| Alex29061992 a întrebat:

Buna dimineața! Înainte de toate va rog fiți buni cu mine si fara glume etc, sunt cu o fată de 6 ani, am început relația in România (suntem din același oraș) si am plecat in Spania. Relația nu a mers foarte bine tot timpul, a fost si bine si rău, ideea e următoarea. Eu înainte sa scriu precizez ca eu nu sunt ca restul, imi iau femeie pentru mâncare curățenie si sex, alea se fac in comun, a fost o perioada perfecta intre noi, la capitolul sex etc, dar de când am început sa locuim împreună s-a cam stricat asta, ea nu prea ii place sa facă curățenie (eu îmi fac partea, ea spune ca ba e obosita ba a uitat etc) la capitolul mâncare eu stiu sa gătesc foarte bine, ea mai puțin, la capitolul sex, din când in când (chiar si 1 data la 2 luni) de înșelat nu cred ca ma inseala ca nu are timp (lucrează cu prietena unui amic nu iese in oraș singura decât cu mine, nu întârzie de la munca, nu pleacă deloc) a fost o faza care ne-am certat ca vorbea cu supervisorul ei si eu sunt cam gelos, in fiecare vineri ii cumpăr flori, ii mai fac micul dejun, o cafea când face baie etc, am greșit o data ca am înșelat-o (motivul sex pauza 9 luni si am cedat, dar doar pentru sex si atât) si mi-a găsit o conversație cu o fata, am vorbit 1 zi doar si atât nu ne-am întâlnit si nici nu am șters conversația. A zis ca vrea sa ne despărțim, am plâns am rugat-o sa îmi mai dea o șansă etc, a oferit o șansă si am acceptat-o si credeti-ma ca acum o tratez ca o prințesă, ideea e ca am 27 ani si îmi e frică de singurătate. Ma gândesc ca daca o pierd pe ea viața mea se sfârșește de asta am si acceptat toate (sex, mâncare, curățenie) pentru ca îmi e frica ca o sa rămân singur si nu mai găsesc pe nimeni, mai ales ca sunt in străinătate, ca daca eram in România era ușor, țin sa menționez ca am un apartament aici in care locuim (daca ne despărțim eu o sa locuiesc singur aici) am o mașină, am un job foarte bun, de aratat pot sa zic ca sunt un 70% sunt înalt 1m95 slab, îmi place sa ma îmbrac elegant (prietena mea nu ma lăsa ca e geloasa ca cine știe cine se da la mine) îmi place sa muncesc deci nu sunt un leneș) nu ma droghez etc. Singurul meu defect e ca am nasul puțin mai mare (da! Am nasu mare asta îndemână ca si mai departe știți voi sa fac si eu o gluma) ce spuneți sa fac? Cum sa procedez? Ca am intrat într-o mica depresie, iau calmante etc

39 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Tatal meu are o vorba: cand ti-o faci cu mina ta, e facut si se numeste lucru manual. Ti-ai facut-o singur. Poti acum sa ii dai si Luna de pe cer, tot aia e. Odata increderea pierduta, nu mai ai ce face. Si stii de ce? Pentru ca daca o data ai calcat pe bec, sansa sa o faci si a doua oara e imensa. Pentru ea, totul s-a terminat in acea zi in care ai inselat-o, acum sta cu tine pentru tine, mai mult de mila. Si are dreptate. O zi e mult, 5 minute de sex sau flirt e suficient sa faca praf o relatie frumoasa. Ori dai totul, ori nimic. 5 minute cu alta arata ca nu ai dat totul. Ea e constienta de asta, si e normal sa fie frustrata cu privire la tine. De aceea si acea departarece a aparut intre voi.
Ce e de facut? Nimic. Iubeste-o cum nu ai mai facut-o pana acum. Si doar timpul iti va spune daca a meritat, daca va uita sau va ramane asa. Insa sa tii cont de un aspect: cea mai mica greseala te face sa iei totul de la inceput, pentru ca ea devine suspicioasa. Timpul, si fara greseli, doar asa ai sansa de a-i recistiga increderea. Sansa, pentru ca in ultima instanta totul depinde de ea, nu de tine.

