| DariaAlina a întrebat:

Buna dragilor! Sunt insarcinata in 8 luni. Aseara am fost impreuna cu sotul meu la ziua unei colege de-a lui de munca. Am ajuns acolo la 7 dp masa. Sotul meu are mai multe joburi si il apreciez enorm pentru cat munceste. In timpul saptamanii nu iese in schimb iese weekend de weekend si cand o face bea iar eu ii sunt sofer. Il insotesc oriunde merge si mai devreme de 2 nu plecam niciodata. Eu acum sunt foarte obosita din cauza sarcinii iar el pare sa nu inteleaga asta. Am plecat de la colega lui la 3. Eram foarte suparata si obosita, trebuia sa strabat Buc pentru a ajunge acasa. Avem si unele contractii si ma simteam rau. A vazut ca nu imi e bine, si m-a intrebat bineinteles ironic, daca vreau sa conduca el( beat crita fiind). I-am spus ca ar fi iresponsabil din partea lui si ca nu ar vrea sa murim cu totii. Atunci m-a facut proasta- socata l-am intrebat daca am inteles bine ceea ce a zis si citez raspuns "f-ti mm de proasta". Am simtit cum imi urca tensiunea, eram la volan conducand. A dormit intr-o camera separat iar a doua zi trebuia sa mergem la fratele lui pentru masa de florii. Am ajuns la 4 dimineata. daca am reusit printre lacrimi sa prind 3-4 ore de somn. Vine pe la 12 in camera sa imi zica ca in 30 de min sa fiu gata ca mergem. Saptamana viitoare este ziua tatalui meu si sarbatoarea invierii- m-a amenintat ca nu merge la ziua lui( iar parintii mei il iubesc enorm) daca eu nu voi merge cu el. Nu as fi mers insa imi sunt dragi rudele din partea lui, mai ales nepotii nostri. M-am imbracat si cand sa ma incalt iese pe usa si o inchide in urma lui. Eu cu ditamai burta ma incalt foarte greu, in 5 minute am coborat dupa el. Deja plecase. L-am asteptat in fata blocului 15 minute. Nu a venit, am urcat in casa. Vine 40 de min urland la mine ca vorbeste serios ca nu vine la tata daca nu merg. Atunci ii spun ca sunt suparata si motivele pentru care sunt, si recunoaste ca m-a facut proasta, insa nu recunoaste ca m-a injurat. Ma urc cu el in masina, mergem... si cand plecam de la fratele sau, isi cere iertare pentru faptul ca m-a facut proasta.
Acum... stiu ca am scris un intreg pomelnic insa chiar sunt nedumerita... Pe mine m-a ranit extrem de mult faptul ca m-a injurat. Lipsa de respect. Este a doua oara cand o face si in aceeasi conjunctura. Insa nu il mai pot ierta. Nici nu suport gandul ca el sa ma atinga in momentul acesta.
As avea nevoie sa ma ajutati cu un sfat...
Daca el are dreptate in vreo privinta si imi e greu sa o inteleg din postura in care ma aflu?
Daca am gresit undeva, unde?
Va rog, am nevoie de sfaturi...

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Indiferent cate joburi are, cat de frumos se poarta cu tine in momentele de luciditate si toate celelalte aspecte pozitive (care sper ca exista), ce a facut, in mod repetat, NU are scuza.

Ma sperie faptul ca in naivitatea ta, te stigmatizezi si invinui tot pe tine. "Daca el are dreptate in vreo privinta si imi e greu sa o inteleg din postura in care ma aflu?
Daca am gresit undeva, unde? "
Singura ta vina este ca ti-a trebuit cam mult sa realizezi ca ai langa tine un dobitoc care nu te respecta si nu te intelege. Iar cand aceste 2 ingrediente lipsesc, de iubire nici nu mai poate fi vorba.

Nu conteaza doar cum ti-a vorbit, injuraturile, cat rautatea din amenintarea ca nu vine la ziua tatalui tau si faptul ca s-a grabit sa plece fara tine. Faptul ca te "foloseste" pe post de sofer, insarcinata in luna a 8-a fiind, nici nu l-am mai pus la socoteala.
Analizand situatia, viitorul tata al copilului tau
comite greseli grave si cand nu e beat.

