| lauraalbu a întrebat:

Eu m-am mutat la iubitul meu de vreo 5-6 luni si peste cateva zile este ziua mea de nastere si cum noi momentan stam putin cam prost cu banii, mama mea a zis ca o sa faca un gratar la ea, o mica petrecere cu familia si cativa prieteni apropiati. Am vorbit cu prietenul, i-am zis ca putem ramane peste noapte la mine ( nu stam foarte departe de ai mei, ne despart vreo 3 km), daca bea ceva nu mai poate sa conduca si nu ar avea cine sa ne duca inapoi acasa, asa ca putem ramane in camera mea, a fost de acord, totul ok, iar azi cand mai discutam despre asta a inceput sa "scartaie", ca nu poate el sa doarma in alta parte, ca e lumina la mine in camera, ca e patul mic (140 latime x 190 lungime) si alte motive. Eu cred ca a vorbit cu mama lui si i-a zis ce facem de ziua mea, si probabil i-a zis ceva de s-a schimbat acum. El are obiceiul sa dea raportul la orice, nu-l condamn ca i-a spus, mi se pare normal sa anunte dar cand le spune ceva alor lui nu stiu ce se intampla dar mereu isi schimba parerea, nu mai facem ce ne-am propus sad Pe ai lui nu i-am chemat pentru ca am motive sa nu-i chem, de cate ori e o sarbatoare, o petrecere, tatal lui cauta numai cearta, vorbeste numai de politica, injura, si de ziua mea vreau sa ma simt bine nu sa ii aud injuraturile lui, plus ca ei nu sunt niste oameni care sa stie sa se distreze, stau numai incruntati, numai cu nasul pe sus si nu vreau asa ceva de ziua mea, si oricum daca ii chem nu vin, ca deh...nu lasa ei casa singura...motive ca sa nu vina la ai mei acasa! Imi dau seama ca ei ar vrea sa fac acasa la ei dar nu pot sa ii zic mamei sa facem acasa la iubitul meu, dupa ce ca ea face toate cumparaturile, si nici nu am avea unde sa stam la ei in curte, cum e vara si cald o sa stam afara iar mama are destul spatiu! Oricum mi s-a parut asa ca iubitul meu nu prea mai vrea sa vina de ziua mea, dar eu tot ma duc la ai mei, poate gresesc, poate nu, dar ai mei au inceput sa se pregateasca deja si au invitat si rudele, si in plus e ziua mea, nu am mai sarbatorit de 4 ani si consider ca merit sa ma distrez de ziua mea nu sa stau sa ma uit la televizor. Stiu ca nu pare o intrebare, dar ce sa fac in situatia asta, cand el renunta si mai ca ma lasa singura de ziua mea, de "frica" mamei lui? Ma gandesc ca ea crede ca vreau sa il opresc acasa la ai mei. laughing

Si mai ai o mica problema, imi cer scuze ca scriu atat de mult dar nu vreau sa postez de doua ori.