| Adry05 a răspuns:

E clar că nu ești fericit în relație. mă gândesc că ei i-ai zis chestiile astea și aparent nu prea îi pasă de sentimentele tale din moment ce nu face un mic efort. 27 de ani să rămâi singur pe viață? nici vorbă.

| Alex29061992 explică (pentru Adry05):

I am. explicat si ei, si i-am spus ce ma deranjează, i am. spus cum pot sa îți aduc eu in fiecare vineri după ce termin munca flori etc, tu nu poți sa te ocupi de mine? Macar sa o facă de gura mea sa nu ii mai spun, lunea trecuta i-am luat un ursuleț si 84 trandafiri si tot când am încercat sa avem momentul nostru in pat a zis ca nu este pregătită

| Adry05 a răspuns (pentru Alex29061992):

S-a obișnuit că îi spui, te ignoră și nu există consecințe și atunci te ignoră în continuare. da e posibil să-i fi și dat sentimentu că „trebuie" să facă cu tine. în loc să te plângi și să-i reproșezi, mai bine gândește-te sau caută cum să faci un scenariu în care s-o faci să-și dorească. idk, beți ceva, creează un cadru, un film, atinge-o cumva.

| Violleta2022 a răspuns:

Unul din motivele pentru care refuza sexul cu tine ar putea fi ca nu este satisfacuta sexual. Discuta cu ea si vezi ce puteti imbunatatii in acest sens!
Cat despre curetenia prin casa sau apatia ei, cel mai probabil este in depresie si sufera, dar se ascunde.
In ce priveste corelatia dintre masura nasului si a organului, nu au nici o legatura una cu alta, sunt doar glume inventate de nasosi rolling on the floor
Ai putea sa reinvii pasiunea din relatia asta, daca ai discuta serios cu ea si ai afla ce o nemultumeste si ce o face sa sufere, fiindca este evident ceva grav care a dus-i in starea asta.
Discuatand si acceptand sa faceti compromisuri de ambele parti si bineinteles sa va imbunatatiti viata sexuala, in care sa primeasca si ea mai multa tandrete si chiar or-gas-me, o vor face sa doreasca sexul cu tine si chiar sa-l propuna cand este de buna calitate.

| Alex29061992 explică (pentru Violleta2022):

La curățenie nu e doar acum, e de 4 ani, in 4 ani am avut discuții de curățenie in casa si curățenia ei personală

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex29061992):

Dar de ce nu faci tu curatenie, daca ea gateste, spala, calca rufe samd?
Ce-i mare filozofie sa impartiti munca?

| Alex29061992 explică (pentru Violleta2022):

Asta e ideea, eu gătesc ( mai face si ea din cand in când, sa zicem când își amintește, eu fac curățenie( ea doar strânge in mare ) eu pun la spălat si la uscat si așa mai departe, ea de dimineata până seara ( la baie la cafea etc ) sta pe telefon se uita pe Facebook la haine Youtube si tot asa

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex29061992):

Discutati si conveniti ce face fiecare in casa si in viata de zi cu zi.
Hotarati sa lasati telefonul si socializarea cu altii, atunci cand sunteti impreuna, ca semn de respect si dragoste unul pentru celalalt.
Faceti-va viata frumoasa daca vreti sa fiti impreuna, nu fiti egoisiti ocupandu-va timpul cu altii.

| Alex29061992 explică (pentru Violleta2022):

Am incercat in toate modurile posibile si tot nu vrea sa înțeleagă, aceeași scuza, am fost obosita, nu am avut timp etc ( vine la 11 de la munca si la 2 se pune la somn, se trezește la 9 si se duce la muncă la 1

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex29061992):