Pe scurt, ar trebui sa vorbesti cu el. Dar ma tem ca nu va iesi prea bine.
Inregistratul ajuta, sa le arati parintilor lui ce face, insa daca acestia vor incerca sa il abordeze, se va simti ranit in orgoliu, tradat, si se va razbuna tot pe tine. Deci mai bine nu, momentan.

Sa discuti cu el cand sunt parintii lui sau ai tai de fata, din nou nu e o solutie. Se va intampla aproape sigur scenariul de mai sus.

Sper ca te intelegi bine cu ai tai, si poti sta la ei in caz de nevoie. Momentan incearca si tu sa il intelegi (DESI e de NEINTELES ceea ce face) si uita aparent ce s-a inatamplat.

Din ce ai povestit, bea doar "in deplasare". Asta e bine, oarecum. Urmatoarea data cand te roaga sa il duci undeva, spune-i ca ai dureri, etc, foloseste sarcina ca pretext.
DACA va mormai, injura, se va bosumfla, sau altele asemanatoare, e semn ca nu ii pasa nici de tine, nici de copil, si nu o sa ai un trai fericit cu el, atata vreme cat doar nevoile si placerile lui sunt "fulfilled" de catre o "proasta" ca tine.
Daca da semne de intelegere, mai are o sansa.

Orice discuti cu el, nu fa pe autoritara, se pare ca lui ii place sa fie seful. Adopta un ton natural, dragastos, resemnat. Daca din postura asta nu va intelege, cand o sa ridici tonul la el n-o sa rezolvi oricum nimic.

| cristi202 a răspuns (pentru NLS):

"Urmatoarea data cand te roaga sa il duci undeva, spune-i ca ai dureri, etc, foloseste sarcina ca pretext."? Hai sa folosim minciuna ca solutie a unei probleme?
"DACA va mormai, injura, se va bosumfla, sau altele asemanatoare, e semn ca nu ii pasa nici de tine, nici de copil" Si daca mormaie tocmai pentru ca realizeaza ca e mintit, sau nu poate fi si asta o posibilitate?

40 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ma intrebi pe mine, cea mai grava problema este ca sotul tau bea pana nu mai raspunde vorbele lui. Poate asta se poate inampla o data intr-o viata de oameni, dar nu mai des. Cred ca merita o discutie serioasa despre cantitatea de bautura pe care o poate consuma in prezenta ta. Cu siguranta ea nu poate fi atat de mare incat sa isi piarda chiar si un pic autocontrolul. Poate ajutorul unui psihiatru, poate renuntarea la munca suplimentara sa fie utile. NU are de ca sa aiba mai multe joburi daca asta il streseaza, ami bine aveti fiecare un job si va restrangeti cheltuielile.

| cristi202 a răspuns:

Exista o problema intre voi, cu multe necunoscute. Alcoolul. Pe unii ii face miei, pe altii ii face bestii. Pe unii ii determina sa isi omoare chiar si pe cei ce le sunt cei mai buni prieteni. Deci daca te-a injurat, a facut-o probabil cu mintile luate de alcool.
Nu vreau sa dau vina doar pe alcool. Totul depinde de cum se poarta cand e lucid. Daca se poarta frumos cand e lucid, si are doar scapari peste care poti trece cu vederea, caci la urma urmei e si el om, nu se poate sa nu greseasca, atunci nu e atit de grav ce s-a intimplat, poti fi sigura ca alcoolul si numai el e de vina, desi, daca o mai tine tot asa cu alcoolul, in timp situatia se va inrautatii, si va face si mai urit, nu ar fi singurul care decade din cauza alcoolului. Daca insa cand e lucid se poarta adesea urit cu tine, doar ca nu te injura, atunci cand te-a injurat a fost extrem de sincer, la alcool cei mai multi sunt sinceri, spun lucrurile fara sa gindeasca.
Acum, depinde de tine. Daca vrei ca relatia sa continue, trebuie sa il ierti, si in masura in care o vei face, asa va functiona relatia voastra. Inteleg insa ca a recidivat, si atunci e grav. Pentru ca devine obicei. Si nu e atit de iertat cit de discutat, pentru ca degeaba il ierti acum, daca stii ca data viitoare o va face din nou. Trebuie neaparat sa ai o discutie cu el, sa il confrunti cu ce face cand e beat, cand alcoolul ii ia mintile. Si in functie de ce reusesti de pe urma acelei discutii, vei stii ce ai de facut.
Oricum, parerea mea, e ca se poarta foarte urit cu tine, mai ales gravida fiind. Dar se poate sa gresesc, pentru ca stiu doar cateva detalii, tu stii mai bine ce e intre voi.

