| 69Adriana69 a întrebat:

După căsătorie, soția își schimba numele în numele soțului. Aceasta trebuie sa își refacă buletinul. Întrebarea mea este, la schimbarea de domiciliu, fata trebuie luata în spațiu de carte soțul ei, sau în caz ca nu are locuință pe numele lui ci au părinții lui, trebuie sa o ia ei în spațiu? Sau fata poate rămână la adresa de dinaintea căsătoriei?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce vrea sotia. Poate sasi schimbe domiciliul, la cel al sotului, mai ales daca locuieste acolo sau sa ramana la vechiul domiciliu si sa-si stabileasca doar resedinta (flotant) la sot. Bine este sa fie trecuta in CI, ca domiciliu, locuinta unde va sta.

| Lioana a răspuns:

Adresa care e recomandabil sa fie trecuta in cartea de identitate e cea la care va locui sotia. Daca nu e ea proprietar pe locuinta, atunci proprietarul (indiferent cine ar fi) trebuie sa mearga cu ea la Primarie cand isi depune cererea de emitere a unei noi carti de identitate si sa semneze o declaratie in fata functionarului care preia dosarul, ca o primeste in spatiu.

| SilviaPunct a răspuns:

Poti sa ramai la adresa de inainte de casatorie.