| Loredanna_3976 a întrebat:

eu sunt o fata cuminte, draguta, desteapta, dar nu-mi pot face prietene pentru ca mereu eleisi bat joc de mine. Iar cand le spun asta ele imi spun ca "nu socializez destul", iar eu cum sa socializez daca ele se poarta asa cu mine! Spuneti-mi, unde altundeva decat la scoala unde imi pot face prietene?

Răspuns Câştigător
| Lorє๔คnค a răspuns:

Tot printre colegele tale de clasa sau de scoala iti poti gasi prietene.Cauta fete mai serioase, cu mai putina faima care sa te accepte asa cum esti.fie.Si din cauza aceasta incearca sa te faca sa crezi ca esti "inferioara"dar nu esti.Ca sa te intelegi bine cu ele, ar trebui sa le propui sa stati undeva sa va cunoasteti, sa vorbiti despre baieti, muzica si dupa aceea sa te critice daca mai pot.Crede-ma, ca daca le arati ca poti fi buna cu ele, ele or sa se simta bine in preajma ta si nu or sa mai fie invidioase. Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun!

23 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Categoric, iti spun, categoric, la scoala este cel mai prost loc unde sa-ti cauti prietene. Nu zic ca nu se poate sa-ti gasesti prietene si la scoala, dar in general, pe prieteniile de la scoala nu poti sa te bazezi.
Ce pasiuni ai? Implica-te in pasiunile tale si vei gasi persoane care iti impartasesc entuziasmul in domeniu. Poate iti place sa gatesti si vei gasi bucatarese excelente, dar dau asta doar ca un exemplu. Si in timp, intre tine si o alta persoana cu aceleasi gusturi, se va forma o prietenie durabila si de baza, nu ceva asa de superficial ca si relatiile de la scoala. Poate esti si tu mai credincioasa si atunci vei gasi pe cineva cu care sa te poti ruga impreuna si sa vorbiti despre toate de la facerea lumii incoace. Tu stii mai bine.
Domnul fie cu tine.

mira
| mira a răspuns:

Tot printre colegele tale de clasa sau de scoala iti poti gasi prietene.Cauta fete mai serioase, cu mai putina faima care sa te accepte asa cum esti.In acelasi timp autoanalizeaza-te, poate esti prea sensibila.De obicei la glume se raspunde tot printr-o gluma.Ai grija insa ca pretentiile de socializare ale prietenelor tale sa nu fie acceptarea unor vicii sau atitudini care ti-ar stirbi reputatia.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Vei intelege mai bine peste cativa ani...pe scurt, ignora prostimea. Oamenii saraci cu duhul nu pot aproba ceva care nu intra in obiceiurile proprii. Te poti imprieteni absolut oriunde, importanta e atitudinea ta, nu locul, si sa-ti alegi prietenii potriviti. E mai greu, fiind introvertita, dar asta are alte avantaje. Daca reusesti sa controlezi un pic atitudinea si echilibrezi latura asta a personalitatii vei avea de castigat pe ambele parti. "Cuminte" inseamna si "retrasa" - oamenii retrasi isi fac mai greu prieteni. "Draguta" poate starni invidia colegelor, fetele nu indragesc concurenta pe cat au baietii instinctiv nevoie de competitie si camaraderie. Iar desteapta...asta inseamna ca vei intelege ce nu merge bine, dar sa stii un lucru: nu trebuie sa fii desteapta ca sa ai prieteni, uita-te in jurul tau, majoritatea nu sunt si i-ai vazut cum se aduna. Decat inconjurata de prosti, mai bine deloc. Te-ai putea imprieteni cu baieti, multe fete gasesc asta ca o solutie buna, si daca stii sa pastrezi distanta nu apar complicatii, plus ca e si mai placut. Acum, daca esti intr-adevar desteapta, iesi din rolul de victima si fii mai sigura pe tine.

| Liviu a răspuns:

Nai spus ce varsta ai'
Iar cat despre asa ceva...
Asa am fost si eu acu fro 4 ani...
Degaba...
Acuma ma port ca toti baietiihappy asa se vede la prima vedere'
Nu imi plac anturajele si femeile usoare:S
O sa fii o ciudata' printre ei
Dar ei rad de tine ca esti diferita...
U razi de ei ca is toti la felhappy

| Monica a răspuns:

Salut.
Pai, probabil spun asta pentru ca nu esti ca ele.Intr-un tarziu, tot iti vei gasi prietene, de asta poti fi sigura!
Daca vrei, da-mi add.
mikky_mousee
happy

| enchanted a răspuns:

Pe internet, o prietena va veni in viata ta cand vei fi nefericita si vei avea nevoie de ea, acea fata va fi prietena ta adevarata si e mai bine una sau doua prietene bune decat multe si rele care infing cutitul pe la spate

| enchanted a răspuns:

Eu cred ca acele ``prietene` `te invidiaza de aceea nu te vor in jurul lor deoarece se simt inferioare si e mai bine fara ele, vb aia fereste-ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc singur

| Noir a răspuns:

Poate ca esti prea retrasa si inveti foarte bine si cam asta este cea mai intalnita situatie in aceste timpuri. nhs inbracate si tu mai cool, schimbati frizura si nhs fii si tu mai cooooooooooooool!

| Asdfasdefta a răspuns:

Aaa...cred ca asta este problema... tu esti ceea ce ele si-ar dori sa fie.Si din cauza aceasta incearca sa te faca sa crezi ca esti "inferioara"dar nu esti.Ca sa te intelegi bine cu ele, ar trebui sa le propui sa stati undeva sa va cunoasteti, sa vorbiti despre baieti, muzica si dupa aceea sa te critice daca mai pot.Crede-ma, ca daca le arati ca poti fi buna cu ele, ele or sa se simta bine in preajma ta si nu or sa mai fie invidioase. Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun!

Succes!

| heise a răspuns:

Poate pe net... Sa cauti persoane de prin zona ta. O fi o fata care sa te inteleaga. Eu as vrea sa fim prietene, dar nu se poatesad

Răspuns utilizator avertizat
| EleNa_7853 a răspuns:

Pai sunt multe locuri unde te poti imprieteni cu fete. La o plimbare i-ti duci catelul la aer in parc poti sa intri in vorba cu fete care fac acelesi lucru sau la film, la mall, chiar si in scoala cred ca sunt destule fete serioase cu care te poti imprieteni, pe diferite site-uri de socializare iar exemple pot continua nu trebuie decat sa zambesti frumos sa-ti faci curaj si sa intri in vorba...

| mAReEe a răspuns:

Draga mea, sunt in aceeasi situatie cu tine, prietenele mele isi bat joc de mine, pentru ca eu le permit. Dar asta nu se face, cu toate ca stiu ca nu e ursor(ci chiar disperant) incerca sa pui piciorul in parg si sa le rasp cu aceeasi moneda atunci isi vor da seama de c esti in stare si te vor accepta ca prietena a lor. Dra ai grija san u intreci masura. Dca nu merge, intra pe pulso si ia de acolo cate id-rui vrei si ocmunica cu cine vrei iubitah, pup dulce multa bafta:dkiss

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta in scoala, cartier, oriunde gasesti.
Si las-o mai moale cu modestia :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa fi draguta cu toata lumea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra peste cipy_cipryan20010 te va ajuta fff tare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la dansuri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu le baga in seama incearca pentru putin timp sa fii mai egoista si sa te dai mare in fata lor... ele isi vor da seama ca nu le mai bagi in seama si vor veni ele la tine sa stea cu tine daca o sa te porti asa

| MikeRowe a răspuns:

Poate ca esti cuminte si ele sunt mai "nebune".
E mai bine cum esti tu

| Myzune a răspuns:

Cauta-ti niste prietene adevarate. Acelea te pot accepta exact cum esti! Nu trebuie sa bagi in seama pe toata lumea...Ai putea sa-ti faci doar o prietena...De incredere.Si care sa te accepte asa cum esti tu.Si cu timpul iti poti face mai multe prietene. Oricum Tot pe la scoala iti poti gasi prieteni.Eu am mai multi de pe internet.

| Myzune a răspuns:

Oricum. faza cu socializarea. probabil ca nici tu nu prea vorbesti. incearca sa gasesti subiecte comune. vorbeste mai mult cu ele. si n-o sa mai zica asta

| mamitel a răspuns:

Daca nu ai o prietena pana acum, inseamna ca inca nu ai intalnit persoana care sa te inteleaga, o sa vie timpul cand vei intalni, nu dispera, toate la timpul lor