| Adry05 a răspuns:

Ce idiot... Hai ca aia cu proasta o mai scuzi cu betia, dar cum s-a comportat a 2-a zi e cu mult mai rau, era si treaz, si nu numa ca nu si-a cerut scuze dar s-a comportat cu tine ingrozitor. Pacat ca cu el o sa ai copilul...

| Freya1 a răspuns:

Eu nu stiu cum de esti cu el si ii mai faci si un copil.
Eu inteleg ca munceste mult dar tu sa il duci peste tot sa se distreze apoi sa il duci manga acasa e aiurea.Nu stiu doar daca faptul ca te-a facut proasta sau tea injurat este problema cat tot comportamentul lui si felul in care te priveste.Eu cred ca daca o sa treci peste vorbele alea si o sa il ierti ar trebui sa inteleaga ca trebuie sa incheie cu distractiile si sa isi asume responsabilitatea.Se presupune ca e cap de familie, viitor tata iar el are un comportament de adolescent de nici 18 ani.Acum trebuie sa te odihnesti sa ai liniste implicid el ca dupa ce vei naste sa puteti sa fiti odihnisti si linistiti sa ii oferiti si lui o stare buna si mai multa grija (daca esti obosit esti irascibil) sa nu mai spunem de economi ca trebuie stransa punga etc.Credca ar trebui sa pui picioarul in prag si sa ii spui ca daca nu lasa fitele si nu isi asuma situatia vei pleca cu tot cu copil si il vei lasa in distractiile lui si sa iti plateasca pensie alimentara.

| LoveSleep a răspuns:

Fac pariu că vă cunoașteți de maxim un an. Da sau nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Are bani si multe joburi doar nu a putut sa rateze ocazia.

| xerxes1 a răspuns:

Cauta-ti altul mai sanatos la cap.
Faci ceva pe joburile lui.

| ziftode a răspuns:

Singurul lucru posibil pentru cineva care
ISI BEA MINTILE
adica bea pana nu mai are control si nici nu isi mai aduce aminte ce tampenii face, este sa il inregistrezi si sa il confrunti, daca nici asta nu ajuta atunci poate trebuie sa te gandesti la "adio si n-am cuvinte"

insa cu parere de rau trebuie sa iti mai atrag atentia la un lucru pe care il simti dar nu il constientizezi (iar eu il vad pentru ca l-am mai experimentat pe pielea mea, si cred ca de aia esti si asa de suparata), si anume:

daca atunci cand e lipsit de ihibitii iti spune proasta, atunci poate ca asa crede despre tine, si in restul timpului se controleaza si nu ii scapa

| Nilsson a răspuns:

