| DeutsA29 a întrebat:

Bună, dragilor!

Nu de mult, mai exact acum 2 zile, venind de la facultate obosită după 2 examene, ajung acasă și, intrând în scara blocului, observ că cineva îmi ține ușa la lift din interior, iar când intru, văd un tip (cu care m-am mai intersectat acum ceva timp), extrem de drăguț, uimit/surprins plăcut de apatiția mea (cel puțin așa îmi place mie să cred laughing ), cu niște ochi superbi, în fine. Intru, îi mulțumesc, desigur, de amabilitate, timp în care mă studiază din cap până în picioare, zâmbindu-mi și răspunzându-mi politicos la mulțumiri, dar atât. Când să coborâm, a ieșit el primul și din urmă am ieșit și eu, deși ne desparte un etaj (nu avea rost ca pentru un etaj să mai merg cu liftul și am preferat să urc scările). Îmi ține ușa, așteaptă să ies, cu aceeași privire insistentă, ne urăm seară frumoasă zâmbind unul altuia și, chiar dacă simțeam că ceva ar trebui să fac (sau cel puțin aveam impresia că dacă mai zăboveam puțin ceva va face el - în sensul începerii unei conversații, ceva...) am plecat, simțind privirile lui în urma mea. Bineînțeles că am încercat să dau de el pe rețelele de socializare, ceea ce am și reușit spre surprinderea mea, dar, cu toate acestea, nu văd niciun semn din partea lui, deși a răspuns cererii mele de prietenie. Desigur, nici eu nu i-am spus nimic, poate de teamă să nu fiu insistentă sau să nu fi înțeles greșit atitudinea lui. În ciuda faptului că sunt o fire sociabilă, cu el nu prea am curajul să fac eu primul pas în a începe o conversașie (deja mi se pare prea mult faptul că ne-am intersectat cel mult de două, trei ori, iar eu deja i-am trimis cerere) și puțin timidă, desigur, trebuie să recunosc.
Voi ce credeți? Și dacă ați fi în situașia asta, ce ați face, cum ați proceda?

Vă mulțumesc! happy

64 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate e legat de una sau esti prea mica pentru el. Cand il vezi intreaba-l cati ani are si daca accepta sa iesiti la un film.

| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Ca baiat mi se pare normal sa fac eu primul pas.
Acum fiecare are anumite temeri si convingeri.
Semene ca te place da, la fel si de timiditate.
Deja vad un gand comun la voi "poate de teamă să nu fiu insistentă"
Asa gandeste si el sau cine stie ce temeri mai are.
Daca e prea timid, nu va face primul pas...
Poti sa calci pe orgoliul tau feminin si sa-i zici ca il placi.
Simplu, scurt si la obiect!

| DeutsA29 explică (pentru ROB3RT89):

Dar nu e vorba de orgoliu aici. Pur și simplu nu vreau să se înțeleagă greșit intenția mea, atât. Că de un salut îmi fac eu curaj într-un fel. happy

| relian a răspuns:

Iti spun eu cum sta treaba.Nu este vorba de timiditate este vorba ca tu nu prea accepti sa fii refuzata laughing de aici toate astea, daca cumva faci tu primul pas si ala te refuza, aia e marea ta problema, cum adica sa te refuze pe tine asa oricine laughing de aia nu ai curaj de teama de refuz, tu avand o excepenta parere despre tine.Si daca te refuza ce? Stie cineva sau chiar dear sti e sf lumii? Ce o sa te faci cand ve merge sa cauti un job dupa scoala sa zicem si nu-ti da aia jobu,te a runci de la parter ca ai fost refuzata sau ce vei face? Schimba mentalitatea asta ca ai fi cea mai the best, lasa asa mai moale si nu mai mergeti cu gandirea aia ca barbatu trebuie sa faca mereu ceva, daca esti femeie adevarata ia tu initiativa, barbatii plac asfel de femei, doar aia batuti cu ceva in cap, sau mai stiu eu cum vor c a barbatu sa fei sefu de trib.Deci saluta omu pe Facebook sau unde l-ai gasit, intreaba ce mai face, spune-i ca ii pari un tip destul de interesant si aia e tot.Vezi reactia lu si dupa ori iti vezi de drumu tau ori daca e baiat ok aia e vedeti voi.Bafta

| relian a răspuns:

Vrei sa ne arati ca esti la facultate sau ce anume? Daca eliminai chestia aia cu cafcultatea poate suna ceva mai bine nu crezi? Veneam acu X zile acasa, eram obosita bla bla, dar nu trebuie neaparat sa bagi chestia cu cafcultatea ca nu da deloc bine, nu merge fara sa arati c e facultate, ce masina ai, ce pantofi si etc.bine zic asa in general laughing Eu in situatia ta as scoate facultatea, probabil dai bani s-o faci, de erai la o facultate fara bani stiai cum sa abordezi un baiat.Si mergi la facultate la 29 de ani sau 30 de ani? Pff sa nu spui ca urmeaza sa ajungi si tu in parlament laughing

| ALGator a răspuns (pentru relian):

Cred ca daca suntem complexati sau invidiosi nu au de ce sa ne deranjeaze meritele altora (presupuse sau adevarate) intr-atit incit sa le cerem sa le si ascunda, sa ceara iertare pentru ele. Nu-i luam acasa si nici ei pe noi.
Stiu pe unul care are o avere de un milion mai mare decat a mea si-i doresc sa fie sanatos. Daca saraceste el nu ma imbogatesc eu. Poate ca nici nu vreau sa-i iau locul. Un altul, un geniu (care din cate stiu nu a cerut iertare pentru asta) e Stephen Hawking. Imi e drag de el dar nu vreau sa-i iau locul nici lui.
Reusita altcuiva este insa o lumina de speranta pentru reusita mea.

| Freya1 a răspuns:

Si eu sunt mai timida de felul meu si nici eu nu cred ca as fi facut vreun pas avand in vedere ca ne intersectam doar pe scara blocului iar el nu imi spune nimic.
Am patit si eu o faza din asta cand eram la scoala.Mergeam in fiecare dimineata cu autobuzul eu si inca doua prietene eu urcam prima si in drum urcau si ele si tot asa in fiecare dimineata dintr-o statie urca un baiat foarte dragut.Mereu ne puneam fata in fata si pana se dadea jos ne priveam zambeam dar nu am avut niciodata ocazia sa ii vorbesc sau ceva tot asa de jena pana nu l-am mai vazut pe ruta mea si mi-a parut rau.Mai asteapta un pic si vezi daca nu se schimba ceva cand sunteti fata in fata iar daca nu intr-o zi scrie-i pe reteaua de socializare dupa ce va intalniti in lift sau pe scara fa-i o glumita draguta si poate poate se intampla ceva.

| DeutsA29 explică (pentru Freya1):

Mulțumesc frumos pentru sfat! happy

| anonimg a răspuns:

Eu l-as intreba unde ii sunt copii. laughing

| Bondarel99 a răspuns:

Poate el nu cauta o fata, pentru ca altfel ar fi incercat sa intre in vorba cu tine.

| DeutsA29 explică (pentru Bondarel99):

Posibil... cine știe?

| Bondarel99 a răspuns (pentru DeutsA29):

Gandeste-te ca el stie ca tu esti interesata de el, imposibil sa nu isi fi dat seama. Daca ar fi fost si el interesat cu siguranta ar fi dat un semn... poate e deja intr-o relatie. Daca ii dai mesaj probabil o sa pari disperata in fata lui din moment ce i-ai dat cerere imediat dupa ce v-ati vazut in lift.
Stiu cum e. Si eu pusesem ochii pe un baiat cu care am facut doar contact vizual, eram cu niste prieteni comuni, dupa 2 zile i-am dat cerere, mi-a acceptat-o dar nu mi-a dat mesaj. De obicei primesc mesaje destul de multe de la diferiti baieti din lista deci baietii nu au nicio retinere in a da mesaje fetelor pe Facebook, e cel mai usor mod de a te baga in seama. Dar daca el nu mi-a dat mesaj nici dupa cateva luni inseamna ca nu e interesat si gata.
Ce sa zic, mai asteapta...

| DeutsA29 explică (pentru Bondarel99):

Am înțeles! Mulțumesc! happy

| mentholinks a răspuns:

Daca el e cum il descrii tu, e ciudat ca nu este intr-o relatie. Oricum, scrie-i, invita-l la o cafea, doar fa ceva daca iti doresti ceva.

| JackR a răspuns:

Inteleg ca stati in acelasi bloc / aceeasi scara. De metoda "am ramas fara zahar (cafea, faina, seminte de mei pentru canar etc.)' n-ai auzit?

| DeutsA29 explică (pentru JackR):

Da, stăm în aceeași scară dar, pentru metoda mai sus menționată ai nevoie de curaj, ceea ce mie îmi lipsește când vine vorba despre el. Deci, nu, nu merge, mai ales că avem hipermarketul peste drum. Dar mulțumesc de sfat! happy

| JackR a răspuns (pentru DeutsA29):

Sunt o idee mai trecut prin viata decat tine si pot sa-ti spun ca unul dintre cele mai grele moduri de a trai este "ce-ar fi fost, daca...". Ai o alegere de facut: iti aduni dramul de curaj de care ai nevoie ca "sa-i bati la usa" sau uiti total de existenta lui. Calea de mijloc este acel "ce-ar fi (fost), daca..." si, cum spuneam mai sus, este cea care iti face cel mai mult rau.