Tot despre soacra mea e vorba, ( sa nu credeti ca o barfesc online :p ) pur si simplu imi complica viata, si nu numai pe a mea, pe a tutror chiar si pe a ei. Nimic din ce fac eu nu e bine, doar ce face ea e bine, daca fac mancare intr-o oala rosie vine si imi spune ca nu e buna, trebuia sa o iau pe cea albastra. In loc sa spal vasele ca tot omul, la chiuveta (bineinteles dupa ce le curat de resturi) le spal si le limpezesc in lighean ca asa vrea ea, adica in loc sa termin in 5 minute si sa mai fac si alte lucruri, trebuie sa pierd 15 minute cu ligheanul. Eu le mai bag in chiuveta cand nu e ea prin zona si cand ma mai vede vine si zice "asa le speli, eu le spal invers", sau cand fac curat in dormitor, de obicei fac o data la doua zile, vine si imi zice "iar dai cu aspiratorul", ea ar vrea sa fac ca ea, o data pe luna. Si sunt multe alte maruntisuri pe care le mai face si spune, poate par neinsemnate dar au inceput sa ma streseze si deja am inceput sa fac lucruri pe ascuns numai ca sa nu ma mai toace la cap. Pur si simplu se baga peste tot, daca eu fac un fel de mancare si ii pun pe masa iubitului meu, face si ea tot acelasi fel de mancare, cu mici diferente si ii da si ea tot lui laughing mi se par niste gesturi prostesti, tot ce fac eu de mancare este gras, pana si salata e grasa, asa spune ea, dar ea ca manaca seara numai oua prajite si gatite in toate felurile, alea nu mai sunt grase. Am facut un fel de mancare pe care ea nu l-a facut niciodata, si cu toate ca nu avea habar cum se prepara a venit langa mine sa imi dea ea sfaturi cum sa fac reteta aia. Lucruile astea ma deranjeaza enorm, faptul ca ea considera ca le stie pe toate iar restul lumii nu stie nimic. Aseara am facut un ceai de tei, si mie imi place sa pun mai multe flori sa fie aromat, cum s-a uitat in cratita cu ceai a inceput sa spuna ca am pus la tei cat pentru 10 ceaiuri, si asta nu e tot mi-a mai zis acelasi lucru de vreo 5 ori si azi cand a venit iubitul meu de la munca i-a arat si lui marea "nenorocire" pe care am facut-o eu, chiar i-a zis si lui de cateva ori, ca sa-i intre bine in cap ceea ce am facut eu, a fost o adevarata tragedie faptul ca am pus o cantitate mai mare de flori pentru ceai, am avut impresia ca ma paraste iubitului meu pentru un lucru atat de neinsemnat si in plus acele flori de tei erau culese de mine, eu personal m-am dus la padure si m-am catarat in copaci dupa ele, deci era munca mea, consider ca puteam sa pun si toata punga de tei. M-am saturat sa se bage asa in viata mea, ea nu a locuit cu soacra ei sa stie cum e, nici macar in vizita nu se ducea si acum ma chinuie pe mine, daca stau si eu ziua putin in pat vine si isi arunca ochii pe usa sa vada ce fac. Cateodata imi vine sa plec de nebuna, oamenii de genul asta te fac sa o iei razna. Ce sa fac eu in situatia asta, deocamdata nu putem sa ne mutam singuri, iubitul meu parca degeaba are peste 30 de ani ca tot dupa fusta mamei umbla, si ma simt singura, am venit aici sa stau cu el si parca stau singura, el numai cu mami. Am vrut acum cateva aptamani sa discut cu el despre situatia asta in care suntem, i-am spus ca nu ma simt bine asa, urmarita peste tot, voiam sa-mi iau bagajul si sa plec acasa, atunci a inceput sa planga, il iubesc ca altfel nu mai veneam sa stau cu el, dar nu vreau nici sa-mi pierd vremea cu cineva care asculta numai de mami, face numai ce zice mami...etc si nu vreau sa ma imbolnavesc din cauza lor, eu stau prost cu nervii, bunicii mei au avut diabet, 3 unchi de ai mei tot diabet, si eu am un risc de diabet din cauza nervilor si am nevoie de liniste. Socrii mei spun ca sunt lenesa, ca nu fac nimic, dar fac cat pot, mancare, spal, calc, fac curat, ma duc si la scoala 5 ore pe zi, ma rog, niste cursuri, dar nu am voie sa fac efort, am un singur rinichi si doctorii mi-au recomandat sa nu fac efort, sa nu ridic greutati, etc. Imi pare rau ca va fac sa pierdeti timpul dar am scis atat ca sa intelegeti ce fel de persoana este mama soacra, cu ai mei nu mai vorbesc despre lucrurile astea, nu vreau sa ii supar, stiti cum sunt parintii, cel putin ai mei, i-ar face praf daca ar sti ce patesc eu toata ziua aici. Cu iubitul mei nici atat, nu ii mai spun ca pe urma crede ca o barfesc pe mama-sa, i-am mai zis de cateva ori si tot vina mea a fost. Poate am si eu partea mea de vina, nu vreau sa fac pe victima, dar la 21 de ani pe care ii am consider ca m-am descurcat foarte bine pana acum, iubitul meu nu a murit de foame, nu s-a dus murdar la serviciu si in nici un caz nu cred ca sunt lenesa asa cum ma considera socrii. Nu stiu ce sa fac, nu vreau sa-l ranesc dar si acum as pleca acasa, de cand am venit aici am plans mai mult decat in 20 de ani. Imi cer scuze daca am facut vreo greseala gramaticala dar m-am grabit sa scriu si daca aveti vreun sfat pentru mine, va multumesc anticipat!