Mai bine apelati la un psihoterapeut specializat in probleme de cuplu. Atata prostie si imaturitatea din partea lui ma depaseste, ce sfat pot sa dau?
Nu e normal pentru o femeie gravida in 8 luni sa fie soferul personal al unui betiv la 3 noaptea, nici sa dormi 3-4 ore, nici sa te injure si sa mai faca figurile astea.
Ar trebui sa se lase de baut definitiv.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Recunoașterea pe jumătate a faptei (jumătate fiindca nu recunoaște că te-a si înjurat sau putem pune problema ca era atât de beat si chiar sa nu-si mai aducă aminte lucrul asta, poate ca a vorbit alcoolul din el) e un semn bun, dar mai e o vorba si e reala (am trait-o pe propria piele): la beție vezi omul real, la beție se spune adevărul. E cu dus si intors. Ca sa nu ma lungesc mult tot ce ar trebui să faci este sa ii interzici sa mai bea definitiv sau cu masura, masura însemnând 2-3 pahare, în niciun caz beție, ce beție nici macar pileala. Dacă va face treaba asta, omul te iubeste si probabil ca e dobitoc (doar la bautura). Dacă nu, imi pare rau, dar asta nu e tata, soț iubitor. Cunosc un vecin care nu consuma alcool DELOC din simplul fapt ca la băutură este foarte, dar foarte violent de la familie, la prieteni si necunoscuti sare pur si simplu' la bătaie, are zeci de amenzi achitate, dosare clasate de vătămare corporală etc etc, nevasta si copilul care era deja mare i-au spus următorul lucru: prietene, ori te lasi definitiv de băut ori plecam, TU băut NU esti om, esti animal. Vreau sa precizez ca in momentele in care nu consuma alcool era cel mai sufletist si bun om (toate astea din spusele lui, familiei lui si a cunsocutilor). În momentul de față duce o pensie liniștită, o viata de familie liniștită și are aproximativ 28-29 de ani fără alcool, nici macar strop. Ti-am spus asta ca sa-ti arat ca se poate daca chiar e iubire reala. Fa-o si tu la fel, dar când e perfect treaz si constient, daca va renunța probabil ca este un om la fel de bun ca cel din povestea spusă de mine, daca tot va consuma (chiar dacă tot nu se îmbată... nu-l lasa de capul lui, daca tot va consuma cearta-l in continuare, tine-o pe a ta: ori definitiv ori ceau). Violență domestică în România e la nivel înalt; nu cred ca vrei sa te numeri printre cazuri. Nu inteleg cum puteti iubi un astfel de om (Bine, inca nu e cazul tau), am vazut femei bătute care pur si simplu nu recunoșteau ca sotul le bate, nu făceau plângere ca politia sa poata interveni, probabil ca de frică. Ma rog, succes. P.S Povestea e reala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sfaturi astepti? Ma depaseste. Omul e dus cu pluta, asta e clar. Prevad de pe acum ca o sa fie tatal anului. Bea ca porcul. Injura nevasta. Sot model. Mai naspa de tine ca nu ai observat pana acum cu cine stai. Stai sa vezi viitorul cum este. Deja vu.

| DariaAlina explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca astept ceva neaparat. Simt ca am ajuns la o rascruce cu el si deciza corecta ma doare. Nu vreau sa mai trec prin astea, si de fiecare data sa rezulte prin a fi vina mea. Mi-a spus mai multe cuvinte grele, cuvinte care au rasunat ca un ecou luni de zile. am crezut ca le va spune o data... dar s-a repetat ieri. Si prin faptul ca s-au repetat m-a ranit mai mult ca prima data. E greu sa iei o decizie d-asta cand astepti si copil, ti-ai facut casa cu omul de langa tine, si sunt si lucruri bune. Dar cand vine vorba de certuri, nu stie sa discute. E defensiv, abuziv prin vorbe...

| anonim_4396 a răspuns (pentru DariaAlina):

Ce pot sa zic. Asa iti trebuie cand nu stii sa alegi omul de langa tine.

| Laura927 a răspuns (pentru DariaAlina):

O sa fie mai greu cand o sa ai pe bebe in brate.tu o sa tragi de bebe ca e al tau l-ai avut in burtica si el o sa traga de el ca tu sa nu pleci pentru ca are planuri de a te scoate din orice nerv in urmatorii 5 ani.
un om care te iubeste si pe tine si pe bebe din pantec nu te scoate pana la 3 afara in weekend-uri ca el sa isi bea mintile.
Fa decizia corecta..nu se va schimba...

| Iuliana2018 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce urââât

| anonima13ana a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce simplu crezi ca e. Crezi ca daca ai ales o persoana e imposibil ca pe parcurs s-a ti dai seama ca nu e ce credeai? Si cand esti îndrăgostită poate sa zică cine ce o vrea ca tu esti oarbă. Si te trezesti cu un copil si sotul bea ca in cazul de mai sus. E f greu sa dai un raspuns.in primul rand trebuie luptat pentru a schimba situația în bine si daca chiar nu merge atunci te desparți.e simplu ca la primul hop sa renunți si atunci n-ar mai exista căsătorii. Pentru ca o căsătorie e o luptă.nu e numai lapte si miere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonima13ana):

