| Alliss91 a întrebat:

Buna dragele mele! Revin și eu cu o întrebare, știu o sa para stupida dar e una foarte simplă și cred că multe ați trecut prin ce trec eu acum.
Eu am o relație de 11 ani aproape 12 și am vârstă de 30 ani, împreună cu soțul meu am luat hotărârea să facem un copil și am o stare aiurea și îmi pun întrebări aiurea gen: oare am luat o hotărâre prea rapidă pentru a face un copil sau e târziu pentru a avea un copil la 30 de ani? Este primul nostru copil,mă sperie multe chestii că aud fel și fel de întâmplări la prima sarcina și sunt băgata în ceata și într-o stare în care nu știu ce să fac. Bineînțeles acest copil mi-l doresc din suflet și eu și soțul meu,noi din motive financiare nu l-am putut avea mai devreme, sper sa nu mă judecați, dacă puteți să îmi dati un sfat este bine primit, daca nu prefer să treceți peste. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Https://www.fanatik.ro/......e-19406116
"Adriana Iliescu, cea mai bătrână mamă din România, care a născut un copil la aproape 67 de ani în 2005"
https://www.google.com/search?q=the+oldest+mom+ever
https://www.dnaindia.com/......ma-2881330

in general celebritatile care traiesc din cum arata NU ar trebui sa faca, copii inainte de 30+ spre deosebire de Megan Fox care BOUL ala a transformat-o intr-o vaca nascatoare X(

deci, nu, nu e prea tarziu, in plus, indiferent cat de mult iti doresti un copil, e o schimbare enorma in viata ta, deci e normal sa ai dubii, insa o sa vezi ca o sa merite

12 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Lasa vrajeala cu motivele financiare. Pina la urma puteai sa o bagi si pe aia cu "am vrut sa ne traim viata" ca nu despre asta e vorba, nu? Ca si parinte (primul - si unicul - copil facut la 31 de ani), iti pot spune ca majoritatea spaimelor sunt nefondate. Pe internet circula predominant timpenii despre vai cit de oribil e sa ai copii. Daca voi va intelegeti inca bine si nu faceti asta pentru ca aveti impresia ca va va apropia (efectul real s-ar prea putea sa fie fix contrar, ambii sa folositi copilul drept scuza pentru lipsa de interes pentru partener), nu pot decat sa va tin pumnii! Faceti frumos niste analize inainte, ca sa fiti siguri ca totul e ok, si dati-i bice! P.S. Hotarirea nu mi se pare deloc prea rapida, ci chiar tardiva, dar mi se pare si de apreciat faptul ca dupa atita timp ati tras concluzia asta. Cu rezervele exprimate mai sus privind motivele, desigur.

| Catrice a răspuns:

Cam târziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este prea tarziu, trebuie să mergi la un control medical si daca iti spune ca totul este in regula atunci poti avea copii.

Trebuie să te gândești totuși la dezavantaje, e foarte greu sa crești un copil si costa mult. Dacă vrei in copil gândește-te de ce, singurul motiv ar trebui să fie ca vrei să crești o altă persoană si sa te astepti la nimic in schimb.

Iti spun ca după ce iei decizia e prea tarziu sa te razganfesti. Sa fii părinte nu e pentru toată lumea si multă lume nu se gândește bine înainte, ai o responsabilitate foarte mare.
Dacă ești pregătită să renunți la viata ta si cam si la o cariera de succes, atunci e ok

| Legion7X a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt famili foarte sărace, și totuși iși cresc copii. Treaba este să fie niste venituri in casă, servici astfel pica greul și se simte.

La inceput este greu cu pampers etc. Dar o să se facă măricuț repejor. O supă, o mâncare gătită va mânca și el. poate va fi mai greu dacă sunt numai fumători în casă, El și ea. Acest viciu cam costă.

| Alliss91 explică (pentru anonim_4396):

Știu că este o responsabilitate foarte mare și mi-o asum pentru că eu chiar îmi doresc din suflet un copil. Asta a și fost motivul pentru care nu am făcut până acum un copil, nu aveam un loc de muncă stabil, nu aveam o căsuță a noastră, mai aveam și probleme în fam și tot așa. Noi acum am reușit să ne realizam și ne-am gândit și la un copil. Ce îți poți dori de la viață mai mult de atât? Eu atât mi-am dorit, sa am un acoperiș deasupra capului, sa fiu sănătoasă și să îmi intemeiez o fam.

| Alliss91 explică (pentru Legion7X):

Adevărat ce spui, sa ai și niște venituri in casa, că de nu ai acel copil va sufei. Noi nu am vrut să se întâmple asta. Am plecat pe varianta că trebuie să muncim cat suntem tineri, că o să ajungem la o vârstă în care nu o sa mai putem munci la cote maxime. Și dacă am reușit să ne stabilim, ne-am gândit și la decizia asta, sa facem un copil. Având în vedere că noi nu suntem fumătorii și nici așa cheltuielnici. Când ști cât tragi pentru un bănuț nu îți vine să îl risipești așa pur și simplu pe prosti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e tarziu și e doar decizia ta când faci copil, nu trebuie sa dai explicații nimanui.

| Alliss91 explică (pentru anonim_4396):

Da așa e, aici ai dreptate. Na fiecare ia decizia de a, avea un copil cand se simte pregătit, nu doar psihic sa fie pregătit în totalitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merita sa faci copii. Dar daca tu vrei sa iti sacrifici viata pentru altcineva... si sa condamni o fiinta/fiinte la mizeria asta de viata...

| BloodyLips a răspuns:

Nu e tarziu, stai linistita. Mama m-a facut tot la 30 de ani si am fost sanatoasa tun la nastere, am luat nota 10. Acum sunt destul de mare iar ea mi se pare tot tinerica, vorbesc cu ea orice si suntem ca doua prietene big grin E foarte bine ca ati asteptat pana in momentul in care v-ati simtit pregatiti din toate punctele de vedere sa aveti un copil, chiar si cel financiar. Multa bafta!

| Alliss91 explică (pentru BloodyLips):

Mulțumesc de sfat! ????

| Alliss91 explică:

Mulțumesc de sfat! ????