| anonim_4396 a întrebat:

Bună, deci am 23 ani, m-am mutat cu prietenul meu ca să ne cunoaștem mai bine. El nu e roman vorbim în engleza. Însă mama mea îmi tot spune ca nu ar fi ideal pentru mine pentru ca e de alta naționalitate și ca îmi pierd doar timpul cu el. Eu i-am spus ca nu am cum sa-l cunosc dacă nu petrecem timp împreună ca să vedem și bune și rele însă ea se cearta cu mine zilnic din aceasta cauza și îmi reproșează cuvinte grele. Eu stau cu prietenul meu la 2 ore distanta de părinții mei și mi-am găsit un loc de munca bun în acest oraș. Însă ea îmi spune ca ar fi mai bine sa las tot și sa merg sa stau cu ei pentru ca asa nu pun bani deoparte. Însă eu nu vreau acest lucru și simt ca ma zbat singura cu morile de vânt pentru ca ei tot nu înțeleg. Mi-as dori foarte mult sa le schimb mintea old school
Nu stiu cum as putea sa le vorbesc sau sa fac ca ei sa priceapă odată ca mi-e mie bine aici unde sunt și sa intelega faptul ca am 23 ani și ei nu îmi pot decide viata mea amoroasa. Și da am sta nenumărate timpuri de vorba cu ei și le-am spus toate aceasta insă tot ne certam.
Ceva idei?

26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si pe mine ma bate la cap pe telefon sa nu mai stau cu gagica de 41 eu avand 30 dar atat timp cat e sexy si gateste bine merge tinerelul la ea, nu te lua dupa maicata, te iei dupa tine

| ania a răspuns:

Daca tot va iubiti, de ce nu va casatoriti? Sexul fara casatorie e gresit inaintea Creatorului si nu aduce fericire pe termen lung in viata nimanui.Mama se teme sa nu ramai parasita si dezamagita si sa suferi.

| Ofiintă a răspuns:

Important este ca tu să fii mulțumită de viața pe care o ai, indiferent de orașul în care locuiești sau de partenerul pe care îl ai. Cele din urmă sunt exclusiv alegerile tale, așa încât nu esti responsabilă pentru faptul că părinții tăi nu sunt într-un acord cu acestea.
Sfatul meu să ignori părerile acestora. Ei vor să te
determine ca să te întorci acasă, fără a tine cont de ceea ce iti dorești la rândul tău. Consider că mulți tineri se află într-o situație similară.
Cu toate acestea, alegerea îti apartine ție, iar ei o vor accepta, asta pentru că nu au de ales.

| Lorennn a răspuns (pentru Ofiintă):

Exact. Eu locuiesc în acest oraș de 3 ani și am relația cu acest băiat de un 1 el muncește și am hotărât amândoi sa ne mutam împreună pentru ca el are jobul tot aici. Eu m-am gândit ca la 23 ani pasul pe care l-am luat de a ma muta de acasă și și fi responsabila e unul bun. Într-adevăr ei poate ca au dreptate în unele privințe însă nu sa îmi spună ea cu cine sa îmi petrec viata chiar doar ca să se înțelegea ea cu partenerul meu

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La 23 de ani inca nu esti destul de matură sa i ei decizii singura, si de ce te ai mutat cu el? El munceste sau sta pe banii tai? Sau are si el bani, cum l ai cunoscut, ai zis ca el nu e român, de unde este el? Este de culoare? (negru?) Ce varsta are el? Parintii tai au dreptate sa fie îngrijorati, multe se pot întimpla in ziua de azi, nu prea ai cum sa i convingi pe parintii tai ca este totul ok deoarece nici tu nu poti fi sigură daca acest baiat chiar te iubeste sau sta cu tine din interes, ti ai inceput viata sexuala cu el?

| Lorennn a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Bună. El e lithuanian. Muncește în același oraș unde ne-am mutat. Împărțim chiria amândoi. Nu sta pe bani mei. Și nu e negru de culoare.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Lorennn):

Multumesc pentru mesaj, mult succes sa i ti poti convinge parintii ca asta i ti doresti, sa fi cu acest băiat.

| Lorennn a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mersi asemenea pentru răspuns. Poate ca vor realiza și ei curând sper.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Lorennn):

El ce varsta are? Tu 23 si el?

| Lorennn a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

La fel

| Violleta2022 a răspuns:

