| DiBianca a întrebat:

Buna
Daca un copil a fost adoptat din momentul nasterii,cand avea cateva luni sau ani atunci pe certificatul de nastere scrie ca copilul este adoptat sau undeva? (In caz ca acesta nu a aflat ca este adoptat).

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este ca si copilul lor natural. Cu aceleasi drepturi (si obligatii) daca asta ai vrut sa intrebi. O seara placuta si tie.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa aprobarea adoptiei de catre instanta de judecata se intocmeste un nou certificat de nastere in care, la parinti, sunt trecuti adoptatorii si pe certificat nu scrie ca a fost adoptat, este un certificat normal.
Mentionez ca adoptatul are dreptul sa-si cunoasca trecutul si parintii naturali. Adoptatorii si Oficiul de adoptii au obligatia sa-l sprijine in acest sens.
Pentru detalii poti citi art.66-70 din L.273/2004, republicata in 2012, o gasesti pe site-ul oficial al Oficiului Roman pentru Adoptii. Numai bine!

| DiBianca explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc tare mult.
Iti doresc o seara placuta! happy

| Tora_Carmen_1952 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cel care este adoptat isi poate da seama (din certificatul de nastere)intr-un singur fel. Sunt doua date pe certificat.Una este data nasterii si a doua este data intocmirii celui de-a l doilea certificat (dupa adoptie). Daca adoptia nu s-a facut imediat dupa natere, ci la un interval de luni sau ani, intervine distanta mare intre natere si intocmirea certificatului nou. De aici se vede adoptia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu scrie ca este adoptat. Pe certificatul de nastere apare numele parintilor adoptivi. Poate afla numai daca ii spune cineva, daca recunosc parintii (naturali sau adoptivi).

| DiBianca explică (pentru anonim_4396):

Aham,deci nu exista niciun act precum el/ea este adoptat.
E ca si cum ar fi copiilul lor natural.
Multumesc, o seara placuta! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru DiBianca):

Da, este ca si copilul lor natural. Cu aceleasi drepturi (si obligatii) daca asta ai vrut sa intrebi. O seara placuta si tie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc pentru funda.

| Frumusika3 a răspuns:

Pe certificatul de nastere nu dar trebuie sa existe un act care sa constituie acest lucru.winking

| Miley_2646 a răspuns:

Pe certificat scrie mai jos de numele parintilor act de nastere nr...din...(data cand s-a facut certificatul)

| Miley_2646 a răspuns:

Pe certificat scrie sub numele parintilor act de nastere nr...din...(data in care s-a facut certificatul ) deci nu va stii nimeni in afara de tine