| iulia0514 a întrebat:

Bună dragilor!
Azi am o întrebare mai diferită și chiar vreau să știu părerea voastră!
Întrebarea este următoarea.
De ce unele persoane preferă să rămână într-o relație în care unul din parteneri este abuziv verbal și fizic? Aștept cu nerăbdare răspunsurile voastrehappy

62 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pot fi multe. Unii sau obișnuit. Alții preferă asta singurătății. Alții nu vor să sufere copii datorită unui divorț.

| iulia0514 explică (pentru sadrian46):

Sfatul dumneavoastră care ar fi pentru acele persoane?

| sadrian46 a răspuns (pentru iulia0514):

Există un nivel de violență fizică care nu poate fi acceptată. Atunci te desparți. La cea verbală( tortura morală), de la caz la caz. Nu pot să dau sfaturi la general, fiecare situație are particularitățile ei.

| iulia0514 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc și atât e suficient!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un exemplu. Prin 2015 am ajutat pe cineva să plece în Abu Dhabi. Până acolo nu s-a oprit. Pe urmă și-a dus și copii. Soțul o bătuse așa de rău, de era să moară.

| iulia0514 explică (pentru sadrian46):

Am întâlnit și eu astfel de cazuri din păcate victima de multe ori apară agresorul și chiar îi găsește pretexte!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca raspunsul consta in cateva carti de psihologie, nu prea are rost sa ne dam cu parerea/sa judecam.
Eu zic ca e vorba de un fenomen ce are la baza niste tulburari.

| iulia0514 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ai dreptate e nevoie de foarte multe cărți citite și de foarte mulți ani de studiu și tot nu îi dăm de capăt! Eu nu îi judec încerc sa îi înțeleg!

| Drimmero a răspuns:

Raspunsul pe scurt: de proaste/de prosti.

| iulia0514 explică (pentru Drimmero):

Ăsta e răspunsul pe care îl dau și ei happy

| Freya1 a răspuns:

Sunt foarte multe și diverse motive.
Proasta educație, probleme financiare, sindromul Stockholm...

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

în cazul femeilor:ele sunt SLUGA CRATITEI, iar în cazul barbatiilor: ei sunt SCLAVUL SOTIEI

| Dismally a răspuns:

Cred ca sunt mai multe motive, unele persoane s-au obisnuit asa, altora li se pare normal, altele nu au optiuni, nu au unde sa mearga. Am auzit de multe cazuri in care sotia era batuta dar a doua zi agresorul venea cu flori si isi cerea iertare asa ca il ierta, dupa o perioada se intampla din nou sa fie batuta si din nou il ierta. La fel si cu inselatul, sunt femei care au fost inselate de 6 ori si ele sunt inca in acea relatie si mai si spera ca de data asta va fi fidel. Ce pot sa spun, unii oameni nu invata niciodata.

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Din păcate la noi violenta domestica a devenit un fel de tradiție! Oare vom realiza vreodată ca nu e ok așa? Sau ne-am obișnuit așa?

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Cine stie, poate se vor schimba lucrurile, asta daca generatiile viitoare vor avea alta gandire, alte valori.

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Perfect de acord dar și aia trebuie educați corect din păcate la noi încă se considera ca bătaia îi ruptă din rai!

| Hyperion7 a răspuns:

Stau deoarece sunt dependente de amintirile cu persoana in cauza și mai mult decât atât prefera să rămână într-o relație toxica doar din cauza obișnuinței.
Ori asta nu e doar in cazul fetelor,ba chiar și eu pățit o experiență asemănătoare în sensul in care stăteam cu o persoana toxica și acceptam sa fiu calcat în picioare.
Ei bine, deși era foarte geloasa și posesiva și-mi vorbea urât când vorbeam cu alte fete, deși eu n-avem nimic cu ele, ea mereu mă lua la rost.
Până în momentul în care am aflat că avea ea pe cineva și m-am trezit și eu Într-un final că specia feminina nu e limitată ci din contra, sunt fete mult mai bune și mult mai ok decât era ea.
Morala:Meriti ceva mai bun de atât și iubirea poate fi mai frumoasă alaturi de un om frumos, nu doar cu amintirile cu aceasta persoana.
Daca ești tu persoana care sta cu un agresor sau daca vrei sa vorbești cu cineva vis-a-vis de probleme cu băieții
Poți să-mi lași un mesaj la mihai._. 1829 și vorbim mai multe!