22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca vrei sfatul cinstit al unei femei de 34 de ani, care a locuit 6 ani cu soacra si nu a avut nici macar un conflict cu ea si n-a varsat nici o lacrima din cauza ei, iata-l:
1. nu te muti la socri daca nu te intretii singura. Nu te lasi intretinuta in casa la socri, fiindca e logic sa te considere servitoare. daca nu lucrezi, stai in casa parintilor tai. daca te muti la socri, iti gasesti imediat ceva de lucru si, alaturi de partenerul tau de viata, platiti o jumatate din facturi, macar o jumatate de mancare si le oferiti o suma oarecare socrilor vostri pe luna, fiindca va permit sa stai cu ei, nu va obliga sa mergeti sa stati in chirie (sa zicem, la preturile de azi, 300 de lei daca sunteti saraci si mai mult daca nu). dar atentie, contribui si tu din banii tai la toate astea.
2. niciodata nu faci o mancare pentru sotul tau fara sa faci o cantitate suficienta sa manance toata lumea. daca gatesti, o faci pentru toata lumea si ii poftesti si pe socri tai la masa. daca cumperi ceva, orice de mancare sau uz general (sapun, detergent, etc) cumperi sa ajunga nevoilor tuturor din casa. la fel daca cumperi o delicatesa sau daca aduci de la parintii tai ceva (cantitate suficienta si ii poftesti pe toti din casa).
3. Respecti intocmai regulile casei, nu schimbi programul, nu schimbi locul obiectelor.
4. daca faci curat, faci in absolut toata casa, lasand la sfarist camera in care locuiti voi. incepi cu bucataria si baia, apoi camera socrilor, camerele folosite in comun (sufragerie, holuri) si la sfarsit camera ta. Este o norma de minima educatie.
5. Nu stai cand cineva munceste. Fie ca muncesti si tu, fie ca inveti, dar nu stai la televizor sau in pat. daca nu ai ceva de facut, iti intrebi soacrii ce sa faci si ei iti vor gasi ceva de facut.
6. ii respecti intocmai ca pe parintii tai, le vorbesti respectuos, ii intelegi si ii protejezi.
7. indiferent ce ar face, nu ii critici de fata cu sotul tau sau cu parintii tai. sunt mai batrani decat tine, au dreptul sa aiba ciudatenii, tu nu ai dreptul sa le comentezi (e semn de foarte proasta crestere).
8. macar o data pe saptamana faci cate un gest frumos fata de ei: iei o floare pentru soacra ta, le faci ceva bun la care stii ca poftesc, un mic cadouas sau pur si simplu ii scutesti de o munca (gen lasati, ma duc eu la cumparaturi in locul dumneavoastra).
Iti promit ca daca te vei purta astfel, fara abateri macar 6 luni, ei vor incepe sa te iubeasca, sa te sustina in ceea ce faci si nu vei mai avea de ce sa plangi.

