| Roxana6190 a întrebat:

Cum v-am mai spus și anterior..ne-am despărțit și nu m-a căutat deloc de atunci. Au trecut doar 4 zile și am fost cu el 4 ani. Astăzi am aflat că are pe altcineva de 2 zile. Mi-a dat ea mesaj de pe telefonul lui să îi las în pace și mi-a recunoscut și el că sunt împreună. Se cunosc de o săptămână.Și în timpul ăsta el era cu mine. A căutat un motiv să ne despărțim pentru a fi cu ea. Sunt colegi de muncă. Sunt foarte dezamăgită și mă doare foarte tare sufletul. Simt că îl urăsc. Ce să fac să trec peste mai ușor? Mereu mă gândesc la ce a făcut...

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Timpul le vindeca pe toate!
vei putea sa trece mai usor, daca accepti ideea ca nu va mai fii niciodata al tau si ca nu merita sa te consumi din cauza unui mincinos.
Evita cu orice pret sa faci o obsesie pentru el si sa-l lasi sa plece, ca sa poti merge inainte.
Stii ce? Bucura-te ca cineva acolo sus te iubeste si ti-a aratat din timp ca ai facut o greseala imensa, sa te casatoresti cu cineva care nu te iubeste si care umbla pe alaturi cu altele.
WEu as lua partea buna a lucrurilor, bucurandu-ma ca in final, stii ce lepra aveai langa tine si nu ti-ai distrus viitorul.
Relaxeaza-te, invata sa traiesti si sa respiri singur, asa cum este normal!
Nu-ti fa probleme, ca-i o chestie de timp pana o va parasii si pe actuala iubita, ca nu-i un barbat statornic si nici cinstit.

10 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Gaseste si tu altul. Sau ia-ti o pisica/ciine ceva care sa iti umple timpul. happy

| Freya1 a răspuns:

E clar ca daca a simtit nevoia sa caute in alta parte nu te mai iubeste si relatia voastră nu mai merge.Stiu ca e dureros si ca suferi dar este posibil ca el să fi fost cu ea de mai mult timp nu de o săptămână, sa lasi o relație de 4 ani si brusc sa fi cu altcineva care deja iti si spune tie sa il lasi in pace e cusut cu ață albă, cel mai probabil e cu ea de ceva vreme si s-a despărțit acum de tine ca a prins momentul.
Indiferent ca suferi acum sau ca vei mai suferi pe parcurs trebuie sa conștientizeze că relația voastră nu ar fi avut viitor in ritmul asta, el nu te mai iubeste si nu poti sa stai in situatia asta pentru vei suferi mai mult.

| anonimg a răspuns:

Ar trebui să existe o lege care să-i condamne pe cei care despart relații, care să-l condamne pe cel care înșeală.
Fiecare om de la 10-12 ani în sus trebuie să știe că orice prietenie, logodnă și căsătorie este o relație în care nu putem să intrăm și să ieșim fără să nu ne asumăm responsabilitati.
Vinovatul să nu aibă dreptul la o nouă relație cel puțin 5 ani de zile; și pedeapsa aceasta să crească în funcție de timpul petrecut în relație. Despărțirea/divorțul/înșelătoria să fie pedepsite cu privarea de libertate. Și inculpatul să plătească daune morale.

| FreddieM a răspuns (pentru anonimg):

Esti chiar suparat pe viata, frate laughing)))

| supadeceapa a răspuns (pentru anonimg):

Mersi, nu mai citisem de mult un comentariu atât de ilogic și bolnav, uitasem pe ce site sunt.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonimg):

Nu judeca căci ti se poate întâmpla și ție. E adevărat ca unii au de suferit dar sa ști ca roată se întoarce și lucrurile se echilibrează. Toți ajung sa vadă cum e sa fii înșelat dacă au înșelat iar cei ce au suferit ajung sa cunoască o iubire și mai mare o iubire adevărată. Asta se întâmplă de multe ori de la sine. Nu trebuie sa urăști pe nimeni căci lucrurile uneori nu sunt asa simple cum par la prima vedere, unii chiar nu știu cum sa iasă din relații și se afunda în minciuni, alții se tem de singurătate, alții pur și simplu se îndrăgostesc de altcineva și nu au curaj la timp. Persoanele nu ne aparțin niciodată de fapt si cred ca uneori avem indicii la ce urmează dar nu vrem sa le vedem. Apoi ia o și tu locgic, iubirea nu durează la toti toată viata, inimii nu i poți porunci și sa vrei

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

Nu pare logic deloc sa stai cu o persoana ani de zile sa ai amintiri plăcute și neplăcute și dintr-odată sa te desparti, de cele mai multe ori din motive aiurea și lipsite de logica, pentru mine e stupid.

Depinde de persoana cat suferă, de mentalitatea ei, unii întra într-o depresie pentru că nu își imaginează o viață fără persoana aia sau chiar se sinucid ca prostii alții trec rapid peste și sunt optimiști.

| anonimg a răspuns (pentru Emma30555):

Eu nu judec pe nimeni. Ce vreau să spun este că trebuiesc stabilite niște reguli, niște legi prin care oamenii să împiedice să aducă suferință semenilor lor.
Statul român nu condamnă pe nimeni care înșeală partenerul de viață. Dar asta nu înseamnă că avem dreptul de a înșela.
Repet: cine intră într-o relație trebuie să-și asume responsabilitatea aceasta; adică greșeala să-i fie sancționată. Altfel oamenii devin ușuratici.
Este o lipsă totală de educație între oameni. În nici una din zece facultăți nu te învață că nu este bine să înșeli partenerul de viață; pentru că și învățătorii oamenilor fac la fel. În mass-media despărțirile sunt încurajate, pentru că ele nu sunt pedepsite. Ba încă s-a ajuns ca să fii privit cu suspiciune dacă nu ai mai avut vreo relație până acum. Nu dau doi bani pe societatea de astăzi, pe gândirea și ușurătatea ei, și pe toți aceia care o încurajează în această direcție ușuratică.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

De regula nu se despart asa deodată.

| Emma30555 a răspuns:

Timpul va vindeca toate rănile, și bineînțeles o noua iubire. Având în vedere ca sunt 4 ani de relație e posibil ca el sa ajungă sa regrete și poate când se va întâmpla asta tu vei fi fericita cu alt băiat care chiar sa te merite