| anonim_4396 a întrebat:

Buna,eu as vrea sa imi cumpar un caine rasa pomeranian de cateva luni si as vrea sa stiu cam cat trebuie sa stau cu el pentru a nu plange pentru ca eu fiind plecata la liceu nu as vrea sa schelalaie si sa latre si as vrea sa stiu daca l-as putea lua in vacanta sa petrec mai mult timp cu el sau sa il cumpar acum si o sa se invete pe parcurs? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, este bine sa-ti cumperi cainele cand esti in vacanta, ca sa poti sa-l educi si sa-l faci sa asculte!

| Georgiana12r5i a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc mult pentru sfat.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Si de ce sa iti cumperi si sa nu iei un pui amarat de pe strada ce degera pe vremea asta? As vrea sa te întreb tu ce rasa esti? Si daca oracai cand nu iti convine ceva ...nu de alta, dar creau sa stiu daca imi pot cumpara un copchil ca tine?!?

| Georgiana12r5i a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Crezi ca nu m-am interesat si de pui orfani... nu de alta dar spui niste prosti, avand in vedere ca nu avem in oras centru de adoptii pentru caini nu vad cum as putea lua un caine doar nu cad din cer iar daca esti asa interesata de catelusi orfani, te rog din tot sufletul ajuta-i tu. Multumesc pentru sfat.

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru Georgiana12r5i):

Nu exista centru de adoptii draga mea, exista lagarele de concentrare ale hingherilor si mai incet cu recomandarile; culmea e ca eu chiar ajut animalele... abandonate de oameni ca tine care vor un catel pe post de accesoriu. Cainii de pe strada nu iti plac...ei nu cad din cer sunt abandonati de indivizi iresponsabili care au vazut intr-un suflet un moft. Daca nu esti capabila sa iti asumi un animal, nu cumpara sau adopta! Cand ai un animal el nu stie ca tu esti in vacanta, concediu.

| Amanda_Stanciu_2001 a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Buna,din nou, as vrea sa te informezi inainte sa spui ceva neplacut, pentru ca exista centre speciale de adoptii animale dar nu la noi in oras.Si este strict alegerea mea de unde i-au un caine si te rog ceva, eu am cerut un sfat cu privire la ingrijirea lui nu am nevoie ca tu sa imi zici cat de capabila sau incapabila sunt pentru a ingriji un chaine sau de unde sa il i-au, hai ca esti chiar culmea.Multumesc mult pentru remarca ta.

| AndraDyana a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Tu ce rasa esti? Tu oracai aici de mult timp spunând faptul ca tu esti responsabila si ca iubesti animalele, daca iti plac asa de mult adopta-le draga pe toate, ea nu este obligata sa adopte daca nu doreste si nici măcar nu a intrebat asta, tu pur si simplu te-ai bagat in seama spunand ca ea este un om rau care abandoneaza animalele cu toate ca tu NU AI DE UNDE SA STI ASTA!

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru AndraDyana):

Nu pot eu adopta cat aruncati voi pe strada... oameni iresponsabili fara suflet ce vor animale de rasa, care sa asculte de voi ca de un yankeu pe plantatie, ce da ordine.

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru Amanda_Stanciu_2001):

Exista ONG-ce se autofinanțează ceea ce nuare nici o treaba cu centrele de statbdespre carenspui tu...aia sunt hingherii. Mergi la ei sa vezi cum sunt tinuti amaratii aia de caini fara vina si pe urma mai vorbim.Nu iti lua caine pisica e cel.mi bine pentru ele. Si autosuficienta este mama involutiei...sa tii minte asta, in orice faci.

| Idontcare11 a răspuns:

Pai te poti uita la cezar si caini te invata acolo ce sa faci.

| Georgiana12r5i a răspuns (pentru Idontcare11):

Multumesc mult, Cesar Millan chiar stie totul despre caini dar nu pot gasi nimic de ajutor, doar in carti iar din pacate nu sunt in stoc dar iti multumesc oricum.