| vanesaiulia a întrebat:

Buna, de ceva vreme nu mai ma inteleg cu ai mei de niciun fel.
Am 15 ani, sunt clasa 10a si ne certam destul de des din orice motive.
De exemplu, sunt cuminte, invat bine, in fiecare an am terminat cu media de peste9, si tata in special, imi da o ora exagerata de ajuns acasa
La ora 8 trebuie sa fiu in casa iarna, avand in vedere ca restul prietenilor mei ies la ora aceea, iar eu sunt condusa mai tot timpul de un prieten pana acasa, si tot degeaba, vvara la fel, nici macar nu se intuneca, la 9, 9 jum-maximm daca e in toane bune trebuie sa fiu acasa, mi se pare o gandire foarte proasta, si nu vede ca astfel, eu sunt pusa intr o lumina proasta si restul incep sa nu mai iasa cu mine din aceasta cauza, am noroc cu o singura prietena care incearca sa ma ajute si sa ma intelega in aceasta situatie.Imi ia telefonul seara pe la ora 11, iar in timpul scolii la 9. nu mi se pare deloc corect sau normal, imi invadeaza spatiul personal, uneori imi verifica mesajele sau pozele, ceea ce e deplasat chiar daca vor sa aiba grija de mine, avand in vedere ca sunt in perioada adolescentei
Am incercat sa vorbesc cu ei de multe ori dar degeaba, ei o tin cu a lor.
Acum vine revelionul si taica meu nu vrea sa ma lase la o prietena care sta la 10 min de mine, anul trecut m-a lasat, nu a avut nimic in potriva, si nici macar nu are un motiv pentru care nu ma lasa.Incep sa nu il mai suport si pe langa asta incep sa am probleme de sanatate din cauza lor, incep sa tremur cand sunt suparata sau nervoasa si am si atacuri de panica din cand in cand, m-am gandit si sa fug de acasa uneori, dar nu pot, nu stiu ce sa le mai spun sa ii conving.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa sunt parintii care au fete. Si nu trebuie sa te mire la cate tampenii se intamplă. Asa că, gandeste-te ca fac asta pentru binele tău.

| Anastasia324 a răspuns:

Mai ei se gandesc la tine in primul rand
asa fac si ai mei
si ii inteleg
o sa ai si tu copii intr o zi
si o sa vezi cum e

| emma225 a răspuns:

Nu i asculta du te la prietena ta

| Anastasia324 a răspuns (pentru emma225):

Nu ti e rusine?