Genul tau se presupune ca e ani lumina in fata purtatorilor de penis cand vine vorba de maturitate. Unde e maturitatea aia? Ca eu nu o vad in cazul de fata. E doar vina ei ca nu a fost atenta cu cine face un copil. Clar nu e vina mea. "Si cand esti îndrăgostită poate sa zică cine ce o vrea ca tu esti oarbă." Prostia trebuie pedepsita draga mea Ana. Soarta. Prea folositi mult ca scuza " o da ce,,, e indragostita ". Mi se face greata.

| anonima13ana a răspuns (pentru anonim_4396):

Prostia si greseala trebuie pedepsite. Hai sa tăiem capul celui care greșește. Cine mai rămâne în viață pe pământ?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonima13ana):

Nimeni. Eu nu am o problema cu asa ceva daca toti ar face-o. Asa am nenorocit destul planeta asta. Si nimic bun nu i-am dat in schimb. Doar razboaie, poluatie, paduri intregi rase la sol. Mai nimic bun. Ori nu am dat eu peste documetarul ala care sa imi arate ce bun a facut omul acestei planete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunosc oameni care lucrează câte 14 ore pe zi, dar nu și-au luat o dată liber să bea și să facă urât, mai ales cu nevasta gravidă.
Eu l-aș părăsi și mi-aș crește singură copilul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare ca esti foarte sanatoasa mental si te apreciez mult, cred ca esti o deosebita si vei fi o mamica minunata, sarcina usoara iti doresc!

Referitor la sotul tau...sincer si eu daca as fi in locul tau m-as fi simtit la fel de ranita si m-as fi manifestat la fel. Nu sunt de-acord cu ceea ce a scris Endoryus, desi evident ca are dreptate acuzandu-i comportamentul. Eu nu sunt adepta despartirilor si imi place sa stiu ca se face tot posibilul pentru ca o casnicie sa fie salvata. Dar nu e vorba de asta acum. Vezi, fiecare avem problemele noastre si ce e important este sa devenim din ce in ce mai buni, sa evoluam impreuna. Eu te-as sfatui sincer sa vorbesti cu el. sa-i comunici ceea ce ai simtit si cat te-a ranit de mult, sa-i spui de-asemenea ca-l apreciezi, ca-l iubesti. Cine stie din ce motiv a ajuns sa faca asta, ce i-o fi trecut prin cap, dar eu asta te-as sfatui, ceea ce-ai scris aici sa-i spui si lui. Sa fii deschisa cu el si sa-i spui toate astea, chiar si de ziua tatalui tau, intreaba-l. cauta un moment linistit, in care amandoi sunteti relaxati si vorbeste-i. Incearca sa-l intelegi si chiar daca nu are dreptate, nu sari cu gura pe el, fii calma si asculta-l pana la capat, cere-i detalii, iar daca greseste, asteapta putin si gaseste cea mai potrivita metoda pentru a-i schimba modul de a vedea lucrurile. E clar ca te iubeste, fiindca altfel n-ar fi acceptat sa fii mama copilului lui, dar cine stie ce-l framanta de reactionaza asa!? Comunicati!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci cum spuneam mai sus, comunicare si bineinteles rezolvarea tuturor problemelor care perturba linistea in cuplu. Faptul ca bea fara masura, neaprecierea etc. De-asta iti spun, vorbeste cu el, puncteaza problemele, asculta-l, vezi ce-l streseaza, ce-l provoaca la un astfel de comportament si mai apoi dupa ce-l asculti si-i ceri detalii, sa stai si sa meditezi singura incercand sa gasesti cele mai bune metode pentru a va fi bine! Iar daca iti este greu sa le gasesti, mergi la un psihoterapeut priceput, te va ajuta cu siguranta, asta ca sa procedezi cat mai corect. Nu te gandi la despartire, linisteste-te, clar rezolvare exista!

| AlexSalling a răspuns:

Barbatul tau e medio-cucu, adica ca-m dus cu capu'. Stii, am sa-ti spun ceva. Chiar daca esti insarcinata, lasa-l. El te foloseste, relatia se poate transforma intr-una toxica daca nu il lasi acum, cat inca nu s-a agravat. Stiu ce iti spun. El nu are dreptate cu nimic. Imi imaginez ca esti tanara. Cine nu te respecta, nu te iubeste. Mare grija daca-i bipolar, poate fii si asta. Sfatul meu, lasa-l, nu te merita.