Fii fata desteapta si nu te mai certa cu ei, ca azi ii ai, maine da covidul peste ei si dispar si ramai cu regretul ca te-ai certat cu ei.
Asadar, asculta-i pe ei, cu respect si bun simt, nu-i contrazice dar fa ca tine.
Pana sa ma casatoresc nu am iesit din cuvantul si reguliel parintilor, as spune ca am fost un copil exemplar, fiindca nici nu comentan sau rasundeam impotriva lor.
Dar dupa cum am spus, dupa ce m-am casatorit ii ascultam pana la capat si foarte respecetuoasa le raspundeam ca voi gandii foarte bine si voi decide singura, sau cu sotul, ce vom face.
Le-a luat cativa ani sa inteleaga ca era o alta modalitate de a ma eschiva, sa nu fac ca ei, dar nu au avut incotro.
Asadar, fii isteata si vezi-ti de viata si fericirea ta, dar fara sa-ti necajesti parintii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca tu deja iti vezi de viata ta de ce trebuie sa ii mai faci pe ei sa inteleaga?

| Lorennn a răspuns (pentru suntserios):

Ca sa fie și ei mulțumiți pentru ca se preocupa pentru mine degeaba însă nu reușesc sa-i mulțumesc

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Să eviți această temă de discuție cu ei.

| Mosotti a răspuns:

Nu trebuie sa poti sa le vorbesti in nici un fel, tu iti vezi de viata ta cu prietenul si lasa-i naiba, ca nu ai cum sa le schimbi ideile.
Ai unde sta, ai loc de munca, atat conteaza.
Nu te intereseaza pe tine ce zic ei, tu fac ca tine si aia e.

Răspuns utilizator avertizat
| wildthing a răspuns:

Poate mama ta stie ea ce spune. Oricat ii detesti tu, oricat de "old school" ii consideri, trebuie sa intelegi ca parintii tai sunt programati genetic sa te iubeasca si sa-ti vrea binele. Trebuie sa te gandesti la posibilitatea ca ei sa stie mult mai multe despre viata decat tine (la 23 de ani), desi tu cu siguranta te crezi mai desteapta decat ei. Ce nationalitate are acest iubit al tau mai exact?winking

| Lorennn a răspuns (pentru wildthing):

Înțeleg și în unele situații chiar au dreptate însă fiind la 23 ani cred ca știu și eu sa fac diferența dintre bine și rău.

| AliGab a răspuns:

Nu le poti schimba mentalitatea. Singura solutie este sa nu mai vorbesti acest subiect cu ei, iar cand ei deschid subiectul, il inchizi tu repede. Scurt si la obiect.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ceva idei în legătură cu ce? E viața ta, fă ce vrei.
Ai ochi, ai cap, ai urechi. (Nu lăsa garda jos).
Cât despre părinți, precis nu-ți vor răul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai un prieten lituanian, și muncește. Ce muncește acest băiat pentru viitorul său sau pentru sprijinul amândorura? Cred că parintii tăi gândesc la un băiat român, in sensul să vină pe la părinții lui, să stea de vorbă cu ei sau să fie o legătură frumoasă de familie cu socri și tradiții românesti. Dacă el stă cu chirie, tu cu chirie Unde ajungeți? Parintii tăi, probabil vor un băiat român, să fie și un baiat ok dpdv financiar etc. daca fata lor, tot a facut o facultate merită ceva bun. Probabil mergi pe premiza că este străin (Lituanian), si vorbești cu el în engleză, de parcă băietii români ar fi niste Africani.
Putea sa fie și Italian, Spaniol, neamț, daca n-ai un viitor bun cu el degeaba. Asta include modul trai, și cum își câstigă pâinea. Dacă era American mai ziceam, că te ducea în New York, Chicago acolo ajungi greu laughing

Parinții tăi au dreptate, legat de ce au vazut ei. Tu vezi doar partea ta de fată îndragostită, cum ai menționat mai sus " Să ne cunoaștem mai bine". Ok să zicem că este deocamdată doar experientă, până te lămurești tu, cum se desfăsoară lucrurile. Poate în sens Negativ, poate în sens Pozitiv.

| isemilia a răspuns:

Fiecare are dreptul sa gandeasca ce vrea. Important e ca tu esti fericita unde esti. Cat timp esti majora, sunt doar deciziile tale.

| Lorennn a răspuns:

Eu aici mi-am terminat și facultatea și m-am obișnuit în acest oraș. Nu pot sa plec și sa stau cu ei din nou. Mulți tinerii vor sa plece de acasă ca și mine sa își urmeze ei visurile și sa devina responsabili. Mama mea însă e invers ea vrea ca eu sa merg înapoi sa locuiesc cu ei și sa nu fac altceva decât sa-i ajut cu engleza toată ziua pentru ca lor li se pare foarte greu sa învețe o limba străină la 45 ani. Însă sa ma critice ca am și eu o relație și ca sunt pe cont propriu le este foarte ușor.