| Doru199999 a întrebat:

Buna!
Eu și prietena mea aproape ne-am despărțit din cauza ca ea s-a cam dat la un amic,pana la urma am hotărât sa ne mai dam o șansa și totul bine și frumos pana aflu ca ea i-a scris iarăși, sub pretextul "sa îl întrebe ce a făcut la nu știu ce exeman"...
Credeți ca este exagerat sa ma despart de ea doar din motivul asta?
Nu știu totuși a făcut asta știind ca pe mine asta ma deranjează cel mai tare...

Răspuns Apreciat de Editori
| Drkurt01 a răspuns:

Nu stiu ce sfat sa iti dau. Depinde de cum stau lucrurile intre voi.
De cele mai multe ori e inutil sa fii gelos si mai ales sa ii si arati asta.
Ii arati doar ca iti pasa prea tare, ca iti este frica s-o pierzi, ca n-ai destula incredere in tine si in ea si deci ii dai si un enorm avantaj fancand asta.
Nu fii prea needy. Astfel ii lasi fraiele relatiei si nu o sa-ti convina.
Daca e sa te lase pentru amic, apoi... Orice persoana stie ca e dureros sa tradezi si deci o sa te lase si daca pe tine te deranjeaza.
Daca e foarte buna amica cu acest tip si se cunosc de mult, in schimb, nu cred ca ar trebui sa iti faci prea multe griji. Nu e ca si cum ar trebui sa renunte la toate relatiile sociale doar pentru ca e cu tine. Daca e un fost atunci e mai complicat)).
Din ce ai scris... Nu ai destule dovezi sa ii dai papucii... Potential orice fata cu care vei fi va avea ocazia sa te insele. Trebuie sa-i acorzi un pic de incredere, cred. Dar tu stii cel mai bine cum stau lucrurile si daca merita sa mai ramai cu ea. Ar trebui sa poti sa-ti dai seama cat de cat macar daca tine cu adevarat la tine, daca are sentimente mai adanci decat de prietenie pentru amic, etc.
Ce intelegi prin "s-a dat la el", apoi?
Oricum, nu esti insurat cu ea... Daca nu te simti confortabil intr-o relatie poti oricand sa iesi din ea. Nu iti trebuie neaparat un motiv întemeiat. Poate pur si simplu nu esti pregatit pentru o relatie.
Decat sa stai intr-o relatie toxica doar pentru a fi intr-o relatie, mai bine esti singur si fericit.
Ocazii de relatii se vor ivi întotdeauna, nu e nici prima, nici ultima fata.
Bafta. Sper ca am ajutat. Dar decizia iti apartine, oricum. Nu pot sa-ti spun ce sa faci. Depinde si de cat de mult tii la fata asta.

| Doru199999 explică:

Salut și mersi de răspuns!
Pai, chiar de asta mi-am călcat pe orgoliu și am iertat-o prima data, pentru ca ne simteam super bine unul cu altul și toți ne spuneau ca se vede ca ne iubim, tipul pentru ea nu este decât o cunoștința pe care l-o întâlni de 2-3 ori,el mie imi e un amic,oricum îs șocat,după ce aproape ne-am despărțit in Septembrie lucrurile au mers super bine și acum asta...
Știu ca pare ca sunt eu gelos, dar nu pot Închide ochii...
Adică de ce sa te bagi in seama cu cineva care are iubita și cu, care nu ai tangente de nici o culoare și din cauza căruia aproape ti-ai pierdut relația?
Singura explicație ii ca ii așa de îndrăgostită de el încât nu mai gândește logic, alta explicație chiar nu am, ciudat ii ca reprezintă când suntem impreuna mi-as baga mâna in foc ca ii îndrăgostită și de mine, adică simt după priviri și gesturi.
Nu știu ce sa mai cred...

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu n-aș mai sta cu un tip care s-a dat la prietena mea, mi s-ar părea penibil

| RAY a răspuns:

Femeile sunt hipergame, ele stau cu cineva din interes apoi cand dau de altul zbora la ala, ele nu iubesc cu adevarat, vrajel, teatru. daca esti fraier si le crezi asa patesti

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca povestea are doua "adevaruri", depinzand pe cine asculti si cum interpretezi raspunsurilor lor.
Dar amicul tau ce spune?
Nu cumva el ii face avansuri si invitatii?
Adica, nu cumva este in aceeasi masura de vinovat, odata ce se da la iubita ta?

Un singur lucru pot sa-ti spun cu certitudine: daca iubita ta se duce la prietenul tau, inseamna ca nu te iubeste pe cat pretinde, preferandu-l pe celalalt.
Un om cand iubeste cu toata inima, nu-i atras de nimeni, decat de persoana iubita.

| Kenji2Uchiha a răspuns (pentru Violleta2022):

Am furat masina vecinului fiindca o tot parca in fata casei mele, vina lui ca imi dadea apa la moara si ma tot atragea.

| Doru199999 explică (pentru Violleta2022):

Buna!
Nu exista decât un adevăr, tipul are prietena și mi-a arătat conversatile din trecut, adică ea îl cheamă sa iasă și el se eschivează și după ea însista, adică ce mai ii de înțeles?
A doua oară l-a întrebat Numa ce a făcut la nu știu ce examen, dar ma deranjează enorm ca este tot vorba despre el.

| Digikey a răspuns (pentru Doru199999):

Pana la urma o sa se cupleze cu amicul tau.
O sa-l pacaleaca, acum doar asteapta si se baga in seama din cand in cand,

| Violleta2022 a răspuns (pentru Doru199999):

In cazul asta, este clar ca ea este cea care-i magarita.
Sincer, cred ca ar trebui sa-i tragi un sut in dos, fiindca o femeia ca asta, nu va fi niciodata sincera si doar a ta, asta este deja clar.
Ce faci tu acum este amageala si pierdere de vreme, pentru ca fiinta asta nu te iubeste, ca altefl nu ar cauta dragoste sau sa agate alti barbati.
da-i pace, cauta alta, una care sa fie doar a ta si sa fie complet sincera si iubitoare, doar pentru tine.

| Sofer a răspuns:

Nu e tocmai un motiv de despărțire.

| Ineys a răspuns:

Nu merita. Las-o acum cat mai repede, ca daca mergeti asa mai departe o sa te atasezi mai tare de ea si dezamagirea o sa fie mai mare.

| alexalx1234 a răspuns:

Da-o dracu de tampita ca asa fac majoritatea. Se da la altul cand are deja un iubit. Sunt sanse destul de mari sa te insele.

| aneliram a răspuns:

Daca ea vrea sa se desparta de tine..., daca eram in locul tau ma desparteam de ea.

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Asa am patit si eu, pretenul meu vorbea cu fosta, m-a parasit pentru ea, ea la parasit pentru altul. Ce satisfactie am avut atunciiii...

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Triunghi amoros

| Kenji2Uchiha a răspuns:

O dai in *** masii de 売春婦.