| XxBlueRosexX a întrebat:

deci eu chier sunt satula de chestia asta, eu cred ca mama e somnambula haideti sa va spun: se trezeste noaptea si dechide dulapurile, sau vine la mine in camera pe la 2 noaptea sa ma trezeasca sa merg la scoala sau deschide pur si simplu usa si sta acolo, intro noapte eram treaza so auzisem ca se trezise, nu stiu ce facea dar am auzit o bubuitura ca si cum a scapat ceva pe jos in fine nu am mers sa vad ce ara dar dimineata televizorul dvd-ul si video erau pe jos tv cu ecranul in joj pe covor, mi-e foarte frica sa nu cumva sa iese afara si eu sa nu imi dau seama si sa nu o gasesc in casa. Oare de ce e asa? Ce trebuie sa faca?

13 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In categoria nevrozelor intra si asa numitele "reactii disociative"( determinate de traume psihice care coplesesc si dezorganizeaza personalitatea ) --- o forma de reactie disociativa este "somnabulismul isteric". Ca sa poti da informatii pertinente medicului psihiatru, iti sugerez sa te trezesti noaptea (atunci cand ea se manifesta) si sa observi daca, in timpul deplasarii nocturne are vreo participare afectiva( trairi emotionale: ingrijorare, spaima, furie etc.) in tot ceea ce face.

P.S Ceea ce ti-am spus mai sus este numai o presupunere --- tu trebuie sa-i observi manifestarile si sa o insotesti la un medic psihiatru, singurul in masura sa se pronunte.
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu rezolvi nimic la doctor du-te si la un preot. cheama-l sa faca o sfestanie (slujba de sfintire a casei).

| JustRoxanne a răspuns:

Trebuie sa mearga la doctor, neaparat!

| yyyyy a răspuns:

Este grava problema ta, ar trebui sa o duci la un doctor care se ocupa de asa ceva. Discuta cu tatal tau si daca acesta nu te asculta atunci vorbeste cu alta ruda de a ta sau cu bunicii tai.Ei poate te vor crede. Ar putea pati ceva foarte grav. Cum ai spus si tu, poate sa iasa din casa si cine stie unde sa se duca. Poate cadea de undeva sau poate sa o calce o masina, sau acum serios daca chiar este somnambula poate sa intre intr-o banca si sa fure happy.

| NoOne18 a răspuns:

Doctorul,e mai bun, du-o la doctor.

| EuSiDoarAtat123 a răspuns:

Craciun fericit!

Cred ca ar trebui sa mearga la un doctor sau tu sa mergi la doctor daca mama ta nu vrea ca sa il intrebi ce poti face

| mariass a răspuns:

OK... daca nu faci misto si e serios chestia asta e nasoala si infricosatoare RAU DE TOTTT! Ei i-ai spus toate chestile astea? Fara niciun fel de rusine ar trebui ca mama ta sa se duca la un doctor! Chestia asta se face si pe find nervos, oboseala.

| XxBlueRosexX explică (pentru mariass):

Nu fc misto si i-am spus si ei dar spune ca nu isi aminteste nimic si ca nu o sa se mai intample.

| mariass a răspuns (pentru XxBlueRosexX):

Nici nu are cum sa isi aminteasca. din cate stiu eu, si cred ca stiu bine acest lucru, somnanbulii nu isi amintesc ABSOLUT NIMICC! din ce fac noaptea in somn... Pe cuvant ar trebui sa incerci sa o faci sa inteleaga sau sa vorbesti cu o ruda apropriata, sa inteleaga ca e un om matur si nu e nimic rusinos in asta! Doamne fereste, vorba ta, sa nu iasa din casa sa se intample ceva...

| NOantidoteX a răspuns:

Si eu am astfel de probleme, insa in ultimul timp s-au cam rarit. Cand parintii imi spuneau ca mergeam noaptea prin casa, imi aminteam dar destul de vag. Mie una, mi se trage de la oboseala, de la stres. Ultima "aventura" am avut-o acum o luna, cand ma chinuiam sa dau jos de pe perete, un tablou batut in cuie. Mi-am amintit asta dimineata, cand am vazut tabloul la marginea patului. Imi vine sa rad ori de cate ori imi aduc amine. Mi-e teama uneori ca pot pleca de acasa; ai mei s-au obisnuit deja, imi simt fiecare miscare. laughing Spune-i mamei sa ia niste somnifere, sau sa isi faca un program incat sa se odihneasca macar jumatate de ora pe zi.

| 24rbt a răspuns:

Cauzele pot fi variate, de la stress la alimentatie. Un ajutor la indemana oricui sunt plimbarile inainte de culcare, 15-20 de minute, mers normal, fara bauturi energizante ori excitante ale stimulilor. Un consult de specialitate e cel mai indicat, intrucat va decide daca e nevoie de tratament medicamentos.

| ClarytaMarya09 a răspuns:

Da, probabil este de la stres si oboseala. la fel a patit si varul meu. dar i-a trecut. nu este neaaparata nevoie sa se duca da un medic.trebuie doar sa fie mai relaxata seara si pe durata intregii ziel. si tu o poti ajuta cu asta. dar pana a nu mai fii somnambula si ca sa nu mai sparga nimic prin casa sau chestii de genu' ati putea sa-i incuiati usa. oamneii care sunt somnambuli sunt foarte obositi, incat visele lor se accentueaza si devin gen... "fizice" adica le traiesc pe pielea lor. si mai este chestia ca ei sunt foare greu de trezit din aceste vise. si se pot chiar rani in acest timp. crede-ma. stiu ce vorbesc.chestia este doar sa o ajuti sa nu mai fie stresata si atat de obosita. succes.

| SisuLiber69 a răspuns:

...oupssss..asta nu e de bine.cel mai bine ar fi sa consulte un doctor care se ocupa cu asa ceva happy