| Laura927 a răspuns:

Pfff.da.un lucru e sigur. daca iti mai permiti o singura data sa faca aceleasi lucruri terorism psihologic mai bine zis
O SA SE OBISNUIASCA!
Da ce dracu daca face acum asa in starea care o ai fara stresuri..pai mai femie cand o sa urle bebe din jumate in jumate de ora cel putin 6 luni..asa is bebeii.
O sa il mananci cum se zice singura copilul ala nici scutece nu o sa vrea sa schimbe.
sa te plimbe pana la orele alea cu ditamai burta sa mai si conduci si sa se mai si imbete ca porcu...sa se mai si supere pe tine.
In bine nu se va schimba.
Ia-o asta ca un avertisment ca sa stii la ce sa te astepti.
Eu am fost tratata ca o regina cand am fost insarcinata chiar una dintre cele mai frumoase luni din viata mea. dupa au aparut problemele.
Cred ca ai trebui sa ii dai o lectie...o sa trebuiasca sa sfii fericita in viata ca sa ii poti oferi copilului tau tot ce ii mai bun ..ai sa vezi asta pe parcurs ..nu o sa mai ai rabdare ca sa te traga cineva in jos!

| gratargratar a răspuns:

Cel mai bine este sa vorbesti cu parintii lui si sa le spui situatia. Ei vor putea sa-l abordeze cel mai bine in cazul asta. Spune-le si ceea ce simti si ca ti-e greu sa-l ierti.

Si tata o face "proasta" pe mama cand se enerveaza, insa maica-mea nu baga de sema ca stie ca spune la nervi. Desigur ca taica-meo ar fi in stare sa-si ceara scuze de fiecare data daca i-ar cere maica-mea. Deci depinde si de modul in care a spus cuvantul asta, de circumstante, de tonalitate etc. Exemplul pe care ti l-am dat nu inseamna ca trebuie sa treci cu vedere ce ti-a spus, ci sa privesti totul mai in profunzime. In primul rand e important a-ti da seama daca te mai iubeste sau nu. Ca daca te mai iubeste, atunci totul poate fi rezolvat.

Oamenii spun de multe ori cuvinte fara a gandi. Daca esti o fire colerica, asta se intampla cu atat mai des. In sfarsit, spune-i sa termine cu imbatatul. Adica poti bea, dar nu pana la imbatare.

| francut a răspuns:

La ce te asteptai daca tu asa l-ai invatat? In plus, l-ai lasat sa bea cat a vrut. Asta nu e o rasplata pentru munca depusa. Copilul acela nu este numai al tau, nu l-ai facut singura. Daca el nu intelege sa-si protejeze copilul, cum vrei sa te inteleaga pe tine? Din pacate, ma tem ca asa va fi si pe viitor. Vei avea "doi copii" de ingrijit. Si nu numai.
Nu stiu ce mai e de facut. Daca ai putere, pui piciorul in prag acum. Mai ales ca trebuie sa nasti si te asteapta zile si nopti grele. Va trebui sa te ajute. Nu-l mai menaja. Daca nu poate fi dat pe brazda, cu regret, vei avea o viata de chin.

| BlueDark a răspuns:

Daca nu e si agresiv, explica-i ca e magar.Nu poti face asta unui om pe care il iubesti...E groaznic! Spune-i ca, daca nu se schimba, va despartiti. Punct.
Este in joc viata copilului tau, cand va creste nu iti doresti ca treburile sa degenereze si sa ramana cu amintiri neplacute.
Ti-am zis, discuta cu el. Daca nu, bine...Bye-Bye!
Stii ca nu se poate asa.Esti sigura ca nu are pe altcineva? Sau poate are probleme, dar ii e frica sa iti spuna.
Eu sunt barbat, deci stiu ce e in capul nostru.Nu ne purtam asa cu femeia pe care o iubim.
Si sotia mea e insarcinata...Inca nu a ajuns in stadiul in care sa aiba nevoie de ajutor, pentru ca sarcina nu are mai mult de o luna...Dar cand va avea nevoie de mine, voi fi acolo.
Pe bune acum...Tu esti femeia care ii va oferi un copil, iar el se poarta asa cu tine?!

