| Andreeea06 a întrebat:

Buna!
Este vreun psiholog pe aici? Sau o persoana mai in varsta cu experienta de viata. As dori sa ii scriu in privat happy

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te ajut cu placere, am destul de multa experienta de viata (si sunt si pasionat de psihologie happy ).

| RAY a răspuns:

Te astept in privat

| anonimg a răspuns:

Sunt si cazuri în care problemele personale nu pot fi expuse public.
Indiferent de problema pe care o ai, te sfătuiesc ca pe o soră să te sprijinesti în totul pe Tatăl nostru ceresc.
În intimitatea ta iti poti pleca genunchii înaintea Lui, unde Îi poti spune tot ce ai pe suflet în cuvintele tale, în gând sau cu voce tare. Crede că El te asculta -stie mai dinainte ceea ce ai să-I spui. Dorința Părintelui nostru ceresc este ca să avem încredere în El mai mult decât în părinții noștri trupești; pentru că lucrul acesta este pentru binele nostru.
Te încurajez la o astfel de experiența. Te vei ridica de pe genunchi un alt om.

| ALGator a răspuns (pentru anonimg):

Foarte interesant!

Ai cumva și niște date de contact pentru o eventuala convorbire cu Tatăl nostru? Pe TPU vad ca nu are cont și nici pe Facebook. Poate vreo adresa de e-mail?

Mulțumesc anticipat!

O viață bună,
Isus Hristos

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru ALGator):

Copii nu au nevoie de datele de contact ale parintilor pentru ca sa le poata spuna problemele lor.
Rugaciunea este ceea ce ne uneste pe noi cu Dumnezeu. Nu ca Dumnezeu nu ar cunoaste problemele noastre; dar rugaciunea ne ajuta pe noi ca sa ne incredem in El.
Psihologii nu pot implini nevoile adanci ale sufletului nostru; ei nu ne pot oferi linistea, pacea si increderea pe care ni le poate da Tatal nostru ceresc -lucruri de care avem nevoie zilnic, si fara de care nu putem sa fim fericiti pe deplin.

| LoveSleep a răspuns:

Spune-mi, fiule.

| danay72 a răspuns:

E mai bine sa vorbesti față în față cu cineva de incredere pe care il cunosti, deoarece pe net, mulți ascund ceea ce sunt. Nu poti vorbi orice cu necunoscuții. Fii prevăzătoare. Omul prevăzător vede nenorocirea și se ascunde.

| AliGab a răspuns:

Te rog sa ai grija cui spui problemele tale si cum le spui. Uneori prea multa deschidere catre persoane nepotrivite poate fi mai dureros decat a iti spune durerea.

| reihiuke a răspuns:

Da. spune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu sunt psiholog, dar te pot ajuta, am m-ai ajutat multe persoane.

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dă-mi adresa ultimei tale profesoare de Lb. română te rog. As dori să-i transmit ca nu "tea" ajutat suficient sa înveți niște amărâte de noțiuni de gramatica elementară. No offence. Numai bine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NLS):

Omule, TPU are corector prost, de asta am scris "m-ai" in loc de "mai", numai de hate esti bun?

| Ax3LdeV a răspuns (pentru NLS):

Aici e TPU nu corectarea ortografiei daca nu dai raspuns la problema mai bine taci.

| ALGator a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se numește "corector", ci "încurcător".

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuzele mele, m-am uitat prin vreo 2 pagini de comentarii de-ale tale si, ...cam ai dreptate, programul e de vina. (Totusi, eu mai si corectez, in general)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ajutor sa cauti aici Andreea? Nu vezi ca astia se omoara intre ei pentru o amarata de cratima. Tu crezi ca oamenii astia sunt in stare sa te asculte, sa nu te judece si sa te ajute cu ceva? Sa fim seriosi.

| Ensiferum a răspuns:

Nu sunt psiholog dar te pot ajuta cu drag, am mai facut-o si in alte cazuri si am experienta necesara.

Răspuns utilizator avertizat
| IFeelS0Alone a răspuns:

Da, doar studiez psihologia.