai recent ceva (semi-, lol) depresie - in conditiile enuntate de ea, ar vinde ambele apartamente pe care le are, ar mai imprumuta eventual vreo 10-20.000 EUR, si s-ar muta frumos la casa pentru ca toata lumea sa fie fericita.

| SilentRain a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Întotdeauna părinții nu își vor spune problemele copilor
Tu nu ai de unde sa stii de ce evita părinți sa faca asta
Pana la urma poate sa isi renoveze camera
Nu o mai victimiza atat e chiar norocoasă/norocos, ca nu are părinți alcoolicii, violenți, care sa o agresez verbal
Sau sa o certe ca nu spăl vase sau nu face de mâncare, chiar ea /el a zis ca are telefonul scump, crezi ca e cazul să victimizam?
Realitatea e mai dura, dacă tu crezi e o biata victima e treaba ta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SilentRain):

Nu am zis ca e o biata victima, dar din ce a zis ea, tie ti se pare ok? Hai sa arunc si eu cu telefon scump in junioara si sa ii dau bani de mec in loc sa stau frumos cu ea in bucatarie, sa curatam cartofi impreuna, sa mai stam de vorba, zici ca e mai ok asa, nu? Faptul ca unii o duc mai greu nu e scuza ca tu sa nu profiti de ceea ce poti face. Crede-ma ca nu o fac pe lupul moralist, stiu multi care cistiga mai putin ca mine si sunt mai organizati si mai dedicati. Ea asta vede la altii - ca fac mai mult cu mai putine resurse ca ai ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taica-tu exagereaza categoric cu salariu. Salarii de 10.000 lei iau parlamentarii.
Si sigur nu isi permite apartament nou din venitul lunar. Acu la faza ca a mostenit apartament de la bunici acolo intr-adevar poate vinde/renova si sa va mutati acolo Sau pe banii obtinuti din vanzare + ceva bani economisiti sau rate la banci sa luati alta.
Hainele si telefoanele la bani sunt Nimic pe langa imobiliare

| anonima188888 explică (pentru anonim_4396):

Salariul chiar atat este, stiu sigur. nu zic ca isi permite doar cu venitul lunar, dar avem acel apartment care trebuie renovat si vandut pentru a ne lua noi unul nou, dar ei tot zic ca il tin sa locuiesc eu in el chiar daca e intr-un bloc din anul 1970 si eu vreau sa locuiesc la casa sau intr.un bloc nou, nu intr. unul vechi. sad cand zic de haine si de restul cumpărăturilor la care mergem săptămânal, ei cumpără numai produse si haine scumpe, dar traim intr.un apartament care sta sa cada, cand ii zic tatalui meu asta, incepe sa tipe la mine, ca ii e greu sa vanda si ca e imposibil, dar parintii colegilor mei care nu au nici mosteniri si au si salariile mai mici cum de au putut? vreau sa duc si eu viata colegilor mei sad degeaba mi-a luat de Crăciun telefon de 4000 de lei daca stau in apartamentul asta oribil si nu am Camera mea pe care sa o amenajez ca restul fetelor de varsta mea sad

| Catalin77945 a răspuns (pentru anonim_4396):

Umm...10 000 de lei inseamna 100 de milioane, doctorii au peste 100 de mil de ex, deci nu numai parlamentarii au...de unde o venit asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Într-un apartament de 2 camere nu ai camera ta?
Ai dreptate intr-un fel, dar sunt banii lui si cred ca știe el mai bine decât tine ce sa faca cu ei.
Dacă nu vrea sa cumpere alt apartament spune-i sa renoveze o camera unde sa stai tu.

| anonima188888 explică (pentru anonim_4396):

Problema e ca nu am o camera in care stau. nu vrea sa renoveze nici cel mai mic colt din casa sad zice ca il deranjeaza muncitorii ca fac mizerie si galagie...

| anonima188888 explică (pentru anonim_4396):

Practic avem 1 singur dormitor in care dormim toti 3, 1 baie 1 sufragerie 1 bucatarie si un pseudo balcon pentru ca nu ai loc sa arunci un ac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonima188888):

Spune-i ca vrei sa ai intimitatea ta, daca nu intelege inseamna ca e prajit.

| anonima188888 explică (pentru anonim_4396):

I.am zis, chiar e prăjit, lui nu ii pasa de chestiile astea, cand ii zic, zice ca atat a putut si ca sa ne mulțumim cu asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonima188888):

Insista, insista si insista. Ia un 4 la scoala, si spune-i ca atat ai putut, si sa se mulțumească cu asta. laughing

| anonima188888 explică (pentru anonim_4396):

Pana acum am avut numai 10 pe linie, normal ca e mulțumit, oricum nu pentru mult timp, ca el isi tine sedintele in sufragerie, adica aceeași camera in care imi tin eu orele online si sunt obligata sa tin microfonul oprit pentru ca vorbeste el si nu înțeleg nimic din ore. cand ii zic, începe sa tipe ca nu eu aduc 10000 de lei in casa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ani ai? De ce nu te muti singura in apartamentul bunicului tau si te angajezi part-time sau online sau tatal tau te intretine daca spui ca are atat de multi bani. Totusi sunt curioasa.ce job are de castiga atatia bani? Esti sigura ca ai scris/inteles bine? 10 mii de lei inseamna 100 mil.

| anonima188888 explică (pentru anonim_4396):

15, sunt a 8. a, este director la o firma, nu dau numele firmei pe site dar e super cunoscuta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonima188888):