Ce face intre 11 si 2?
De ce nu discutati asta?
De ce nu afceti un program ca sa petreceti timp impreuna, in loc sa stea pe telefon?
Sunteti copii mici sau adulti?
Pentru ca un adult cu creier si mai ales cu sentimente, nu si-ar bate joc de celalalt partner ina sa hal.
In ultima instanta daca nu va intelegeti si nu cadeti de acord asupra unei relatii in care fiecare sa se implice, exista si separarea sau divort, daca sunteti casatoriti.
Daca voi nu reusiti sa fiti efectiv impreuna si sa faceti lucrurile impreuna acum, cand sunteti la inceput, cum crezi ca va arata un viitor alaturi de ea, mai ales daca apar si 1-2 copilasi?
Spune-i sa nu mai foloseasca telefonul cat sunteti acasa, impreuna! Este un lucru normal si sanatos, sa-l pui in cui cand ai alte lucuri mai importante de facut in acasa si in viata, decat sa pierzi timpul precum copilasii, jucandu-te sau stand pe internet.

| Alex29061992 explică (pentru Violleta2022):

Ce face intre 11-2? Sta le telefon, ea bea 7 8 cafele pe zi si fumeza mult, își face cafea si după țigară etc...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex29061992):

In cazul asta, va trebuii sa puneti reguli pe care sa le respectati amandoi: telefonul sta neatins cat sunteti acasa, fiind folosit doar in caz de urgente.
cat priveste despre bautul cafelei si tigarii, puteti stabilii jumatate de ora doar, cat sa fiti tot impreuna si sa va relaxati, la o cafea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mă numesc Petrică și am nasul lung,
De întind o labă, nu pot să-l ajung.
La un colț de stradă, apare un nas,
Apare și Petrică după un sfert de ceas.
Hei duri duri, duri duri dam.
-----
Prea multe concesii din cauza fricii de a rămăne sigur. Suferi de - bad romance- cum cântă Madonna, de relație toxică. Ori îți duci soarta așa până la adânci bătrânețe, ori ești bărbat.

| Alex29061992 explică (pentru sadrian46):

Haideți sa nu începem cu jigniri

| sadrian46 a răspuns (pentru Alex29061992):

Nu era jignire, era o ironie, o glumă, ca să te trezesc la realitate. Sunt prietenul tău, am trecut și eu prin asemenea situații, și poate că mai trec și acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu era Lady Gasca (Gaga)?

| Mosotti a răspuns:

Pai daca nu e ok, lasa-o, si gasesti alta, ce, s-au terminat femeile din lume? NU are sens sa faci depresie, ce dracu.
La cum arati nu conteaza ca esti inalt, conteaza figura daca e atractiva, atat, de imbracat conteaza sa te imbraci simplu dar curat.

Daca ai figura atractiva si simteai priviri de la n fete si ca vroiau sa fie cu tine si inainte, atunci nu-ti face probleme.
Iti dai seama daca arati bine (parerea ta nu conteaza, ci parerea fetelor), daca pana acum din adolescenta ai simtit ca fetele te vor!

Si de ce sa faci tu tot ca fraierul?! Si ea mai nimic?
Esti carpa ei, sau cum?
Faptul ca ai inselat-o doar pentru sex, nu e nici o problema, daca s-a suparat pe asta, nu are sens sa stai cu asa ceva care n-a inteles de ce ai facut-o si ca e vb doar de sex simplu si nu de altele.

Deci las-o daca nu e ok, si alta la rand. Daca nu arati atractiv, mda, atunci e problema ca gasesti mai greu pe altcineva.

Nu sti daca nu te inseala, femeia inseala barbatu cu tine de mana la o adica, e de ajuns sa se duca in toaleta cu unu 10 min si gata, nu e nevoie neaparat sa nu intarzie de la munca, ce sti tu ce face ea la munca! Asta asa ca idee zic. Nu zic ca te inseala, dar e posibil, cum sa faci de 2 ori pe luna sex?! Inseamna ca nu are libido, sau n-are doar cu tine, haha.