Privind discutia cu sarbatorirea zilei tale, va trebui sa indeplinesti regulile ambelor familii: mergeti impreuna, dar va intoarceti la timp ca sa nu fie nevoie sa va aduca cineva cu masina. Sunt 3 kilometri, daca plecati de la parintii tai la 8 seara, ajungeti cu usurinta pe jos acasa. Nu ai dreptul sa faci cum te taie pe tine capul atata timp cat esti intr-un cuplu, ci intotdeauna trebuie sa cauti solutia care il multumeste intai pe sotul tau, pe al doilea loc pe parintii tai si ai lui la egalitate si abia apoi pe tine. Solutia acum e simpla: mergeti la parintii tai, stati mai putin decat programasesi si va intoarceti acasa, aducandu-le si socrilor din toate buatatile de-acolo (sunt sigura ca mama ta iti va pregati un pachet pentru ei, fiindca asa e frumos)

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru Brigaela):

Oare numai mie mi se pare că ceea ce ați scris aici este EXAGERAT?

| Brigaela a răspuns (pentru KaterinaРомановский):

Nu stiu, tine de educatie si de respectul pe care ti-l acorzi tie. Mie mi se pare ca postarea la care am spus este complet exagerata, nu credeam ca pot exista astfel de probleme intre adulti cu bun simt

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru Brigaela):

Mie mi se pare cam nelalocul ei faza cu făcutul curățeniei în cameră la socrii...acolo este camera lor, obiectele lor personale, nu prea ar avea ce să caute nora acolo. Lucrul ăsta mi se pare exagerat. Și iarăși mi se pare exagerat să pun înaintea mea doi oameni cu care nu am nici o legătură de sânge, pe primul loc ar veni cuplul, adică eu și el, părinții și apoi socrii.

Am întâlnit cazuri unde nora oricât de respectuasă ar fi fost, soacra pur și simplu nu a suportat-o pentru că nu i-a plăcut de fața ei din primul moment!

| Brigaela a răspuns (pentru KaterinaРомановский):

Dar faza cu facutul curat doar la ea in camera nu ti se pare nelalocul ei? Cred ca poti sterge praful, pune aspiratorul, spala un geam fara sa iti bagi nasul in lucrurile personale. Daca oamenii aia nu sunt in topul importantei pentru tine, atunci clar nu stai la ei in casa. daca stai la ei in casa, atunci ii pui in topul importantei, dupa sotul tau si pe acelasi plan cu parintii tai. in nici un caz nu esti tu pe primul loc, lumea nu se invarte in jurul tau, asta chiar e o absurditate.
Eu nu am prea intalnit cazuri asa cum spui tu, dar gandeste-te ca aceasta nora, extrem de nerespectuoasa este totusi primita in casa, sta cu ei la masa, etc si nu se jeneaza deloc.

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru Brigaela):

Este ok să dea cu aspiratorul și să șteargă praful în toată casa, dar nu are ce căuta la ei în cameră. Pe mine m-ar deranja să îmi facă cineva curat în cameră, m-aș simți ca un nimic ce nu e în stare să-și mențină propria cameră în ordine. Și nu am zis că e doar ea pe primul loc, ci ea și soțul, deci cuplul ca întreg. De exemplu dacă eu cu el ca și cuplu vrem să evadăm un weekend la munte, evadăm fără să luăm soacra cu noi sau să îi cerem voie. Îi zicem că am plecat și gata! Asta doar dacă traiul e la comun, preferabil ar fi să nu fie!
Și mi se pare de bun simț să mă consider pe mine ca eu individual mai important decât oricine de pe lume, în fond murim singuri, nu cu socrii sau soțul împreună, iar la un moment dat când soacra devine scorpie e mai importantă sănătatea mea mintală și inima mea decât mofturile ei gen „îmi furi băiatul". Pe forumul miresici sunt peste 1000 pagini cu fete care se plâng de soacrele care încearcă să le destrame căsnicia, chiar și de la distanță.
Poate ea nu a fost primită acolo cu inima deschisă, ci doar de dragul fiului, pentru că dacă ar fi fost primită cu înțelegere și căldură, sunt sigură că nu se ajungea la situația asta! Cel mai bine e să plece departe de influențele părinților!

| pisoias a răspuns:

Nu se poate sa nu mergi la parintii tai odata ce le-ai spus ca esti de acord.Si in ceea ce priveste relatia cu prietenul tau ti-as sugera sa te gandesti daca o vezi durand in viitor.Eu una as spune ca nu.E o fire schimbatoare si nu are personalitate, e usor influentabil (dar numai de parintii lui).Mai bine renunti acum decat mai tarziu.Asta e doar parerea mea, decizia insa iti apartine.

