| Anonim078 a întrebat:

De cativa ani parintii mei se cearta aproape zi de zi, mai sunt si zile in care n-au nimic unul cu altul, dar totusi se cearta foarte des, cand incepe de la mama, cand de la tata si sincera sa fiu nu mai suport plang mereu cand ii vad ca se cearta sau chiar se bat straight face. Ma bag intre ei si tin ba cu unul ba cu altul, mai exact cu cine are dreptate. De obicei se cearta din niste simple tampenii de exemplu odata s-au certat din motivul ca mama mea a pus un ghiveci cu plante pe jos si catelul meu le-a distrus si tatal meu a facut cu nervii cand a vazut si s-au certat si a lovit-o odata pe mama sau se mai cearta cateodata ca mama mea spune multe tampenii, se ia mai mereu de sora tatalui meu, de diferite persoane pana si de cei de la televizor, iar el se enerveaza si ii spune sa taca, dar nu tace nici de cum pana si-o ia. Acum de 1 mai am fost la padure cu parintii, matusa [sora tatalui meu] si unchiul meu, totul era bine pana cand unchiul meu se ia de mine ca am vrut caine, dar nu ma ingrijesc de el, s-a mai discutat putin pe subiectul asta apoi a inceput altceva ma jucam carti cu matusa mea si deodata ea imi spune "Fata!", iar mama mea cum are mereu niste tampenii in cam o insinuat ca matusa mea m-o facut tarfa prin simplul fapt ca mi-o spus "fata" apoi a inceput scandalul de pe lume acolo in vazul tuturor oamenilor, iar s-a luat unchiume-o de mine si maicamia, pe ea o facea in toate felurile, o injura, mai ca nu o lua la bataie, mie pur si simplu imi intra capul in pamant de rusine ca toata lumea se uita la noi, la scurt timp am plecat de acolo eu, mama si matusa si in masina din nou scandal si-au spus toate lucrurile pe fata, matusa o facut-o pe maicamia schizofrenica, ca daca ea [matusa] i-ar comenta atata unchiului meu, ar bate-o zilnic si i-a spus ca maicamia mereu isi cere bateie si toate chestile. si tatal meu i-a spus mamei sa plece de acasa ca sa nu aiba o cearta imensa din nou acasa, ea a plecat la bunica mea si a stat acolo 2 zile, cand a venit din nou acasa iar s-au certat si ca de obicei tot din tampenii. NU mai suport atata cearta mi-a ajuns pana peste cap, cateodata imi vine in minte ca ar fi mai bine fara mine sau ma tot intreb de ce trebuie sa sufar atata, de ce nu pot fi fericita si ei sa se inteleaga. Voi ce ziceti despre aceste lucruri? Sau ceva sfaturi [ nu imi spuneti ca mai bine s-ar desparti ca nu vreau sa aud asa ceva nici de cum ].

7 răspunsuri:
| lo a răspuns:

Parinti tai,au creat un stil de viata din comportamentul asta,desi nu este deloc sanatos nici pentru tine nici pentru ei.

Cand in casa ambientul este calm,dicuta cu parintii tai despre cum te afecteaza pe tine certurile lor si convingei sa isi schimbe acest comportament imatur si agresiv. Spune-le sa vorbeasca intre ei despre sentimentele lor reciproce si in functie de asta sa ia o decizie.Tu zici sa nu se desparta dar cand doua persoane sunt nefericite impreuna, chiar daca sunt parinti tai este mai bine sa-si organizeze viata separat.Tu ti cu dreptatea, deci trebuie sa ramai impartiala si de aceasta data pentru fericirea lor dar si linistea ta, pentru a putea disfruta de viata si a te simti bine.Pot apela la ajutorul unui specialist pentru a-si rezolva conflictele interioare si intre ei. Orice decizie ar lua parintii tai, sper sa fie fericiti si tu sa te bucuri de compania lor in conditii placute.Succes!

| greyhound a răspuns:

Te simti mai bine acum?
Solutie nu prea exista pentru treaba asta (las-o pe todirica ca e beata), dar e bine sa te descarci ca sa nu te ia si pe tine nebunia

| ctodirica a răspuns (pentru greyhound):

Daca te crezi asa de destept, sa stii ca in viata nu poti face nimic fara ajutorul lui Dumnezeu

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Îmi pare rău că treci prin aşa situaţii. sper că aici vei găsi ceva ce te-ar putea ajuta:
http://wol.jw.org/....../102007366
http://wol.jw.org/......1102008124
succes şi răbdare pe mai departe.

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Tot cam aceeasi problema o am si eu vorbeste cu cineva sa nu tii totul pentru tine ai sa inebunesti intr-o ziwinking

| ctodirica a răspuns:

Sunt cam nasoale. Iti dau niste sfaturi.
In primul rand in casa voastra nu exista credinta, si de aceea merge totul pe dos. Incearca sa fii tu aceea care sa incerci sa aduci linistea si pace in casa si acest lucru nu se poate realiza fara rugaciune si credinta. Incearca sa citesti Paraclisul Maicii Domnului. Parintele Cleopa a scis intr-o carte astfel:" Ai vazut cand ai scarbe mari sa citesti Paraclisul Maicii Domnului. Maica Domnului iti da bucurie, caci paraclisul este pentru calmare, Cand esti nervos, cand ai suparare in casa si-i tulburat sotul sau sotia, Cititi Paraclisul Maicii Domnului cu candela sau cu o lumanare aprinsa la sfintele icoane si va linistiti. Aceasta putere are Paraclisul, ca sa dea liniste in casa si in familie ". Apoi incearca sa mergi din cand in cand la biserica, sau in lipsa parintilor sa stopesti casa cu aghiazma sau cu tamaie. Este foarte folositoare. Incearca sa faci cat de putin din ce ti-am scris si o sa vezi ca lucrurile o sa se schimbe, daca ai credinta ca Maica Domnului te va ajuta. Sper ca nu ti-am scris in zadar. Doamne ajuta!

| DoDoBello a răspuns:

Sunt foarte nasoale chestiile de genu. Incearca sa le explici ca tie nu iti place sa ii vezi certandu-se spune-le ca ti rusine si nu iti place sa se uite toata lumea la tine cand ei se cearta. Spunele sa se calmeze cand se enerveaza sa stea despartiti o vreme unu pe afara altul pe afara in jur la 2 ore. Spunele ca ecete chestii iti afecteaza tie viitorul in primul rand sanatatea iar in al doilea rand cand ar fi vremea sa te mariti si tu crezi ca o sa se uite vreun baiat cum se cade la tine, deoarece baieti mereu trag concluzi proaste gen " Parinti eie se cearta, sigur nu le pasa de ea, ea isi face de cap...ii asa si asa..." cu toate ca sunt multe cazuri si majoritatea copiilor sunt foarte sufletisti si cuminti. Incearca sa le spui ca te deranjeaza. Daca nu du`te la un consilier. happy