Poate te tine de prost, ca stie ca tu faci aia, aia ailalta, si ea nu face, poate ii mai dai si bani, etc.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai nasul mare inseamna ca ai si *** mare, nu? Ia breh si du balosul la alte scorburi, ca nu pari imbecil! Si daca esti intr-o tara straina... ce? Nu ai invatat limba sau cum? Eu din ce ai descris inteleg o relatie toxica din ambele sensuri.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu stau să mai citesc și răspunsurile antevorbitorilor mei că sigur mă ia somnul așa că nu știu dacă ți-a mai zis careva ce îți voi zice eu acum. Relația voastră a devenit rutină ( și normal după 6 ani ), tu ești și puțin cam fraier, ea a observat treaba asta și te ține sub papuc, iar treaba cu supervisorul mi se pare un fleac pe de altă parte. Cu sexul rar motivul este tot rutina. Adică mna, în 6 ani îți cam vine să vomiți de aceeași persoană. Îmi vine mie după maxim 6 luni. În 6 ani cred că aș ajunge la psihiatrie și suntem de vârste apropiate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Concluzia e că tu depui efort pentru relație, iar ea nu. Ceea ce nu este corect. E genul de relație pe care o păstrezi doar ca să nu fii singur și ATÂT. Această fată nu prea are nimic de oferit și din ce văd a trebuit să îți cobori standardele mult ca să o accepți. Și totuși te ții după nasul ei, când tu ai putea avea ceva mai bun. Eu propun să îi spui că e mult prea neserioasă și balanța efortului pentru relația asta se înclină prea mult în partea ta, deci ori se dă pe brazdă, ori la revedere. Fiind băiat serios poți găsi pe cineva mai bun, iar asta trebuie să îi spui și ei! Faptul că stai cu ea e pură milă.

| Alex29061992 explică (pentru anonim_4396):

Eu am avut multe întâmplate la viața mea ( in familie etc ) si am jurat ca niciodată nu am sa vorbesc urat cu o fața, nu am sa o înjosesc înjur sau sa ridic palma la ea, o respect aproape catco respect pe mama mea si fac tot posibilul sa o vad fericita

| Mopmop a răspuns:

Buna dimineata! Am sa incerc sa fiu scurt si la obiect. Aplicatia badoo si cauta-ti o fata, cine stie poate ai noroc sa dai peste ceva bun. Nu te uita in urma, trece relatia la eperiente si mergi mai departe!
Multa bafta iti doresc!

| Alex29061992 explică (pentru Mopmop):

Am încercat, crede ma si cum o instalez o dezinstalez ma gândesc tot timpul la " macar așa e in casa, daca pleaca o sa fig singur, toți prietenii îmi spun ca ori cu ea ori fara ea tot aia e, ca nu facem sex zilnic sau altele sa ii duc lipsa, mi am schimbat si tura de la munca sa stau cu ea, am renunțat la prieteni, la hoby, doar sa ii fac pe plac, cum spuneam îmi e frica de singurătate si sa nu mai găsesc le nimeni

| Mopmop a răspuns (pentru Alex29061992):

Pai explicatia e simpla: ai incercat sa te schimbi pentru ea si ea nu apreciaza. Decat sa mergi asa in nesiguranta mai bine singur! O uiti repede incercand sa cunoati alte femei. Nu e usor, poti lua teapa iar, gen gasesti una interesata la inceput si dupa 1 luna sa renunte. Ideea ar fi sa experimentezi si alte relatii.

| Alex29061992 explică (pentru Mopmop):

Cum am zis daca eram in România era altceva era mai ușor, aici e mai greu, eu vreau un viitor cu o româncă nu vreau străine. m-am schimbat foarte mult, acum sunt mai mult menajeră, curățenie in casa etc,

| Mopmop a răspuns (pentru Alex29061992):

Nu e o rusine sa fii asa! Mi se pare normal ca intr-un cuplu sa fie impartite sarcinile! Revenind, pe site-ul badoo gasesti si romance. Mai degraba faci treaba cu una care e la munca in afara decat cu o femeie din ro. O parere... O femeie care lucreaza si e pe sabia ei in afara sigur nu are timp de copilarii! Plus ca in aplicatia asta stii clar distanta si daca conduci e simplu sa te intalnesti cu ea usor. Si... cine stie, o spanioloaica e bine venita in palmaresul tauhappy

| Alex29061992 explică (pentru Mopmop):