| venividivici2017 a răspuns:

De cat timp sunteti impreuna? Sincer, in acel timp, pana sa deveniti sot-sotie, nu s-a mai comportat ca acum? Pare un pic cam tardiv, tocmai acum cand esti insarcinata sa spui aceste lucruri despre el...de ce ai stat cu el? Dar acum revenind la subiect, caracterul lui este unul grosolan, de un mare nesimtit care se comporta cu tine ca un animal, mai ales in aceste momente cand asteptati un copil, iar el trebuie sa iti arate cat mai multa afectiune.Cum poate sa te injure asa? Mi se pare prea mult, nu am injurat niciodata o fata asa, sa ma adresez ei in felul asta, tocmai din aceasta cauza mi se pare foarte urat, obscen.Nu e tarziu niciodata ca sa pleci si sa il lasi, mai bine mai devreme decat atunci cand poate copilul se va mari. Poate si datorita faptului ca are multe job-uri, considera ca tu nu faci nimic si el duce greul, se poate comporta asa.

| alin131 a răspuns:

Buna Daria,

Vreau sa iti spun ca incerc sa iti raspund pe cat de bine pot.

Din cate inteleg esti insarcinata in 8 luni, multa sanatate, sarcina usoara in continuare si nastere usoara. Multa iubire si dragoste si sa fi zambitoare pana la adanci batraneti iar copilul tau sa creasca sanatos in armonie si fericire alaturi de tine si sotul tau si sa iti bucure inima in fiecare zi.

In legatura cu "incidentul" sa spunem in care sotul tau te-a suparat cu acele cuvinte... Spre rusinea mea la varsta de 19-20 de ani eram la un concert in piata constitutiei si eram beat... Beat in sensul ca nu mai vedeam bine, mergeam fizic in zig zag si oricat incercam sa imi fixez privirea totul in jurul meu se misca. Am avut bunul simt in continuare si am mers la farmacie cerand ceva pentru acea stare :

-Va rog dati-mi ceva pentru ameteala si greata ca nu mai pot...

-Dar ce ati patit? Lasa-l fata ca e beat da-i ceva si trimite-l de aici (colega farmacistei).

-Imi cer scuze, sunt beat, dar am nevoie de ceva pentru ameteala asta si ca sa nu vomit, pentru ca nu imi place sa vomit.

Mi-a dat 3 pastile tin minte le-am luat acolo cu apa am platit si am plecat (am dat portofelul sa scoata dansa banii ca eu nu puteam, parca asa imi aduc aminte)

Ideea este ca atunci cand esti beat regreti ca te-ai imbatat si oricum nu sti ce se intampa cu tine in acele momente. Poate pe subconstient sotul tau are o suparare in legatura cu situatia de acasa (poate v-ati cerat mai demult si a ramas suparat) si bautura i-a dat curaj sa spuna vorbe care nu trebuiesc spuse, nici macar gandite...

Daca el are mai multe locuri de munca, are un stres pe cap (nu e usor cu mai multe locuri de munca), dar daca se poarta frumos cu tine in afara de momentele in care este beat atunci e de apreciat.

Deci aici intelegem faptul ca sotul tau are o problema cand bea, dar daca scoti bautura din viata lui e un om pe care il iubesti si ti la el si vrei sa fi cu el pana la adanci batraneti?

Daca da, atunci trebuie sa lase acest viciu si in acelasi timp acest pacat.

Spun viciu pentru ca nu e prima oara cand bea si pacat pentru ca este un pacat care necajeste pe mai multi, nu numai pe el, si nu e bine deloc.

Eu te sfatuiesc asa, sa il intrebi de ce bea. E o intrebare ciudata, dar daca nu primesti un raspuns categoric intreaba-l daca poate sa se lase de bautura si vezi ce spune.

Daca ai timp asculta ce spunea parintele Cleopa despre treptele pacatului.