"Am ramas fara zahar" (sau orice alta metoda asemanatoare) este o cale simpla si "haioasa" de a spune "hai sa stam de vorba" (bineinteles, daca tipul nu este complet batut in cap).

| DeutsA29 explică (pentru JackR):

Nu spun că nu ai dreptate, ci încerc să pliez toate părerile de aici pe felul meu de a fi, atâta tot. Dacă eu nu am curajul să îi las mesaj privat chiar și cu un banal "Bună!" sau măcar să îi mulțumesc de accept (ca formă de a vedea dacă vrea să conversăm sau nu), crezi că aș putea să apar la ușa lui? Asta e puțin probabil! Dar mulțumesc frumos, chiar apreciez!

| Djsjuajsjsj a răspuns (pentru JackR):

No offence, dar metoda precizata de tine merge mai repede pentru cei ce locuiesc la curte si, cum ti-a spus si deuts, nu au hipermarketul la cativa pasi in apropiere de locuinta. Poate fi un pretext bun sa te bagi putin in seama, da, insa in functie de circumstante.

| DeutsA29 explică (pentru Djsjuajsjsj):

Cam așa cred și eu, desigur apreciez și mulțumesc tuturor pentru timpul și sfaturile acordate! Poate că aș rezolva mai ușor și mai frumos cu un simplu salut sau ceva, orice altceva. Însă nu vreau să fiu înțeleasă greșit, or poate să fac o impresie nu tocmai ok, ținând cont de "întâlnirile noastre" și privirile "furate". Voi vedea eu, ce să zic?

| JackR a răspuns (pentru Djsjuajsjsj):

None taken! happy

| ROB3RT89 a răspuns (pentru DeutsA29):

Vezi poate are curaj la hipermarket, posibil sa fie la promotie.
Ia si pentru el.
Unii oameni si-au intrecut cu mult limitele cand vine vorba de curaj si altii au 0 curaj cand vine vorba de interactiuni unde exista doar riscul unui refuz...

| DeutsA29 explică (pentru ROB3RT89):

Din păcate mai suntem și noi cei/cele fără curaj, chiar și pentru o chestie de bun simț (deși au inițiativă). Ce aș putea să mai spun? Nu știu dacă este bine sau nu, dar cert este că în unele situații pierzi, iar în altele câștigi cu un astfel de comportament, de teamă să nu se interpreteze...

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeutsA29):

"de teamă să nu se interpreteze" Sa nu se interpreteze ce? Gresit? Pai iti place de el, nu vad de ce s-ar interpreta gresit. Mai bine asa ca poate prostanacul intelege ca il placi si poate isi face si el curajul anul asta sa te invite la un suc/cafea ceva. Nu risti nu castigi.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru DeutsA29):

Cand vine vorba de relationare, nu vad ce ai de pierdut!
Pune situatia unui refuz care trece destul de repede, sentimental vorbind.
Dar mai mult te stresezi cand nu ai curaj si speri ca ceva sa se intample de la sine...

| DeutsA29 explică (pentru anonim_4396):

laughing
Așa este, nu riști, nu câștigi! De interpretat, nu știu, să nu par prea insistentă, poate? Dat fiind faptul că, într-un fel, am facut un prim pas prin a-i trimite cerere? Nu știu...

| DeutsA29 explică (pentru ROB3RT89):

Ai dreptate, ținând cont că situația asta creează o incertitudine extrem de mare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeutsA29):

"In cele din urma".Nu suna prea bine))

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E bine ca te-ai prins si tu ca inseamna niciodata laughing

| DeutsA29 explică (pentru anonim_4396):

laughing păi ce aș putea să spun? Aștept să îmi fac curaj, habar nu am, cert este că ceva voi face: fie îmi văd de ale mele, fie voi risca și îi voi lăsa un mesaj. Încă mă mai gândesc care e cea mai bună variantă laughing

| DeutsA29 explică (pentru anonim_4396):

Să știi că mă prind destul de repede laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeutsA29):

Ala nu e curaj.Si ai zis ca esti sociabila))

| DeutsA29 explică (pentru anonim_4396):

Probabil că privim diferit anumite aspecte... happy

| SimonaBubu a răspuns (pentru DeutsA29):

I-ai dat mesaj până la urmă?