| mona a răspuns:

Nu esti fericita si nici nu vei atat timp cat stai acolo, fa-ti bagajul si du-te acasa la parintii tai iar el daca te iubeste pe tine se va muta si el

| Korrawi a răspuns:

Muta-te doar tu cu iubitul tau intr-o garsoniera sau un ap cu 2 camere, lasa rudele la ele acasa, daca poti. Asta ca sa scapi de problemele descrise cu soacra.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Sunt de părere că ar trebui să mergi acasă la părinţii tăi de ziua ta, în primul rând. Chiar dacă iubitul tău o să vrea să te însoţească, chiar dacă nu, tu să mergi. Dacă nu te vei duce, îţi vei supăra şi îngrijora părinţii.
În altă ordine de idei, cred că socrii tăi trăiesc după tradiţii şi obiceiuri antice şi sunt puţin cam înnapoiaţi. Probabil îşi doresc tot ce e mai bun pentru băiatul lor şi vor să-l ţină sub control toată viaţa fără să-şi dea seama că de fapt vă afectează vouă relaţia.
Gândeşte-te bine dacă vrei să îţi trăieşti toată viaţa aşa. Nimeni nu este de neînlocuit.
Nu merită să suferi pentru nimeni iar persoanele care merită nu te vor face să suferi niciodată.
La Mulţi Ani şi tot ce îţi doreşti!
Pa-pa.

| AdrianVoicu a răspuns:

Du-te acasa la mama ta si la tactu ce neai scris aici toata viata ta?

| lauraalbu explică (pentru AdrianVoicu):

1. Un sfat prietenesc, mai studiaza putin gramatica Limbii Romane!
2. Nu te-a obligat nimeni sa citesti sau sa raspunzi!
3. Sa-ti fie rusine ca postezi raspunsuri aiurea in tramvai cand ai putea sa iei o carte si s-o citesti, pierzi timpul degeaba pe TPU!

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Trebuie să te impui în fața socrilor.

| iubesc a răspuns:

Buna. In primul rand la multi ani. Daca te iubeste iubitul tau te va insoti la petrecere, incerca sa vorbesti cu el si sa ii explici cum e mama lui si ce iti face zi de zi. Se comporta cu tine urat si chiar nu meriti toate astea. Eu zic sa te muti la ai tai pana o sa strageti niste bani pentru o casa in, asa e corect. Si daca vreti neaparat sa stati impreuna sa se mute el cu tine. Si spune-i tot ce se intample mamei tale chiar daca o faci sa sufere te va ajuta sa ai o relatie stransa cu ea. Ai probleme cu sanatatea deci e un motiv bun pentru a avea grija de tine, cine te iubeste va intelege acest lucru. Si ameninta-l pe iubitul tau ca pleci acasa la tine sa vezi cum se comporta, daca ii pasa te va cauta, va gasi o solutie si de ce nu se va muta cu tine la ai tai.

| AndradaMelania a răspuns:

Draga mea, suntem acum in 2015, sper ca ai gasit pe altcineva in viata ta, pentru ca barbatul cu care convietuiai era cam dezastru. La 30 de ani sa stai cu parintii, barbat fiind, sa nu ai nimic, mi se pare jenant. Plus ca daca te iubea nu stramba din nas cand i-ai spus de ziua ta la casa parintilor tai, era clar ca venea. Nu e ca si cum ziua ta ar fi in fiecare zi, deci nu era mare sacrificiu din partea lui sa accepte si sa vina. Stii cum se spune "Aschia nu sare departe de copac!" ei bine, asa este. Ai grija si baftahappy.

| serendipyti a răspuns:

