| Aurelia1703 a întrebat:

elementele de autism inseamna boala in sine? Sau e ceva mai usor? Copilul a scos cuvinte dar nu vorbeste fluent la 2 ani si 4 luni si cateodata nu este atent cand il strigam. in rest este foarte receptiv intelege tot..ne ia de mana arata cu degetul ce vrea..cand se murdareste sau murdareste ceva sterge, zambeste, rade cand ma vede ca plang sau ma prefac ca plang vine si imi ia mana de la ochi, vine langa mine..etc ..sa fie vorba de un posibil autism?

2 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Bună, copilul nu are nimic, e normal să asociați simptomele unei tulburări cu manifestările comportamentale ale propriului copil, însă de multe ori acele manifestări sunt normale. Mulți copii râd sau zâmbesc la momente de încărcătură emoțională, fiindcă știu în teorie că ar trebui să empatizeze și să pară triști și tocmai de aceea fac opusul. Eu spun să întrebați un specialist orientativ, însă să nu mergeți cu copilul, fiindcă îi induceți că ceva e în neregulă cu el și poate tocmai de aceea va găsi în acel diagnostic o scuză și se va comporta ca atare. E important să îi acordați atenție și să îl scoateți încet, încet în lume, să interacționeze cu alți copii și așa mai departe.

| Noreasontosimle a răspuns:

E posibil sa fie autism, intr o forma mai ușoară, sau poate sa aibă deficit de atenție. Mergeți încă de pe acum cu el la terapeuți. Eu fac practica intr-un centru de copii cu autism. Este groaznic ce văd acolo....Numai bine