Dar asculta te rog pana la capat ca sa intelegi in ce treapta se afla sotul tau cu pacatul betiei.

https://www.youtube.com/watch?v=xDE_elME8K4

Daca ti se pare ca vorbesc prostii, nu ma baga in seama, dar sa stii ca sotul tau duce o lupta grea cu betia, poate el chiar ar vrea sa se abtina, dar are nevoie sa il ajuti.

Iar tu ai putea sa te rogi pentru sotul tau sa il ajute Iisus Hristos sa lase bautura si sa nu se mai apuce de ea.

Poti sa te rogi si la Maica Domnului.

Sa sti ca eu sunt salvat de la moarte de catre Iisus Hristos de 7 ori pana acum si nu te mint, daca te rogi Iisus Hristos te ajuta pentru ca El nu vrea sa piara nimeni si nimeni sa nu traiasca in pacat ci toti sa avem o viata curata (sa tinem cont de cele 10 porunci si sa nu avem vicii si nici sa nu ne atasam de lucruri materiale.) si sa ne primeasca in Rai pe toti.

Iisus Hristos te iubeste

| MelissaAdela a răspuns:

Bună Daria. Îl pui să aleagă între tine și băutură. Nu poți sta lângă un asemenea om. Din moment ce a apucat să te jignească de câteva ori, e posibil ca după un timp să se ajungă la violență și nu cred că vrei asta. Tu acum trebuie să stai foarte calmă pentru că până și cea mai mica supărare poate duce la o pierdere de sarcină. Sfatul meu e sa vezi cum decurg lucrurile și după să iei o decizie. Dacă mai continuă să se poarte ca ultimul bădăran cu tine fă-ți bagajele și pleacă cât mai departe de acest om. Au crescut atâția copii fără tată. + că îți poți reface viața.
Nu face greșeala de a-i da 100 de șanse dacă nu vezi o posibilă schimbare în el.
Înțelege că tu nu ai greșit cu nimic în toată afacerea asta. Tu ca graviduță trebuie să te menții intr-o armonie deplină și să faci mișcare cât este indicat. Nu trebuie să te târască ca pe ultimul câine. Nu așa o tratezi pe femeia care îi dă viață copilului tău.
Gândește-te bine la ce ți-am spus ca pe viitor să nu te dai cu capul de toții pereții.

| AndreiMarin499 a răspuns:

Te-a înjurat deoarece era beat cand oameni se alfa sub influența alcolului de multe ori nu conştientizează ce au facut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Ce scuza patetica pentru betivi. Ok. De ce nu si-a cerut scuze dupa ce s-a "trezit"? Atunci nu mai are nici o scuza.

| francut a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Bautura nu este o scuza! Nu l-a silit nimeni sa bea pana sa-si bea si mintile.

| AndreiMarin499 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate dorea de mult sa i-o zica pe fața dar nu știa cum și pentru ca a baut a prins curaj daca e așa atunci e un nenorocit.

| mlfz13 a răspuns:

Perioada de sarcina, cu toate implicatiile ei, este una dificila pentru cuplu. Putini sunt cei care trec prin ea cu bine si fara sechele. Comunicarea este cheia. Nimic nu trebuie lasat la 'dospit' si absolut toate nemultumirile trebuie discutate, lamurite si cu efecte asumate de parteneri. Vorbiti!

| alexandruanghel a răspuns:

Nu te vad bine cu el. Sfatul meu e sa il lasi cat mai repede posibil, usor usor o sa ajunga si sa te bata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexandruanghel):

Foarte înțelept sfat să-l lase când e gravidă în 8 luni. big grin

| anonima13ana a răspuns:

Încearcă să vezi ce e in sufletul lui si incearca sa te mai pui pe tine pe primul loc.tu trebuie sa ai grija de tine in primul rand.incearca treptat sa.l dezveti de unele lucruri cu care l-ai învățat.

| SkumpikaTha012 a răspuns:

Da.Greseala ta este ca tu trebuia sa deschizi bine ochii inainte sa il iei de sot! Dar poti divorta, nu e nici o problema.Decat sa te umileasca in halul asta mai bine fa-i papucii.El nu stie ce e aia,, iubire".El numai te foloseste draga mea.Cred ca ti-ai dat seama si tu asta.Ala nu e sot care te injura. Daca e beat e in stare de orice deoarece are capul plin.Ai mare grija.Da-l incolo!