| iulia0514 explică (pentru Hyperion7):

Mulțumesc din fericire eu nu am astfel de probleme dar pot spune ca într-un fel lucrez cu persoane care au suferit abuzuri fizice sau psihice! Singurul bărbat care a încercat să mă lovească s-a ales cu o fractura nazală, 3 coaste rupte și cu testicule vinete pentru ca a crezut ca dacă sunt femeie nu știu sa ma apar, i-am dat un pumn în nas de mi-am rupt două degete și după i-am tras una între picioare am avut noroc ca aveam bocanci în picioare și l-am lovit exact cu vârful de a căzut în genunchi după am luat un mop și am dat în el pana au venit restul colegilor ca urla sa ia cineva muierea aia nebuna de pe el happy

| Hyperion7 a răspuns (pentru iulia0514):

E bine că nu te ai lăsat călcată în picioare
Astfel de cazuri,din păcate, nu sunt singulare, dar poate, cu timpul, s-o mai mobiliza și femeile astfel încât să se mai reducă numărul de agresori!
Numai bine!

| iulia0514 explică (pentru Hyperion7):

Din păcate nu știu când se va întâmpla asta.

| helpforyou a răspuns (pentru iulia0514):

Super!

Pacat ca nu a filmat cineva.

| iulia0514 explică (pentru helpforyou):

Există o filmare chiar a vrut sa ma denunțe ca l-am bătut dar a renunțat nu știu din ce motiv!

| helpforyou a răspuns (pentru iulia0514):

Upss... m-am gandit la poanta asta.

| iulia0514 explică (pentru helpforyou):

Cred că i-a fost rușinelaughing

| helpforyou a răspuns (pentru iulia0514):

Ce bine.
Macar ai scapat de povara unui proces si de intrebarile cunoscutilor. Dar sun sigur ca nu ai aplicat acest "procedeu" nejustificat.

| iulia0514 explică (pentru helpforyou):

Se vede clar pe filmare că el a vrut sa ma lovească deci am acționat din instinct putea fi mai rău dacă alegeam sa dau cu piciorul în loc de mop!

| helpforyou a răspuns (pentru iulia0514):

In mod sigur era mai rau pentru el. Dar nici tru nu mai scapai atunci atat de simplu. Ma bucur pentru "mopul" care a fost la locul si momentul potrivit. Chiar daca nu pentru el.winking

| Sophieka a răspuns:

Cauta emisiuni pe Youtube sau podcast-uri in care se discuta despre asta de catre terapeuti.

| blackann a răspuns:

Sindromul Stockholm

| helpforyou a răspuns:

Pentru ca a capatat o dependenta de aceea persoana. Dupa abuzul verbal sau fizic, persoana abuzatoare stie sa cumpere bunavointa persoanei abuzate prin diverse lucruri.

| iulia0514 explică (pentru helpforyou):

Și cum poate scăpa de aceea dependență? Sunt multe femei care se află într-o astfel de situație chiar și bărbați orice sfat e bine venit!

| helpforyou a răspuns (pentru iulia0514):

Creu de facut.
Gandeste-te ca abuzatorul este dresorul iar victima personajul care trebuie dresat.
Atata timp cat nu constientizeaza ca acele momente de dupa abuz in care ii spune dragalasenii, ii cumpara cadouri, sau o duce in excursii nu este altceva decat momeala (plata) cu care o dreseaza, nu poate scapa.

