| Andreea1778 a întrebat:

Deci mereu când merg cu mama pe strada si trec diferiți țigani pe lângă noi ea tot incepe sa comenteze că "uite ce borați" și în toate felurile posibile mereu face asta nu se poate abtine ea are o ciuda pe țigani foarte mare și e rasista. Eu ma simt foarte prost ca ma cunosc toți din oraș și mi-e rușine sa mai ies cu ea pentru ca ma face sa ma simt prost ca unii aud când vorbește asa. I-am explicat chestia asta de sute de ori și nu intelege, ce as putea sa fac? I-am jurat ca nu o sa mai ies cu ea niciodată pana nu se comporta ca un om normal și civilizat.

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai sa se comporte si tiganii civilizat si cred ca se rezolva.

| Andreea1778 explică (pentru suntserios):

Eu înțeleg ca urăște tiganii e treaba ei, dar macar sa nu strige în gura mare sa ma facă pe mine de rușine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

big grin Sau poti ajunge in situatia mea, cand "deja a atras atentia lor catre tine" iar tu o eviti pe mama ca face asa, si ei te prind singura si e vai de tine.
Imi amintesc si mie imi facea mama asa pe strada tot felul de faze cand eram copila mica, imi era rusine sa merg cu ea undeva, si apoi cand n-am mai fost cu mama, "ma cunosteau" si faceau ei faze. Eu n-am mai vrut sa merg cu mama, dar nici nicaieri nu am mai ajuns de "cunoscuti".
E aici un comportament, este complicat, mama ta e stresata de ei, si i se pare ca face un fel de ordine pentru ea insusi daca iti impoaie tie capul cu lucrurile alea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ea însăşi nu conştientizează că acest lucru nu este politicos, ci de prost gust, atunci tu nu prea ai cum s-o schimbi doar făcându-i morală.

| Speranta12 a răspuns:

Ai grija ca atunci cand vei iesi singura pe strada, sa nu se ia cineva de tine, in special cei de care s-au luat mama ta

| christall a răspuns:

Trebuie sa afli de ce se comporta asa, care este motivul. Au si eu uscaturile lor, ca orice padure, dar sigur nu toti. Trebuie sa o faci sa inteleaga ca poate intalneste pe vreunul sensibil si nu stii cum reactioneaza si se pune in pericol pe ea, inclusiv pe tine.

| Andreea1778 explică (pentru christall):

Asta voiam sa zic...

| florin926481f a răspuns:

Cum adica te cunosc toti din oras? Si cum te intelegi tu cu ei?
Tu cunosti fiecare tigan care trece pe langa tine de ti e rusine?

| Andreea1778 explică (pentru florin926481f):

Nu chiar toți doar pe unii.

| Andreea1778 explică (pentru florin926481f):

Și ma înțeleg foarte bine cu toți pe care ii cunosc.

| Flavianadx a răspuns:

Explica-i ca tiganii s-au emancipat si le place sa le spui rromi. De exemplu: "Uite ce rromi frumosi mama", "Uite ce sucar miroase rromul ala, nu a fum si alcool ca tiganii"

| Dima_Alin_1998 a răspuns:

Incearca sa mai vorbesti inca o data cu ea, facand-o sa inteleaga prin ce treci. Daca tot o sa continue, tine-te de promisiunea ca nu o sa mai iesi niciodata cu ea din casa... Sper sa o rezolvati.

| Andreea1778 explică:

Eu una ma înțeleg super bine cu ei și nu am avut probleme pana acum... Și nici de familia mea nu s-au legat

| RomanCr a răspuns:

Am aproape 16 ani si locuiesc intr-un oras cu multi tigani. In acesti 16 ani am avut foarte multe altercatii cu tiganii si din toate astea am tras niste concluzii. Foarte rar gasesti niste tigani de treaba, dar in general tiganii chiar is niste borati. Asa ca nu ti mai fie rusine, dar daca chiar vrei sa scapi de asta incearca sa o tii pe mama ta ocupata cand trece un tigan. Sa o tii de vorba, sa o faci sa i captezi atentia doar ca sa se uite la tine si sa nu mai fie atenta in jur