| DeliaLavinia1999 a întrebat:

Devi eu am o sora mai mare si inainte sa fim noi mama a pierdut o sarcina(asa a zis ea ) era un baiat, dar a murit inainte sa se nasca.
Sora mea mi-a zis ca a fost avortat.
Dar eu am mai auzit pe mama spund ceva de un avort.
Nu stiu ce sa cred dar stiu sigur ca am avut un frate care a murit inainte sa se nasca
Nu stiu cum sa reactionez! Ce sa fac? Ajutati-ma

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, in primul rind ce varsta ai tu? Dar sora ta? Si de unde stie sora ta ca mama ta a avortat? Inseamnă ca mama ta i-a zis adevarul sorei tale, si sora ta nu i ti spune tie tot, Unde si cînd ai auzit o tu pe mama ta spunînd ceva de un avort? Poate că mama ta nu a mai dorit să rămînă însărcinată, si dacă s-a intimplat să rămînă insărcinată ea nu a dorit copilul, si a recurs la avort, nimeni nu stie ce a fost in sufletul ei de a recurs la avort, nu trebuie nici voi să o judeca ti, ea stie prin ce greutati a trecut, poate ca soțul ei tatăl vostru a înșelat o cum de altfel fac bărbatii, voi daca vreti sa aflati adevarul va trebuii sa o intrebati pe mama voastră, dar sunt putine șanse sa vă spună ceva, de teamă ca voi o sa o judeca ti. Ce varsta ave ti voi fetelor.

| Violleta2022 a răspuns:

Avortul poate fii spontan sau provocat.

Avortul spontan este facut automat de corpul mamei, care-l expluza spontan, din diverse motive de sanatate si nu este provocat de mama sau altcineva, pur si simplu mama pierde sarcina, fara voia ei.
Pe cand avortul provocat, este cel care este cu adevarat provocat de mama, sau de un medic.

Posibil ca mama ta sa fii avut un avort spontan, adica sa fii pierdut sarcina cu fartiorul, din motive independente de vointa mamei tale, poate chiar nestiute de dansa.

| minrest a răspuns:

Nu are cum sa fi avortat intentionat, pentru ca nu ar fi spus la nimeni. E clar ca a pierdut sarcina fara voia ei, se intampla destul de des, si sunt femei care tin foarte greu o sarcina.

| danay72 a răspuns:

Vorbește cu mama ta și intreab-o pe ea despre acel băiat. Dar vorbeste-i cu respect. Dacă ea crede ca trebuie sa îți spună despre el mai multe, îți va spune, dacă nu, nu insista.Respecta-i intimitatea.Tot ce vreți sa va faca vouă oamenii, faceti-le și voi la fel.

| untu a răspuns:

Vorbeste mai intai cu ea si sa-ti spuna povestea! Cum a reactionat pana acum mama? Are mustrari de constiinta (pareri de rau)?

| AlexCristi97 a răspuns:

Poate a facut avort spontan si de aceea ai mai auzit de avort. Avortul spontan inseamna ca au existat ceva probleme in timpul sarcinii si a fost fortata sa nasca fatul, el fiind deja decedat.
Cel mai bine este sa vorbesti cu ea sa stii toata povestea.

| DeliaLavinia1999 explică (pentru AlexCristi97):

Multesc chiar nu am stiut de genul asta dea avort. m.am mai linistit.Dar ar trebui sa fac ceva? Sa ma.gandesc sau nu la fratele meu?

| ALGator a răspuns (pentru DeliaLavinia1999):

În mod sigur nu trebuie să te mai gândești la asta. Foarte multe femei fac lucrul acesta în anumite momente ale vieții lor, fără să aibă o obligație pentru altcineva: e corpul lor.
La fel cum a făcut asta, mama v-a născut pe voi.
Vei ajunge adult și viața îți va rezerva și ție complicații și dileme așa cum a făcut cu mama voastră. Ea vă e "datoare" multe dar nu să vă dea socoteală de viața ei.
Nu te mai necăji, bucură te de ce ai!

| AlexCristi97 a răspuns (pentru DeliaLavinia1999):

Desi nu sunt religios, sunt intr-un fel spiritual si cred intr-o forta superioara noua, o forta a universului la care ii voi spune Dumnezeu acum. Si mama mea a facut avort spontan, cu 2 ani inainte sa ma aiba pe mine. Era o sarcina aparuta din greseala, mama nedorind in acel moment un copil.In scurt timp a acceptat ideea ca va avea un copil si s-a atasat foarte mult. Totul mergea perfect pana cand prin luna a 6-a cand a fost la ecograf a vazut ca fatul era mort. Dupa 2 ani, m-a avut pe mine. O sarcina foarte grea, a trebuit sa ia medicamente si tot felul de tratamente sa poata pastra sarcina. Si-a dorit din tot sufletul sa ma aiba, asa ca Dumnezeu m-a lasat pe lume, spre deosebire de fratele meu. Poate daca era el, eu nu mai eram. Poate el nu era la fel de iubit ca mine. Dumnezeu decide ce merita fiecare asa ca El a decis ca mama sa ma aiba pe mine.
Fie ca mama ta a facut avort dintr-un motiv (desi nu cred ca e cazul) sau a facut avort spontan (a pierdut sarcina), este important ca tu esti in viata, esti sanatoasa si iubita. Trebuie sa accepti lucrurile asa cum sunt si sa fii fericita de tot ce ai in momentul asta.

| Diance a răspuns:

Eu zic sa ii zici mamei sa iti povesteasca. E trist, nici nu ti-ai cunoscut acel frate. Stiu ca vrei raspunsuri. Mama ta s-ar putea sa nu iti spuna tot, poate crede ca nu esti pregatita. Stai calma, adevarul va iesi la iveala.

| dyckă a răspuns:

In primul rand poti discuta cu parintii tai daca mama ta a avut o sarcina de ce a renuntat la ea poate avea niste complicatii sarcina s-au poate nu era pregatita inca pentru asi asuma o asemenea responsabilitate.Nu-ti judeca parinti pentru faptele lor cu totii facem greseli.

| Golubaș_Vlăduț_2003 a răspuns:

Nu reacționa, o sa fii mult mai trista, încearcă sa fii fericita și sa uiți de ăsta.