Este cam ciudat faptul ca iub tau are peste 30 de ani pai daca si la varsta asta el se lasa controlat de mama-sa nu stiu singura metoda de fericire este d a va muta singuri altfel te va toca zilnic pentru ca naravul din fire n-are lecuire...ah si la multi ani

| lauraalbu explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Ziua mea trecut, a fost ieri, insa noi oricum programasem petrecerea azi, Sambata, ramane de vazut daca iubitul meu o sa vina sau nu. I-am invitat si pe socrii si mi-au raspuns sec ca nu pot veni, asta este...ba chiar ieri dimineata au fugit care incotro, nu mi-au zis nici "la multi ani" stiind ca e ziua mea, eu de ziua soacrei cred ca am fost prima care a felicitat-o, i-am dat un buchet de flori, sa nu intelegeti ca as fi vrut sa imi faca vreun cadou, nici vorba, nu aveam nevoie de cadouri, dar stiti cum e, te simti bine cand te felicita cineva de ziua ta, cel putin eu ma simt minunat in momente din astea. De iubitul meu ce sa zic, nu s-a sinchisit sa rupa un trandafit din curte, ar fi fost un gest frumos, cui nu i-ar placea?! Chestia asta nu m-a deranjat atunci pe moment, ca nu mi-a adus nici macar o floare, m-a intristat putin aseara, cand niste prieteni de-ai mei au organizat o mica petrecere surpriza pentru mine, nu s-au dus sa cumpere flori, au luat fiecare de unde a putut, nu au cumparat bauturi scumpe, cateva sticle de vin, niste bomboane, cateva chestii de rontaiala, muzica, etc. Am stat si m-am gandit, acesti oameni care sunt foarte ocupati (din cauza jobului) si-au facut timp sa rupa niste flori si sa faca cateva cumparaturi, si iubitul meu abia mi-a zis cu jumatate de gura ''la multi ani''...eu sunt o fire mai sensibila si ma doare sa vad ca persoanei pe care o iubesc parca nu-i pasa de mine, si nu ma refer doar la partea cu ziua mea, sunt multe alte momente cand simt asta, iubitul meu pur si simplu nu ma intreaba daca am nevoie de ceva, daca ma simt rau sau bine, daca sunt suparata nu ma intreaba ce am, de multe ori cand ne-am certat si eu am plans niciodata n a venit sa ma ia in brate si uneori chiar am nevoie de asta. Cand vine de la serviciu nu vorbeste altceva decat de colegi, cum s-a certat cu unul si cu altul, vine nervos de acolo si in loc sa discutam altceva sa se mai relaxeze, el tot de munca discuta. Noi am vrea sa ne facem o casuta, am discutat de multe ori despre asta, cum ar arata, am facut proiecte impreuna, stabilisem cum o s-o facem, si el pe la spatele meu, a facut alt proiect, fara sa ma intrebe nimic, daca imi place si mie, daca as schimba ceva, nimic, nimic, a venit si a zis doar ''gata, asta e, asta ramane''. Suntem doi in acest cuplu si ma asteptam sa facem lucrurile impreuna. Ma opresc aici ca sa nu scriu din nou un roman!

| alexutz11 a răspuns:

Du-te la parinti tai caci ei ti-au dat viata daca nu erau ei nu erai nici tu asa ca du-te la ei

| nadirini a răspuns:

Nasol asa e si mama iubitului meu.o sa AJUNGETI SA VA DESPARTITI FUGITI CAT puteti de acolo in chirie

| emovista a răspuns:

Hey. Totusi de ziua ta de nastere si socrii tai ar putea sa faca un jest frumos si sa iti faca un cadou sau macar sa se poarte mai frumos cu tine si eu ma aflu in aceeasi situatie dar eu i-am spus-o in fata cum 5 zile si de atunci m-a lasat in pace si sa purtat frumos cu mine spune-i si tu asa si o sa vezi ca totul o sa se rezolve si daca iubitul tau teva intelege catusi de putin isi va da seama ce pierde sper ca te-am ajutat te pup si sa imi dai funita :*

| Loveme08 a răspuns:

Daca nu iți mai comvine sa stai cu el nu ajunge la altceva! Daca nu te vei muta vei ajunge la sitoati si mai grele! Mutate inapoi la familia ta! Crede-ma asa e mai bine!