| Manuela_Gianina_1999 a întrebat:

Deci eu am 15 ani si locuiesc in Spania cu mama mea, tatal meu locuieste in Romania si nu mai tin legatura cu el! Eu vara asta vreau sa merg in America cu mama mea! Si voiam sa va intreb daca pot sa merg si fara acordul tatalui meu adica el sigur nu lasa!

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa mergi, bineinteles daca ai pasaport si obtineti viza pentru SUA.

| Adry05 a răspuns:

Nu, nu poți să ieși din țară fără împuternicire de la el chiar dacă sunt divortați. Abia la 18 poți ieși dacă nu faci rost.

| mihai69 a răspuns (pentru Adry05):

Păi de ce nu citești întrebarea?!?
Copilu' a spus clar: acum se află în SPANIA! deci poate pleca de acolo fără nicio declarație notarială, cu condiția să obțină viza de SUA.

| Violleta2022 a răspuns:

Din cate stiu eu, trebuie procura legala semnata de tatal tau, pana la implinirea varstei de 18 ani, dar ideal este sa va interesati la un avocat sau notar public, care stiu foarte bine legile.
Oricum, la aplicatia facuta pentru viza de turist pentru America, va trebuii sa atasati diverse documente si probabil acolo vi se va cere ci confirmarea celuilalt parinte.

| relian a răspuns:

Si in america cum mergeti? Sau crezi ca America e un oras din Spania laughing
Viza aveti? Ca ce anume mergeti in America si ce vrea maicata sa faca acolo?
Daca prin UE se mai fac magarii, nu va ganditi ca rezolvati cu america la fel laughing poti sa cunosti si pe Trump daca nu mergeti legal, nu aveti sanse, America nu-i Germania laughing sau mai stiu eu ce tari din astea dezmembrate unde intra care cum vrea.

| Manuela_Gianina_1999 explică (pentru relian):

Mergem in Vacanta nu nu vrem sa mergem ilegal! Eu cu mama si tatal meu vitreg

| relian a răspuns (pentru Manuela_Gianina_1999):

Am intrebat aveti viza? In america nu te duci ca in Europa, asta ziceam.
Deci cand mergi sa obtii viza la ambasada acolo o sa iti ceara procura de la ambii parinti.
In America nu te urci in avion si gata hai in America, indiferent cine va ia, indiferent cine e persoana din America, la ei legea e lege pentru toti indiferent cine esti.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Daca au cetatenie italiana nu au nevoie de vize, deci se vor duce un SUA fara absolut nici o problema, trimit pasurile la agentia de turism si aia le da inapoi cu vize cu tot, asa era cel putin in Germania, daca nu au, este altceva, le trebuie vize date pe baza unor chemari din SUA. Vrea sa mearga in vizitia, cum ce sa vrea maica-sa acolo?! Manuela, asa cum a mai zis un coleg, depinde in ce custodie esti, daca esti doar in a mamei, nu e problema. Dar asta tu stii.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Manuelea laughing hai ca esti tare,slabe sanse pe aici cu manuela,america nu-i ce se vede in filme laughing
Daca are cetatenie,dar na specificat asta,si nici nu cred ca acolo se ia asa de usor cetatenie italiana,spaniola si etc.
Dar vorba ta poate o avea,uite la asta nu ma gandii laughing
Oricum chiar daca au cetatenie spaniola sau de care or avea, in America cand ajung poate avea probleme, pot sa-i trimita inapoi, aia nu stau la discutie laughing cand o sa vada ca e minora si doara cu mama o sa-i ceara din partea tatalui.
In sf ce nu-i clar ce cauta unu pe aici intreband daca poate pleca in America nu stiu cum, sa mearga masa sa intrebe la ambasada ar fi cel mai bine, asta inainte sa faca cine stie ce chestii si sai intoarca aia acolo din drum.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Pai dar cati nu se duc in vizita in SUA sau la prieteni, rude?! Cum adica de ce se duce? E f clar ca pentru una din astea se duc. Esti culmea, de ce pui problema din start ca o sa aiba probleme? Intreaba, pentru ca si asa pentru aceste motive trebuie aprobarea parintilor si in caz de ceva nu vor sa ii trimita aia inapoi. Aici poti intreba orice, de aia si exista acest loc, poate nu a putut si avut unde in aceste momente sa intrebe unde trebuia. Dar o sa intrebe si acolo clar.

| Bizon95 a răspuns:

Vad raspunsuri in ambele directii
eu as crede ce spune Ioandelasal, intotdeauna a citat legea pe TPU
in plus si eu tin minte ca am auzit la tembelizor ca s-a scos necesitatea procurii din partea ambilor parinti, ci numai un parinte

ce as face eu ca sa, suflu in iaurt:

as da telefon la ministerul de externe:
https://www.mae.ro/en/node/2882
si intrebi acolo, ala e SIGUR un pct de vedere OFICIAL!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

Da, asa e, iti trebuie acord din partea amandurora

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti merge fara acordul lui, decat daca esti major/a. Iti zic sigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti zic asa pentru că am fost în aceeasi situatie.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adică nu ai putut să pleci din Spania în SUA? mira-m-aș...

| Denisa0954 a răspuns:

Dacă ești în custodia mamei, poti. Dacă ești în custodia amândurora iti trebuie procura de la tatăl tău