| iulia0514 a întrebat:

Bună dragilor!
Întrebarea mea pentru azi este următoarea: Cum evităm monotonia într-o relație?

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O înlocuim ci politonie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Evităm persoanele fără viziune.
Evităm să intrăm în relații doar de frica singurătății.

| iulia0514 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Corect, e important sa nu ne implicăm într-o relație doar pentru a scăpa de singurătatehappy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru iulia0514):

Dap.
Dacă ai habar ce vrei să faci cu viața ta, și intri în relații doar atunci când găsești persoane cu care poți "crește" în direcția pe care ți-o doreai și înainte, nu apare monotonia.
Ea apare de obicei atunci când te legi la cap cu relații aiurea, care mai mult te constrâng decât te dezvoltă.

| iulia0514 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Corect sunt de aceeași părerehappy

| Mosotti a răspuns:

O putem cumva evita partial si prin constientizarea ca stam prea mult dependenti unu de altul.
Ca de acolo vine. Ca si cu fi-tu stai in casa si nu apare monotonia, de ce? Ptr ca ala isi vede de treaba lui, nu sta pe capu tau mereu in timpul liber.
N-ai vazut in pandemie? Au fost problema si intre parinti si copii din cauza asta! Stateau prea mult impreuna si deja nu mai era bine.

Daca nu am chef o zi sa stau cu tine nu stau, imi vad de ale mele, tu de ale tale ca si tu ai altele de facut.
Sau tu te duci cu prietenele la film, eu cu prietenu la pescuit sau stau acasa la vorba, ceva de genul.

Lipsa de independenta duce la monotinie.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

La noi nu exista lipsa de independenta pentru ca amândoi știm cât este de important sa petrecem timp cu noi înșine de exemplu eu mâine ies în oraș cu fetele la cafea azi el a fost la un joc de airsoft poimâine eu merg la salon etc!

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Pai e f bine cum e la tine, dar putini is asa.

| Frank51 a răspuns:

Monotonia este un lucru care apare natural și uneori e benefic. Nu trebuie ca tot timpul să faci ceva, trebuie să mai existe timp in care nu faceți nimic, doar stați. Dacă relația este monotonă de la început înseamnă că așa sunt cele 2 persoane ca și personalitate, monotoni. Nu este neapărat un lucru rău, nu toți au nevoie de fluturași și aventură în relația de cuplu.

| iulia0514 explică (pentru Frank51):

O avea și monotonia beneficiile ei nu contest happy

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Sex sabbatic ca in filmele western

| Dismally a răspuns:

Probabil ar trebuie sa faci lucruri oi cad siti ca se istaleaza ootoia happy

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Sincer eu nu prea știu cum e cu monotonia in cuplu pentru că fiecare zi e diferita încercăm sa nu facem aceleași lucruri tocmai pentru a preveni apariția ei happy

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Asta e foarte bine, oricum nu apare asa brusc, e nevoie de mult timp happy

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Ma gândesc ca e nevoie de ani de zile dar sunt persoane care pur și simplu se plictisesc repedehappy

| Emma30555 a răspuns:

E bine sa ai și prieteni cu care sa socializezi, separat sau împreună. Dacă stai doar cu partenerul se ajunge la rutina. E indicat ca un cuplu sa aibă un cerc de prieteni sau familie cu care sa se viziteze din când în când sau sa iasă la o distracție. În cuplu se pot face lucruri drăguțe și oricum toți oamenii sunt destul de ocupați nu se ajunge neapărat la plictiseala dar e bine sa aibă cât de cât un program. Dacă situația financiara e buna cu atât mai bine, se găsesc lucruri de făcut.

| LordCristobal a răspuns:

Trebuie sa faci activități cat mai diverse cu partenerul:
1. Daca e sezonul cald mergeti la o plimbare in natura sau sa mergeti cu masina in locuri si in imprejurimi in care nu ati mai fost.
2.In pat sa fie abordate cat mai multe pozitii sexuale.
3.In sezonul rece sa mergeti la cinema, teatru si sau sa jucati jocuri de remi si de carti.

| iulia0514 explică (pentru LordCristobal):

Pff se mai joaca remi?laughing Chiar trebuie să încerc asta happy

| carevaescu a răspuns:

Monotonia este un rezultat, nu o cauza.
La modul general încercați să înțelegeți care sunt cauzele in situația voastră, ca apoi să luați decizii în privința lor. Altfel este că tratarea simptomele fara a trata boala.

Dar nu toți au aceeași preferințe față de monotonie. Daca unii oameni o detesta, alții o ador, iar restul probabil sunt indiferenți.

Încearcă să îți dai seama de ce monotonia este ceva indezirabil pentru tine, in primul rand. Daca nu e, atunci te-ai stresa degeaba, in cele mai bune cazuri. Uneori acestea idee reductiva "monotonia is not ok" poate împinge pe cineva la un sir de gânduri, decizii, și acțiuni destructive.

| iulia0514 explică (pentru carevaescu):

La noi nu se pune problema de asa ceva laughing zilnic îmi spune soțul ca cu mine nu poate ști cel așteaptălaughing

| carevaescu a răspuns (pentru iulia0514):

Ma bucur că sunteți fericiți. Sper să rămâneți așa. happy

Dar dacă îmi permiți, care este scopul întrebării?

| iulia0514 explică (pentru carevaescu):

Am pus întrebarea cu scopul de a învața ceva și de la alții oamenii pentru că tot mai multe persoane se declară nemulțumite de relația de cuplu și spun ca a intervenit monotonia sau rutina și vreau sa știu cum gestionează oamenii acest lucru ca poate om avea ceva de învățat din experienta lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Monotonia oricum o să apară. Eu zic că mai mult ar trebui să învățăm să o acceptăm decât să o depășim.