Cel mai bine vorbeste cu o persoana calificata care poate sa o ibdrume corect.

| iulia0514 explică (pentru helpforyou):

De multe ori nu un psiholog îi face să-și deschidă ochii ci ceea ce le spun oamenii simpli și de aceea am spus ca orice sfat e bine venit!

| helpforyou a răspuns (pentru iulia0514):

Ai dreptate
Dar daca abuzul persista de multa vreme, chiar daca se desparte si gaseste o persoana buna, nu o sa poata duce aceasta noua relatie. Ramane dependenta de acele recompense obtinute dupa abuz.
Din pacate. Aceasta este si raspunsul de ce o persoana abuzata nu isi gaseste linistea intr-o relatie normala.

| iulia0514 explică (pentru helpforyou):

Eu cred că sunt care își găsesc liniștea doar ca mereu va exista aceea teamă că se poate întâmpla din nou! Cel puțin eu asta am înțeles de la persoanele care au trecut prin asta și au reușit să-și întemeieze o noua relație/familie

| helpforyou a răspuns (pentru iulia0514):

Nu zic ca nu sunt si persoane care au puterea de a trece peste.
Poate au avut un sprijin bun in familie sau un prieten sau o prietena pe care s-au putut baza.
Sigur au avut vointa si tarie sa treaca peste. Si sa inteleaga ca acest pas face parte din dezvoltarea personala.

| iulia0514 explică (pentru helpforyou):

Pai doar cu ajutor pot reuși dar e cale lunga până își dau seama de asta!

| helpforyou a răspuns (pentru iulia0514):

Perfecta dreptate ai.

| CleanHeart a răspuns:

S.au obișnuit dar e foarte trist sa ramai așa plus că dacă nu ai liniște intr-o relație nu are farmec și dacă nu e relație sănătoasă e enervanta, eu una nu pot sa accept, urăsc toxicitatea, mă face pe creier.

| iulia0514 explică (pentru CleanHeart):

Din păcate mulți aleg sa trăiască așa pentru ca la noi uneori se considera ca e normal sa îi mai dai câte una nevestei dacă nu-ți convine ceva așa am crescut noi românii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=Xufz7aHkPB8
Aici vei gasi raspunsul daca ai rabdare sa asculti cap coada, explicatiile sunt luate dintr-o carte, sper ca te-am ajutat. Eu am ascultat si sunt informatii interesante.

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc! Ai vreun sfat pentru persoanele care sunt într-o astfel de situație?

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei

Cel.mai simplu răspuns este că au capcane mentale care au început să se dezvolte în copilărie în urma unor traume suferite în urma unor abuzuri și nu numai

Îți recomand să citești mai multe despre capvanele mentale și despre paternuri

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru sfathappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Cu drag! Ar fi un subiect ce merita discutat pe larg, de aceea am preferat sa raspund scurt, nu consider ca toate problemele pe care le intampinam se rezolva printr-un raspuns sau mai multe si ca de multe ori e necesara o discutie sau mai multe, asa cum facem de pilda atunci cand mergem la psihoterapie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auzisem la traumatologie o teorie, cum că oamenii care au fost abuzați în copilărie, tind să caute același tipar în relațiile de cuplu, ar fi pare-se ceva involuntar, adică nu se duce acum ăla abuzat și îi caută pe ăia abuzatori iar și iar, dar cumva tind să atragă tiparul ăsta de oameni și să se lege tot cu acest tipar de oameni în relații amoroase. Acum nu știu cât e adevăr și cât e teorie, dar e un punct de vedere și ăsta. happy