Româncă ma refer stabilita aici nu un România, eu vreau copii ea nu vrea, eu vreau nunta mare ea vrea nunta in familie

| Mopmop a răspuns (pentru Alex29061992):

Din ceea ce ai scris tu eu deduc ca nu esti fericit in relatia actuala. Asa incat revin, da-i eject si cauta altceva.

| Mosotti a răspuns (pentru Mopmop):

Pai nu imparte sarcinile, ea nu face mai nimic, el ca fraieru face tot, de aia poate si sta cu el. Mi se pare suspect sa faca ssex de doua ori pe luna, ori nu are libido fata, ori nu are doar cu el.

Si daca ii e frica ca ramane singur as deduce ca nu arata atractiv, ca daca arata, simtea de mult ca nu are cum ramane singur! Ca simtea din adolescenta ca roiau fetele in jurul lui.
Asa ca mai bine se faca carpa ca sa fie acceptat, ce sa zic.

Sa o lase dracu si sa plece la alta sau la deloc mai bine.

| Alex29061992 explică (pentru Mosotti):

Florin.yk e instagramul meu cum spuneam nu ma vad perfect etc, dar stiu din adolescență ca nu am dus lipsa de nimic ( stiu cum sa vorbesc cu o fata etc)

| Alex29061992 explică (pentru Mosotti):

Si de 2 ori pe luna la capitolul sex era un caz bun, am avut o perioada de 9 luni fara si alta de 3 luni fara

| Mosotti a răspuns (pentru Alex29061992):

Nu ai dus lipsa de nimic in ce sens?! Ca sti sa vb cu o fata nu conteaza, ca toti stiu sa vb, cum arati conteaza prima data!
Ca fara fizic, nici nu le mai intereseaza altele.

Zic asta pentru ca dupa frica ta, rezulta ca nu ai asa multe oferte, ca altfel de la sine nu aveai cum sa ai frica de singuratate stiind ca gasesti oricand.
Si iti place sa fi carpa in fata uneia? Sa faci tu tot si ea mai nimic? Si poate sa se duca si la altul la o adica, si pe tine sa te tina de prost.

| Mosotti a răspuns (pentru Alex29061992):

Daca e relativ frigida, e ok, dar daca nu e, nu poate sta atata fara sex!

| Mopmop a răspuns:

Ti-am trimis un mesaj in privat.

| tzionut a răspuns:

Eu ti-am mai zis de doua ori ce sa faci. Dar tot degeaba. Parerea mea e neschimbata. Am trecut prin situatia ta in studentie, cand eram mic si prost, am mers mai departe si am incercat din nou, si iar si iar. Pierzi timpul inutil langa actuala. Taie coada pisicii si nu mai pierde timpul.

| readytofly a răspuns:

Daca esti cu o fata de 6 ani, e cam micawinking

| Alex29061992 explică:

Am uitat sa scriu când vorbea cu supervizorul ei nu era chestii intime de relație etc, erau chestii neinteresante si prietena prietenului meu vorbește cu el

| Alex29061992 explică:

O ultima precizare, țin sa menționez ca sunt dependent de aceasta fata, toți prietenii mei inclusiv familia mi-a spus sa termin relația ca merit ceva mai bun, ca sa nu ma mai mint singur ca sufăr mai mult acum decât as suferi daca sunt singur ( de asta am si slăbit mult ca ma consum foarte tare ) dar nu pot renunța la ea, acum ne certam îmi spun in mintea mea ca e gata vorbesc cu ea ii spun si ei, începe sa plângă si tot eu îmi cer scuze ) si când mi-a dat papucii plângea si spunea ca nu mai vrea sa continue ca ma iubeste dar nu mai poate si când am ajuns la semnatul actelor ( facturi etc), a avut un blocaj m-a luat in brațe a început sa plângă sa ma sărute si sa zică sa continuam