| Kriszzyy464 a întrebat:

Eu am 15 ani și am 2 frați mai mari (amândoi au varstat de 17 >ani-sunt gemeni). Locuim doar cu tata pentru că mama a plecat când m-am născut eu...
Frații mei sunt extreeem de protecției cu mine (încep sa nu ii mai suport). Nu pot sa fac nîmi fără voia lor! Sa va spun unele situații:
-dacă vreau sa ma duc undeva cu colegii ma "interoghează" intr-un fel;
-când ma duc la școală sau altundeva trebuie sa vină unul cu mine;
-ma urmăresc sa vada cu cine vorbesc sau stau;
-dacă ma vad ca vorbesc cu un băiat (coleg de clasa) devin "polițiști", etc
Și mai sunt multe.
Ce aş putea sa fac ca sa ma lase în pace? (Am vorbit cu ei ca nu am nu am nevoie de atata "protecție" pentru că mă pot descurca și singura dar nu m-au ascultat.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa incerci sa vorbesti cu mama sau tatal tau si sa le zici ca vrei mai multa intimitate si fratii tai nu ti-o dau. Insa mie mi se pare adorabil cat te iubesc si cata grija au de tine fara indemnul nimanui. Esti foarte norocoasa. happy

| Violleta2022 a răspuns:

La 15 ani, chiar ai nevoie d eprotectie, pentru ca etsi micuta.
Eu stiu ca voi va considerati mai destepti si mai mari la varsta asta, dar, chiar sunteti copii mici si aveti nevoie de supraveghere.
Felicitari fratilor tai, care au o asa grija de tine!

| Holiday a răspuns:

Pai intai vorbeste cu tatal tau si spune-i problema. Daca intelege ar trebui sa discute el cu ei. Daca nu intelege ar trebui sa nu mai intri tu in discutii cu ei. Adica daca te "interogheaza" despre unde te duci, cu cine, rtc, le spui pur si simplu ca nu e treaba lor. Daca mergi la scoala sa zicem si se tin dupa tine, nu te mai duci. Le spui ca ori isi vad de treaba, ori nu mai mergi. Dar nu doar spui, si faci ce spui daca e cazul. cand pleci de acasa nu le spui inainte "vezi ca o sa merg...nu stiu unde", ci doar cand iesi pe usa "am plecat, ne vedem mai tarziu". Chestii de genul asta.
Ideea e ca trebuie sa fii categorica, altfel vor profita de slabiciunea ta si nu se schimba nimic.