Ca și ceva mai personal, aș comenta că, oamenii sunt ciuuudați, ai naibi de ciuuudați și unora din varii motive le plac să sufere, dar aici variabilele ar fi multe (poate neîncrederea în sine, poate frica de singurătate și că dacă îi dă cu piciorul acelei persoane, alta nu va mai găsi, poate chiar frica de ce o să-i facă dacă îndrăznește să-și facă bagajul, poate alții au copii și pun pe seama lor totul, dar aici ar fi o poliloghie întreagă de dezbătut, dar nu o dezbat acum, altora le place rutina în care au intrat, adică merg pe principiul "Rău cu rău, dar mai rău fără rău.", alții chiar îi iubesc și aici iubirea asta o văd pe două direcții :
1 iubirea idealistă în care omul abuzat se vede un salvator, el trebuie să stea acolo, că el e singurul care va putea salva abuzatorul e cam ca în povestea cu frumoasa și bestia, bestia stând lângă frumoasă, devine și el frumos, sau chiar povestea cu broscoiul și prințul, sărutând broscoiul și acceptându-l și așa cum este, abuzatul speră că abuzatorul devine și el prinț.

2 iubirea aia nebunească și bolnavă, în care cumva, știu că aici o să ziceți că sunt nebună, dar chiar cred că există și oameni de genul, aici ar fi abuzații ăia în care lor chiar le face cumva o plăcere suferința asta, poate ați auzit și de oamenii emo sau oamenii care se taie sau se automutilează, doar de dragul unei plăceri morbide și bolnave, pentru ei și bătaia aia e o detașare, iar acești oameni cred că există tocmai pentru că sunt prada cea mai simplă a psihopaților, în final dacă toți am fi psihopați sau toți abuzatori, cred că termenul de abuzator/psihopat s-ar desființa, ce vreau să subliniez este că există oameni diverși cu diferite personalități sau chiar tulburări ori plăceri bolnave și aceștia intră perfect în această două categorie a iubirii morbide. laughing Deci oameni cu gusturi mai aparte. laughing

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Fiecare cu pitici lui cum se zice!

| DjSannan a răspuns:

Există o varietate de motive pentru care o persoană ar putea alege să rămână într-o relație abuzivă. Unele dintre acestea pot include faptul că persoana este dependentă emoțional sau financiar de partenerul abuziv, sau că persoana are o stimă de sine scăzută și nu crede că merită mai bine. De asemenea, este posibil ca persoana să fie amenințată sau controlată de partenerul abuziv sau să creadă că nu va găsi niciodată o altă relație. Este important să se înțeleagă că relațiile abuzive sunt complexe și că este important să se ofere suport și înțelegere pentru cei care sunt în aceste relații

| iulia0514 explică (pentru DjSannan):

Ne poți da un sfat pentru cei care se afla într-o astfel de situație, mulți citesc chiar dacă nu lasă un comentariu! Orice sfat e bine venit!

| DjSannan a răspuns (pentru iulia0514):

Cel mai important sfat pe care îl poți oferi unei persoane care se află într-o relație abuzivă este să își ceară ajutor. Este important să se adreseze unui profesionist în domeniul abuzului de orice fel, pentru a primi sprijin și pentru a fi ajutat să ia deciziile potrivite pentru ea. De asemenea, este important să își asume responsabilitatea pentru viața sa și să își creeze o rețea de susținere, în care să poată să se bazeze pe cei care au grijă de ea. Este important să știe că nu este singură și că există persoane care îi pot oferi sprijin și îndrumare

| iulia0514 explică (pentru DjSannan):

Corect sunt multe fundați care se ocupă de asta!

| DjSannan a răspuns (pentru iulia0514):

Exact

| AdioTPU a răspuns:

Pentru că-l iubește orbește sau are un atașament malign față de el.

| slayer09 a răspuns:

Toate au legatura cu interiorul persoanei care sta. Si eu cred ca acea persoana care sta intr-o relatie in care se face abuz, are nevoie de adrenalina, de a fi prezenta, de a avea un soc, ca sa iasa din starea de letargie, sau depresie sau ce o avea persoana respectiva care este abuzata. Cand este batuta sau injurata ii este mai usor sa fie smerita si unila si atunci cand esti smerit si umil esti intr-o stare extraordinara, si poate persoana aceea e dependenta de umilinta.

| Robert2526 a răspuns:

