| aannddrraaiiooaannaa a întrebat:

Fostul sau actualul? Pe fostul meu iubit, il cunosc de 10 ani. Am fost in aceeasi clasa la liceu, 4 ani. Am fost cei mai buni prieteni, ne aveam ca fratii. Iar la sfarsitul liceului, adica anul trecut, am decis sa avem o relatie. Amandoi ne iubeam, si am zis, de ce nu. El era obisnuit, neavand o realtie serioasa pana la mine, sa vorbeasca cu multe fete. Cat timp am fost impreuna, adica vara 2015, el tot vorbea cu fete. Eram geloasa. Nu pot permite asa ceva. In septembrie, a iesit in oras cu o fata. In centrul orasului, sa-l vada toata lumea si aia e o panarama, adica, noi aveam relatia pusa pe facebook, stia de mine ea. Oricum, m-am despartit de el si am suferit enorm. Pierdusem tot ce era mai important pentru mine. N-am mai vorbit deloc pana acum 2 luni, in martie. Eu, in noiembrie, mi-am facut o relatie cu un tip. Dupa prima saptamana ne-am mutat intr-un fel impreuna. Totul a fost ok, pana cand a aparut fostul. Eu am inceput sa ii fac scene de gelozie actualului fara vreun motiv. Am reusit, din pacate sa il indepartez. Il acuzam pe nedrept. Ma gandesc ca poate ii faceam scene de gelozie din cauza ca eu ma simteam vinovata ca mai vorbeam din cand in cand cu fostul. Acum o saptamana actualul s-a despartit de mine. S-a saturat sa ii scot ochii pe lucruri care nu le-a facut. Fostul, imi zice ca inca ma iubeste, iar ieri m-am impacat cu actualul. Nici nu stiu ce sa fac. Parca tin la amandoi la fel. Nu stiu la care sa renunt. Actualul are ce nu are fostul si fostul are ce nu are actualul...Ce sfat imi dati? Multumesc

2 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Destul de complicata situatia in care esti. Dar sa ne gandim logic, daca relatia ta cu actualul ar fi fost atat de stralucita, tu nu ai fi vorbit absolut deloc cu fostul dupa ce a facut el atunci. Insa, tu esti mult mai legata de el, ati fost cei mai buni prieteni ani de zile, stie mult mai multe despre tine, iar tu te-ai atasat mult mai mult de el decat de actualul tau iubit. Gandeste-te cu care ai fi mai fericita..cu actualul, stiind ca fostul nu mai exista deloc in peisaj, sau cu fostul stiind ca actualul a disparut?
Oricum, fostul iubit nu merita nicio sansa pana nu aveti o discutie, una in care te asiguri ca el s-a schimbat si ca sentimentele lui sunt adevarate, oricum il intrebi daca el chiar te-a iubit si atunci, de ce a iesit si cu acea fata? Daca vrei sa te intorci la el, trebuie sa te asiguri ca nu o sa fii ranita din nou.

| LonelyLoner92 a răspuns:

Actualul.