| JackR a răspuns:

OK, te iau altfel, folosind "clasicii":

Look.
If you had
One shot
Or one opportunity
To seize everything you ever wanted,
In one moment,
Would you capture
Or just let it slip?

https://www.youtube.com/watch?v=_Yhyp-_hX2s

| ALGator a răspuns:

Ce-ai zice de "N-ai vrea sa ne vedem? Tocmai am scapat de examene si mi-ar placea sa schimbam cateva vorbe... esti cumva/ai vazut cumva/ te aflai cumva... Bla blaha"

| DeutsA29 explică (pentru ALGator):

Ar fi și asta o idee, dar ca să îi spun acest lucru, ar trebui ca mai întâi să trecem de clasicele vorbe "Bună! Ce faci?", nu? happy Aici e problema... Să "sparg eu gheața" (că tot și-a intrat iarna în drepturi laughing ) sau să mai aștept, poate, în cele din urmă îmi va da vreun semn? happy
În orice caz, mulțumesc!

| ALGator a răspuns (pentru DeutsA29):

Un aisberg intreg se sparge in bucati mici. Banalitatile fac introducerea, incalzesc, creaza o punte semnalind celuilalt sa lase garda "Nu sunt periculoasa..."
Nu e important sa emiti prima ta idee de Premiu Nobel. E mai mult ca la dans, te apropii de partener si incepi sa te bitii odata cu el. Nu o sa-ti spuna, Wow dar tu nu esti balerina la Bolsoi.
Fluidul de comunicatie care circula intre voi creaza o familiaritate pe care dupa aceea se poate improviza. Se trece la preferinte, obicieiuri persoane cunoscute, salvarea lumii etc.
Eu am fost intotdeauna repetent la materia asta, dar uite ca dau sfaturi :-)

| DeutsA29 explică (pentru ALGator):

Mereu vom excela la a da sfaturi, nu? Și mereu vom fi cei codași la pus în practică... Ce să spun, probabil că îmi voi face curaj, cine știe, și îi voi spune ceva banal. Măcar așa o să mă lămuresc și eu laughing
Mulțumesc! happy

| ALGator a răspuns (pentru DeutsA29):

Vezi, noi doi am reusit sa conversam relaxat. Ai avut emotii?

Poate in background mai ai si ideea ca e umilitor pentru o fata sa faca primul pas. Well, poate... Dar in conditii normale de temperatura si presiune legile ideale poate mai mult incurca.

| Raducons a răspuns (pentru DeutsA29):

Indicat ar fi sa mai astepti un pic, nu te grabi o sa iti scrie el si o sa fie mult mai bine pentru tine, o sa fii sigura ca te place.

| DeutsA29 explică (pentru ALGator):

Păi aici intervine problema, nu că nu aș putea neapărat să îi spun ceva, ci de impresia pe care și-ar putea-o forma în urma acțiunii mele.

| ALGator a răspuns (pentru DeutsA29):

Impresia pe care si-o face nu e problema ta. Si by the way, de ce ai fi tocmai tu asa de respingatoare? Pui cratimele la locul lor asa ca le-o iei multora inainte.
Daca nu-i plac fetele care par sa ia o initiativa decenta, atunci...

| DeutsA29 explică (pentru ALGator):

Nu știu ce aș putea spune. Poate ai dreptate, în fond, nu cred că aș face ceva chiar atât de rău, dar totuși...

| Elena9328 a răspuns:

I-aș da mesaj, ce am de pierdut? Dacă e să fie ceva, va fi.
Dacă nu, nu.
O viață ai. Nu ai timp de regrete. Fă ți cât mai multe amintiri, fiindcă doar cu ele rămâi.

| DeutsA29 explică (pentru Elena9328):

Corect, nu prea aș avea ce pierde, însă, cu timiditatea ce fac? Mulțumesc frumos pentru sfat! happy

| Elena9328 a răspuns (pentru DeutsA29):

Timiditatea va trece când vei vedea că și el probabil are aceleași intenții.

| DeutsA29 explică (pentru Elena9328):

Poate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"de teama sa nu fiu insistenta sau sa nu fi inteles gresit atitudinea lui'Daca ii scrii odata, nu esti insistenta. Daca el nu-ti raspunde, si tu ii scrii de 20 de ori "ce faci", atunci da, esti insistenta.N-ai nimic de pierdut daca incerci.Dar ai multe de pierdut daca nu incerci.

| DeutsA29 explică (pentru anonim_4396):

Probabil voi risca, în cele din urmă. Mulțumesc pentru încurajare! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeutsA29):