In general femeile stau cu dubiosi din astia agresivi, nu am vazut vreodata femeie agresiva laughing
De ce? Sunt multe motive dar la baza sta societatea in care traim, una inca profund patriarhala, in care barbatul are asa o aura de superioritate. Prostia e mare din pacate.

| iulia0514 explică (pentru Robert2526):

Ohho, intra mai des pe TPU laughing sa vezi câți bărbați se plâng ca ii snopesc nevestele în bătaie! Dacă ai vreun sfat pentru persoanele care se afla într-o astfel de situație poți să-l împărtășești cu noi happy

| 1Atotstiutorul12 a răspuns:

Există o mulțime de motive pentru care unele persoane aleg să rămână în relații în care unul din partenerii este abuziv. Acestea includ sentimente de neputință, lipsa unor alternative viabile, lipsa de sprijin din partea familiei sau a prietenilor, teama de a fi singuri sau de a nu găsi pe cineva altcineva, speranța că persoana abuzivă se va schimba, sentimentul de vinovăție sau sentimentul de iubire pentru persoana abuzivă. De asemenea, unele persoane se tem să nu fie marginalizate sau criticate dacă vorbesc despre abuzul pe care îl experimentează. Acești factori pot face ca persoanele abuzate să se simtă pradă sentimentelor de frică, disperare și lipsă de putere și să aleagă să rămână într-o relație abuzivă.

| floareaalbastraa25 a răspuns:

De fraieri. nimeni nu trebuie sa accepte astfel de comportament, cu totii suntem oameni, nu animale sa ne mancam intre noi. iar daca stai si accepti asta, esti un fraier/fraiera, nimeni nu are dreptul sa te injoseasca.

| unknownnn a răspuns:

Fiindcă de obicei persoanele abuzive folosesc manipularea emoțională, iar de obicei persoanele abuzate ajung să aibă o stimă mult prea scăzută, printre altele. Sunt persoane destul de vulnerabile dpdv psihic, fiindcă în tot procesul de la începutul relației, încrederea în propria persoană(consecință a manipulării) scade exponențial și de multe ori, respectivele persoane percep lucrurile abuzive dintr-o altă perspectivă, diferită de a noastră.
Practic, dacă o persoană folosește manipularea emoțională asupra unei persoane cu o stimă și o încredere în sine scăzută, poate fi influențată să creadă că e și vina respectivei. E un punct periculos, fiindcă asta înseamnă că și iertarea există, deci încurajarea la mai multe abuzuri viitoare.

Mai sunt mulți factori. Teama de singurătate, sindromul Stockholm, teama de schimbare sau cum se întâmplă de obicei la sat și nu numai, presiunea socială.

Mă întreb și eu de multe ori, mai ales la ce cazuri de relații toxice și abuzive văd, "de ce?" "de ce nu pleacă persoanele de lângă oameni de genu?" dar adevărul e că dacă nu am fost niciodată în situația asta, e foarte greu să mă gândesc la situația în sine într-un mod psihologic, nu rațional. Și de empatizat la fel. Uneori e greu, fiindcă deși știu răspunsul în teorie, uneori e efectiv greu de crezut.

Și e trist. Fiindcă sunt o grămadă de cazuri.

| iulia0514 explică (pentru unknownnn):

Din păcate sunt extrem de multe cazuri!

| Ryko14 a răspuns:

Există mai multe motive pentru care o persoană poate alege să rămână într-o relație abuzivă. Unele dintre acestea includ sentimentul de vinovăție, teama de a fi singur, teama de a nu găsi o altă relație, teama de a nu fi acceptat de alții, sentimentul de a fi responsabil pentru relația abuzivă, sentimentul de a fi responsabil pentru schimbarea partenerului abuziv și sentimentul de a fi responsabil pentru a-l ajuta pe partenerul abuziv să se schimbe. De asemenea, unii oameni pot fi convinși că vor fi în stare să schimbe comportamentul partenerului abuziv și că vor fi în stare să-l facă să se schimbe. Acest lucru poate fi foarte dificil și poate duce la o relație mai profundă și mai abuzivă.