| gabill a întrebat:

Buna, eu am o problema de sanatate (defect locomotor usor) si sunt o persoana retrasa, pana acum nu am reusit sa-mi fac o prietena/sa am o sotie. E usor de inteles ca pentru o persoana care nu are probleme nu e usor sa fie cu cineva care are probleme. Parintii nu au considerat ca e cazul sa am certificat de handicap desi m-am nascut cu para-pareza spastica. Ce credeti unde as putea intalni persoane ca mine? (eu ma pot deplasa si lucrez ca programator software)

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Incerci si iar incerci pana cand gasesti o sotie, totul incepe prin a stii ce sa vrei continua cu a pune in aplicare ceea ce vrei,asta nu este destul, trebuie sa vezi si de aspectul fizic tau,daca esti gras,sa slabesti,sa vezi vezi de haine, parfum, personalitate, cultura, asta inveti din experiente, recomand site ul sentimente.ro vezi de un abonament acolo si mult noroc la gasit, sanse ai, totul e sa incerci, daca nu incerci ai pierdut din start nu uita asta, bafta in 2020

| Mosotti a răspuns:

Daca ai problema asta e si normal ca nu ai succes la partenere sanatoase, ar fi si culmea sa ai. Trebuie cineva ca tine, ai dreptate, pai cauta pe net daca exista vreo comunitate, daca nu, aia este, te descurci cum poti. Daca ai fi bogat atunci poate una sanatoasa sa stea ca sa-ti manance banii, dar pe bune in nici un caz, caci gaseste altul sanatos oricand.

| TheGentleman a răspuns:

Nu dispera, omule. Nick Vujicic, un australian de origine sârbă s-a născut fără mâini și picioare. Și ce crezi? Soția lui este o persoană normală, perfect sănătoasă și au cel puțin trei copii împreună.

Desigur, la mentalitatea românească e destul de dificil să-ți găsești partener. Încearcă în Vest, ai putea avea mai mult succes.

| Delcatty a răspuns:

Oriunde, de-obicei iubirea apare cand te astepti mai putin. Iesi la evenimente pe cat poti, cunoaste lume, socializeaza, daca timpul iti permite, inscrie-te la voluntariat. Poti sa incerci si grupurile de Facebook bazate pe un interes comun, dar mare atentie sa nu dai de un cont fals. Ideea principala e sa iti zici ca esti intr-un loc anume ca sa cunosti lume, in primul rand, nu sa te fixezi pe ideea ca vrei doar sa iesi cu o iubita din toata treaba asta.
Da, va fi greu prima data, dat fiind ca esti retras si ca iti e teama de privirile celor din jur, cum pot sa deduc. Pentru a combate frica asta, trebuie sa te expui, e terapeutic.
Felicitari pentru faptul ca lucrezi si ca ai dorinta de a schimba lucrurile in mai bine in ciuda dificultatilor pe care viata ti le-a adus.
Nu te ingrijora prea mult pentru defecte, o personalitate placuta poate compensa. Cine te iubeste cu adevarat stii ca nu o sa fie o persoana superficiala.

| Marbea a răspuns:

Nu trebuie sa fii retras, trebuie sa ai incredere in tine, atat timp cat te poti deplasa, vad ca ai si job bun, deci nu vad de ce ar trebui sa te consideri altfel decat ceilalti.
Incearca sa ignori defectul si axeaza-te pe calitatile tale, defectul locomotor nu il poti schimba, poti schimba doar perceptia ta. Ignora-l, considera ca esti perfect si ai sa vezi ca lucrurile se schimba in bine.
Iesi cu colegii/colegele, nu cred ca nu ai o colega de care sa-ti placa.
Gandeste-te ca e o problema minora, fara importanta, capul sus si lucreaza la increderea in tine!

| IAR a răspuns:

Este cam greu in era asta mai ales ca femeile se plictisesc foarte repede si cauta numai bagabontei tatuati care sa le ofere senzatii tari si sex hardcore, asta inseamna femeia 2019.
Eu sunt perfect sanatos si tot gasesc greu spre nimic, este de vina era asta in care traim.
Sau mai ai o solutie: tunde-te chel lasati barba de mos craciun si fa-ti niste tatuaje, garantat o sa ai succes, am vazut cu ochii mei
pe bune deci nu glumesc.

| gabill explică:

Am deja 34 de ani. lucrurile nu merg asa. Parintii mei nu au recunoscut ca am o problema si m-au pus intre cei normali sanatosi. care evident nu au cum sa nu recunoasca problema mea (involuntar). mai am o problema la ochi la cel stang, nu-l pot tine drept.