Mda.Intr-adevar,e mult de gandit aici.Iti trebuie studii avansate.Of of.
"Curaj"))Daca pana si asta e curaj...

| DeutsA29 explică (pentru anonim_4396):

laughing dacă nu îți stă în fire să abordezi persoane, atunci da, îți trebuie ceva curaj laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeutsA29):

Evidentlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii poti spune doar un simplu "hey" si te prezinti cine esti, de acolo il lasi pe el sa te invite sa vã vedeti din nou, farã sa faci pe inabordabila daca iti place asa mult

| Raducons a răspuns:

Eu zic ca o sa-ti scrie cat de curand, conditia este sa nu aiba o relatie deja.

| DeutsA29 explică (pentru Raducons):

Din câte știu, nu are. Încă am răbdare, poate se gândește totuși să zică ceva, măcar un "bună" laughing. Mulțumesc!

| alexwahl a răspuns:

Cati ani ai? La mesaje in privat, fiecate reactioneaza altfel. Si daca ii scrii si el nu raspunde? Cum mai dai ochii cu el? Dar daca totusi incerci metoda asta, atunci nu i scrie mesaje clasice. Incepe cu ceva care nu i se adreseaza direct.

| Djsjuajsjsj a răspuns:

Te-ai asigurat ca nu are prietena? Facebook-ul nu e cel mai sigur pentru astfel de detalii.Cunosc si eu destule profile unde la "relatii" scrie singur/a poate pentru ca nu s-au sinchisit sa isi actualizeze astfel de date insa in viata reala au parteneri.
Totusi, daca eram in locul lui si te placeam cu siguranta te bagam in seama printr-un mesaj ceva (avand in vedere ca tu ai luat initiativa de a-i trimite cerere), daca nu din prima zi/a 2-a sau a 3-a sigur da.
Ca, mh, fii sigura ca si pentru el e evident ca esti interesata sa va cunoasteti mai bine.Si...nu ti-a scris nimic.Asa ca, stiu si eu ce sa spun happy...
Mai poti incerca, stai linistita, nu e nici o jena ca fata sa iei prima initiativa.Dar trebuie sa ti se si raspunda pozitiv.Si nu doar "din politete".Si, da, e o limita fina intre a incerca si a insista - fii atenta aici.

| DeutsA29 explică (pentru Djsjuajsjsj):

Da, sigur nu are pe nimeni. Și, așa cum ai spus și tu, exact la asta încerc să fiu atentă, la acea limită. Nu sunt insistentă de fel, însă politicoasă și drăguță sunt cu toată lumea. Și da, ar fi deranjant dacă ar răspunde doar din politețe. Of, oare de ce trebuie să fie atât de greu? laughing

| Djsjuajsjsj a răspuns:

"Of, oare de ce trebuie să fie atât de greu?"
Asta ma tot intreb si eu laughing.
Si mie imi place de cineva, si nu stiu cum sa sparg gheata.Desi am mai vorbit inainte, dar prea putin.
Mda, arunca si tu un "buna, ce mai faci?" in chat si inchide aplicatia sau pagina (daca esti in browser).Si, nu te mai gandi happy. Daca iti raspunde da-le frau liber gandurilor.Iar daca nu, ia-o ca si cum nu s-a intamplat (da, te prefaci in sinea ta). Astfel nu iti bati mintea cu procese inutile de gandire.Simplu.

| DeutsA29 explică (pentru Djsjuajsjsj):

Într-un final probabil că voi lăsa un mesaj, însă mai aștept. Ce anume? Nici eu nu știu exact laughing. Mulțumesc frumos și fie ca cea mai bună decizie să fie luată, atât de mine, cât și de tine! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeutsA29):

Mereu poti lasa impresia de disperat. Chiar si atunci cand nu exista atractie (e cel mai haios cand ti se intampla asta in asa situatie ). Dar nu e mare neorocire. Da, ai facut tu primul pas dar poate el e mai fatalau. Poate are nevoie de mai mult curaj, ori e prostovan si nu se prinde. Cine stie

| Username8346 a răspuns:

Eu in locul tau l asi cunoaste mai bine iar daca nu aia e mai sunt baieti pe lumea asta

| Polivan a răspuns:

Salut! Ce sa mai faci?!? Tu i-ai trimis deja o cerere de prietenie, ca sa vezi probabil, cu ce se "mananca" viata lui sociala! Daca e baiat ok se va comporta in continuare ca si inainte, cu toate ca cererea ta de prietenie nu face decat sa-l incurajeze sa fie mai indraznet. In concluzie, sa nu te mire daca te abordeaza mai direct, iar pentru o alta data viitoare stai mai cuminte. Daca vrei, bineinteles!