| Maridincu a întrebat:

de ceva timp ma cert cu mama groaznic de tare, adica nu de ceva timp. Ma cert cu ea de cand eram mica. Si totusl de la chestii marunte zic eu. Cum ar fii mancarea, eu am o prietena si cand ma mai duc la ea mama ei ne pune la masa si zice sa mancam si normal ca mananc indiferent ca imi place sau nu pentru ca imi este rusine sa zic ca nu imi place si mama vorbea cu mama ei si mama ei i-a zis ca la mine nu face mofturi la mancare fata ta. Si de atunci parca e nebuna mereu ma pune la masa si daca ii zic ca nu imi place ceva tipa si ma injura, sa nu mai zic ca gateste groaznic, nu stie sa gateasca deloc si inventeaza niste retete oribile. Astazi de exemplu am venit de la scoala si vorbeam cu o colega si mi-a zis ca vrea sa ma puna la masa sa mananc si mi-a zis c a nu are paine si i-am zis ca mananc fara si colega mea ma intrebat ce mananc si am intrebat-o ce imi da sa mananc si a inceput sa tipe si a tipat la colega mea prin telefon si a zis "Cacat mananca" stiu ca e amuzant intr-un fel dar nu o mai suport o detest e asa de rece si tipa din orice sau se baga peste conversatiile mele cand vorbesc cu cineva si daca ii zic sa nu se mai bage in discutiile noastre de copii incepe si tipa la mine in ultimul hal si ma injura oribil, ingrozitor sa nu mai zic ca cateodata ma si blesteama. Si nu inteleg de ce, mi-as dorii sa vorbesc cu Tata si sa-i zic despre asta dar ei 2 sunt despartiti si eu vorbesc cu tata prin telefon si ma simt si un pic stanjenita sa ii zic sau imi este frica ca o sa vorbeasca cu ea si ea o sa ma bata ca si la bataie e experta din orice se apuca sa dea in mine. Daca glumesc cu ea sau orice, incepe si tipa la mine si da in mine. Si nu o inteleg nu inteleg de ce se poarta asa de urat cu mine, si mereu daca ii comentez sau ceva ma face Javra si in toate felurile posibile. Si nu inteleg effectiv de ce se poarta atat dar atat de urat ca nu i-am facut absolut nimic chiar am fost langa ea cand i-a fost greu si i-am ridicat moralul ca la o prietena cand a avut nevoie si am ajutat-o ca pe o prietena si ea ma injura si tipa la mine din orice sau daca nu inteleg ceva si o rog sa mai zica o data incepe sa tipe la mine. Si uneori ma ameninta ca ma trimite la tata si o sa-mi fie greu si etc. Dar sincera sa fiu m-as bucura mai mult daca as fi cu tata, stiu ca nu as duce lipsa de nimic pentru ca tata e genul de om care din nimic face ceva. Si sa nu mai zic ca daca suntem amandoua pe strada si ii zic ceva ce ei nu ii convine sau daca am o parere diferita de a ei zice imediat "Hai ca esti proasta" si cel mai mult ma deranjaza cand tipa fara de prietenii mei pentru ca suntem copii si ne mai certam sau ne mai scapa cate ceva sau si ei ar putea sa mai infloreasca povestea si nu stiu mi-e asa de rusine cand tipa si face ca toate alea. M-am saturat de ea nu o mai suport imi vine sa o impusc.
Va rog ajutati-ma cu un raspuns, ce sa fac sa nu mai fie asa de respingatoare si rea cu mine. I-am spus de 100 de ori ca nu imi place cand tipa la mine sau cand tipa de fata cu prietenii mei.
Dau funda

6 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Vorbeşte cu tatăl tău. E singura soluţie.

| VelaJohnny a răspuns:

Singura nu ai cum sa iesi din situatia asta, vorbeste cu tatal tau, cu o persoana matura, responsabila si de incredere care sa-si dea interesul pentru tine. Cred ca stiu de ce s-au despartit, daca mi-ar face si mie asa figuri prietena cum altfel sa reactionez? In cazul tau, singura nu ai ce face, tatal tau pare ce mai buna solutie, discuta cu el, gasiti voi o cale. Asta ar fi sugestia mea

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Nitunitu a răspuns:

Draga copila. Cea ce o sa citesti este un adevar crunt dar meriti sa afli:

Nu esti singura care trece prin asta, uite posibilele cauze:

Parintii tai erau impreuna, mama ta sau tatal tau au avut amant sau amanta, s-au despartit afland acest lucru si rabufneste pe tine toata mania.

Sau

Nu ai fost dorita, ai fost un accident ca si sarcina ( stai linistita, daca bunica-mea nu o oprea pe mama de la avort nu mai eram aici) si mama ta nu dorea sa isi inchida viata cu familie si copil si iar se razbuna pe tine.

Sau

Mama ta are amant de mult timp si cand se cearta cu el, rabufneste ura pe tine.

Zambeste putin si utie solutia:

Mai asteapta pana la 16 ani daca nu deja ii ai implinita, fa-ti scoala si ia-ti un job part time, strange bani cat de multi poti pana la 20 de ani, te muti in chirie, iti cu osti jumatatea, iti faci familie si ii oferi copilului tau tot ce poti mai bun.

Nu faci la fel ca mama ta si prin asta o sa vezi ca uiti toate certurile. Daca te mai cearta ia-o in brate si mangaie-o spunandu-i ca iti pare rau daca o superi si i se va inmuia inima si va plange descarcand furia.

O sa intelegi mult mai tarziu ca oamenii mari au alte probleme decat ai tu la varsta ta si uneori sunt coplesiti. Se enerveaza si se descarca pe cine pot...

Esti fata si te afecteaza mai mult decat l-ar afecta pe un baiat in locul tau.

Fi puternica si construieste-ti pas cu pas viitorul, devino ce vrei tu sa devi in viata ta...

| Miss25JK a răspuns:

Cati ani ai?

| Ihvnnm a răspuns:

Imi pare rau ca treci prin asa ceva si îmi dau seama ca nu este deloc usor. Daca mama ta este atât de rea si de insensibila nu stiu ce altceva ai putea face decat sa te muti si sa stai la tatăl tau. Gaseste-ti o persoana adulta de încredere in fata căreia te poti deschide (un profesor, părintele unuia din prietenii tai, poate chiar un psiholog) si care iti mai poate da sfaturi in privinta mutatului. Deocamdată nu vad alta solutie sad imi pare foarte rau. Sper ca te-am ajutat. Mult succes si îmi dau seama ca una e sa fii in situatia respectiva si alta este sa fii in afara. Chiar daca pe propria experienta nu stiu cum e, vreau sa iti spun sa ai curaj pentru ca oricat de rele sunt lucrurile, va ecista si un sfarsit. Acum e mai greu pentru ca încă depinzi de părinți, dar vei vedea ca dupa ce vei termina liceul si vei merge la facultate vei avea o alta viata pentru ca vei fi mai independenta.