| anonim_4396 a întrebat:

Buna, de curand am aflat ca sunt însărcinată. Nu am putut să imi fac programare sa vad cat am pentru ca sunt in Anglia iar aici durează o saptamana sa iti faca programare 1.2 sa iti dea rezultatele iar eu in 8 zile voi pleca in concediu in Romania. As dori niste sfaturi pentru ca sunt foarte îngrijorată, simptome de gravidă nu prea am, un disconfort foarte mic la sani si sunt balonata foarte rau si bufeuri dar de sarcina sunt sigură pentru ca am facut 7 teste si toate pozitive iar menstra nu a mai venit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai nici un motiv sa fii ingrijorata, ai deja foarte multe simptome, mai ales daca este o sarcina mica (sub 10 saptamani de la ultima menstruatie).
Ideea este sa fii atenta sa nu faci efort, sa nu ridici, sa nu cari bagaje, sa te imbraci corespunzator, sa mananci sanatos, sa nu iei nici un medicament, sa nu fumezi si sa nu bei alcool. Nu ai voie sa mananci alimente crude (sushi, prosciuto), trebuie sa dormi suficient si cam atat. Fa-ti programare la ginecolog pentru prima zi cand te intorci din concediu. ecografia e si ea importanta dar ai multe anaize mai importante de facut.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti face o reclamatie la NHS cu detalii privind ca te simti extrem de rau si iti intarzie programarea, (te vor programa mai repede) sau mergi la urgente si te vaiti acolo imediat se ocupa de tine

| sofisis a răspuns:

De ce anume esti ingrijorata, ca nu pricep?

| vic1998 a răspuns:

Nu te îngrijora. Dacă ești încă la începutul sarcinii atunci e normal să nu ai atât de multe simptome. Mai multe simptome vor apărea pe parcurs. Să ai grijă să mănânci cât mai sănătos și să nu faci efort. Ai grijă să dormi și să te odihnești cât mai mult. Ai putea să mergi să faci gimnastică pentru gravide, te-ar ajuta destul de mult.