Propune-i sa te lase sa te muti singura in acel apartament si sa aiba grija de tine pentru ca deja esti mare si ai nevoie de intimitate.
Sau pur si simplu discuta cu el si spune-i ce te apasa si poate il convingi sa va mutati..arata ca te afecteaza lipsa de intimitate si va ceda pana la urma

| anonima188888 explică (pentru anonim_4396):

Nici sa locuiesc singura nu vreau, am doar 15 ani... încerc sa mai vorbesc maine ca acum deja doarme

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonima188888):

Discuta cu el happy nu exista problema fara rezolvare si sunt sigura ca daca el intelege ca tu chiar iti doresti acest lucru va ceda pana la urma..ca doar nu e capcaun laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai ai 3 ani si esti majora. Da-l incolo de apartament, oricum dupa ce termini liceul poti sa iti cauti un job si sa ai un apartament intreg numai pentru tine...
Daca ai rezistat 15 ani mai rezisti 3. Parintii tai trebuiau sa cumpere un apartament cu 3 camere din momentul in care au hotarat sa faca un copil. Acum e prea tarziu.
Nu stiu cum se face ca atat de multe familii cumpara apartamente cu un singur dormitor si pana la urma fac un copil, si copilul nu are nici macar camera lui... dar na, asta e Romania, csf

| anonima188888 explică (pentru anonim_4396):

E chestia ca vreau sa fac facultate dar tata sigur nu o sa ma ajute cu nimic si nu o sa pot sa fac si tot cu ei va trebui sa stau...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonima188888):

In ce oras locuiesti?

| anonima188888 explică:

Ma afecteaza rau deoarece sunt singura din clasa fara camera ei...sad si cand vad la colegele mele ce camere frumos amenajate au, imi vine sa plang, mai ales ca inca o colega s-a mutat recent la casa si are totul super modern si frumos chiar daca parintii ei sunt doar simpli muncitorisad

| dimdem a răspuns:

Salut!

In primul rand, asa cum vor mai spune probabil si altii prin raspunsuri, faptul ca altii au mai bine si tie iti e rusine cu putinul tau nu e un motiv ok. Incearca sa dai putina gandire motivelor pentru care simti rusinea aia - esti inconjurata de oameni care pun pret pe lucrurile materiale? Daca nu, atunci nu te mai ingrijora. Prietenilor tai ar trebui sa le pese de alte lucruri. Nu ai motiv sa simti invidie pentru asta, mai ales daca situatia nu e ceva ce poti repara tu; daca ei au lucruri "mai bune", in punctul asta al vietii e tot datorita parintilor, nu e meritul lor, deci ce conteaza?

Incearca sa ai o discutie cu tatal tau, roaga-l sa stati de vorba serios, spune-i pe bune si pe un ton neutru (nu emotional, nu de cearta sau ironic sau in orice fel) ca vrei sa intelegi cum vede el situatia si vrei sa te asculte. Daca nu vrea sa vorbeasca, nu reactiona abrupt, nu incepe o cearta, trage-l la raspundere sau intreaba-l de ce nu vrea sa vorbeasca cu tine despre un subiect care te priveste. Asta in cazul in care nu e deschis comunicarii.

Intreaba-l ce ai de intrebat. Asculta-l si cere-i detalii despre raspunsurile lui, ia-le la puricat. Cand ii aduci argumentele tale pentru care sa va mutati, nu i le spune ca si cand sunt evidente, ci pune-i-le ca intrebari. 'De ce nu ai vrea sa?' 'Nu crezi ca e mai ok daca?' Pastreaza discutia in felul in care reiese ca vrei sa ii intelegi punctul de vedere, si ca insisti ca si el sa ti-l asculte pe al tau.

Vrei sa il intrebi daca aveti destui bani sa va mutati. Daca da, vrei sa afli de ce nu vrea, cu adevarat, sa se mute in apartamentul mostenit. Te documentezi putin inainte, vorbesti cu alti oameni care s-au mutat si ii prezinti ca nu e mult efort - ba chiar, daca vrea si poti, te ocupi tu de organizare. Ii spui ca pentru tine conteaza mult, si nu vezi de ce nu, si vrei sa va intelegeti. Vrei sa priceapa ca pentru tine, starea apartamentului asta nu e acceptabila, e neplacuta, si vrei sa se faca ce se poate face.

Argumentul cum ca 'mai are putin si moare' cade. Daca mai ai putin si mori, asta inseamna sa nu mai faci nimic? sa nu mai imbunatatesti nimic? mutarea nu e asa de life-changing cum isi imagineaza el, nu dureaza ani de zile sau ceva. propune-i sa organizati macar ca idee asa, sa vedeti cam ce ar presupune mutarea, sa nu zica nu inainte sa stie, si sa poti sa participi la proces ca sa nu il lasi sa cada in lenea aia, sa ii arati ca e usor. daca o tot tine pe aia cu muritul, poti sa ii atragi atentia ca asta nu inseamna ca tie ti se termina viata acum. si roaga-l sa trateze lucrurile serios.

Daca nu da roade deloc discutia - se opune, raspunde rastit si nu se calmeaza cand tu ramai calma etc., revino aici cu o intrebare despre parintele necomunicativ happy

| VasilicaPuscas a răspuns:

Salut, vad ca a raspuns tatal tau in comentarii, sadrian46... Urat din partea dumneavoastra, domnul Adrian...