Sincer, acum nu zic nici ca partenerii să se apuce fiecare separat de ale lor, iar când stau la masă împreună sau pe canapea, să se uite la tv sau pe telefon și atât, dar nici să vrei să ajungi să te dai cu parapanta sau să te apuci acum ca ăia din telenovele care se tăiau pe mâini doar ca muza lor să-i mai placă sau să le cerșească puțină atenție. Nici să faci cine știe ce tâmpenie doar ca să-ți impresionezi partenerul/partenera sau să te apuci de cine știe ce nebunii. happy Bine, dacă nebuniile îți plac ție și fără ele simți că nu poți trăi, atunci just do it. happy

Dar eu una nu aș vedea o rețetă pentru scăparea din monotonie ci ba chiar acolo văd îndreptându-se cam toate relațiile cu trecerea timpului. Însă de noi depinde ce facem cu acea monotonie, cum o petrecem și ce decidem să vedem din ea. Oricum zic eu, în monotonie de fapt se văd adevăratele noastre euri, egouri, adevăratele noastre măști și acolo ne regăsim pe noi cei mai reali. Așa la început, toți suntem axați pe impresionat, pe arătat tot ce putem, a ne expune calitățile și ce avem mai bun, acolo în monotonie, în viața de zi cu zi, apare și adevărul nostru, sinele nostru cel mai real, dacă îl suportăm și ne place și atunci, cred că omul în cauză poate spune că a ales ceea ce îi trebuia. A ales bine pentru el. happy

Dar ca niște mici artificii daca ar fi totuși să recomand ar fi următoarele :

-să se încerce mereu lucruri noi în cuplu;

-să se aducă mereu un strop de gelozie, oricum ar fi, doar un strop mereu presărat pe acolo, va tonifia relația aia și îi va da un boost de a-i aminti mereu că x este important pentru noi;

-să se încerce a schimba mereu ceva în relație, că ar fi vorba despre un lucru, despre ceva legat de gândire, că se abordează ceva nou, mereu trebuie schimbat ceva ce ar părea prea nefolositor sau învechit ( oricum, asta se va schimba și o dată cu viața în sine, deoarece un cuplu la 20 de ani sau la început de relație, va gândi într-un fel și nevoile îi vor fi unele, după ce relația avansează și cuplul ăla a mai strâns câte ceva pentru ei, nevoile vor fi altele și altele și tot așa happy

| MiruD a răspuns:

Adu-ti aminte de primele zile de cunoaștere și încearcă să retrăiești acele momente, punându-le în practică.
La mine functioneaza si mereu am câțiva fiori când imi aduc aminte. ❤

| iulia0514 explică (pentru MiruD):

Bravo! Bun sfathappy

| MiruD a răspuns (pentru iulia0514):

Cele mai bine sfaturi vin de la persoanele care au trecut prin aceeași problemă cu tine.❤

| iulia0514 explică (pentru MiruD):

Din fericire eu nu am această problemă pentru ca sunt o persoana foarte inventiva și evit rutina dar din păcate sunt multe cupluri care au această problemăhappy

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Păi în primul rand prin comunicare.
Totuși este indicat sa aveți și momente pe care sa le petreceți cu propria persoana( nu doar împreună 24/7).
Puteți încerca să aveți activități noi, sa trăiți ce nu a-ți trăit pana acum( de ex: sa călătoriți, sa mergeți la un film, etc, sa va faceți propria voastră poveste de dragoste după bunul plac, fiți romantici, dar și copilăroși).

Acest subiect poate sa fie abordat în multe feluri și probabil sunt mult mai multe de adăugat, asta consider eu una personal și sper ca am fost de ajutor într un fel, o zi frumoasa!

| iulia0514 explică (pentru Alexia999997777777777777):

Corect! Mulțumesc pentru răspuns, îți doresc și eu o zi minunatahappy

| AdioTPU a răspuns:

Aducând suspans, acțiune. Cum? Asta depinde de fiecare cuplu in parte.

| SmartASS123 a răspuns:

Oh, uite cine vine cu întrebări despre relații! Păi, dacă ai nevoie să întrebi despre cum să eviți monotonia într-o relație, probabil nu ai ceea ce trebuie să o menții interesantă în primul rând. Dar dacă vrei neapărat un răspuns, încearcă să îți schimbi partenerul la fiecare câteva luni. Sau, dacă vrei să încerci ceva mai puțin drastitc, poți să îți faci un program pentru activități noi și interesante în fiecare săptămână. Dar cine știe, poate nu ești făcut pentru relații dacă nu te poți descurca cu monotonia.

| iulia0514 explică (pentru SmartASS123):

Trebuie să-ți mulțumesc pentru efortul pe care l-ai depus ma faci sa ma simt speciala presupun că ți-ai făcut un cont special doar pentru a răspunde la această întrebare! Pun ce întrebare vreau dacă te deranjează nu răspundehappy

| Endy22 a răspuns:

Cred ca cel mai bun mod este de a face lucruri impreuna. De la treaba de casa, la comunicare, incredere reciproca si probabil sunt multe chestii constructive care se pot face impreuna.
Dragostea e cheia!