| AndreiMihaita23 a întrebat:

Bună grupă, aș avea nevoie de niște sfaturi mai precis... Aș vrea să îmi schimb numele de familie din partea tatălui și să schimb pe numele de familie al mamei.
Unde trebuie să apelez în România și ce trebuie să fac ca să îmi schimb numele de familie?
Locuiesc de la vârsta de 12 ani în Germania și am 22 ani.

Vin din Județul Timiș Localitatea Sânnicolau Mare și am cetățenia română.

Dacă vă întrebați de ce fac asta...
E pentru că exact ieri seară tatăl meu a avut a unsprezecea mia oară acte de gelozie și a și zis că se spânzură. Dar de fapt ca de obicei s-a suit în mașină a parcat 3 străzi mai departe și a început să bea. Ne-a ținut până la 2 dimineața trezi nebunul.
I-a trimis mamei mele mesaje că se spânzură și o poză cu el să nu îl uite. Apoi scrie *acum ai să vezi*.

Ieri când la unu dimineața să spună să îl lăsăm în casă am zis nu. De asta este beat și eu am o surioara de 5 ani care dormea liniștită. Nu voiam să pățească câte am pățit eu toată copilăria mea din cauza idiotului.

I-am zis drept în față că schimb de pe numele lui de familie pe cel al mamei mele.

Desigur sa supărat și s-a pus în pat.

End of story

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Motivele schimbării numelui sunt descrise aici.
http://spcepcv.ro/schimbarea-numelui-de-familie-si-a-prenumelui/

| StrongHeart a răspuns:

Si in loc sa te rogi pentru el sau sa-l ajuti sa-si depaseasca problema tu vrei sa-ti schimbi numele? Crezi ca e ok sa iti intorci spatele persoanei care te-a crescut? Asa cum e el cu probleme,tu ar trebui sa fii acolo pentru el,sa discutati problema,sa faca terapie daca e nevoie, ca un om in starea pe care ai descris-o la un moment dat nu o sa mai ameninte si o sa treaca la fapte si nu cred ca iti doresti sa ai asta pe constiinta, mai bine incearca sa faci ceva cat timp se mai poate.
Nu zic ca e ok comportamentul lui, dar nici reactia ta nu e ok, parerea mea.

| AndreiMihaita23 explică (pentru StrongHeart):

Toata copularia mea a fost distrusa prin tipete, scandal, alcool si amenintari. omul asta a primit ata de multe nenumarate sanse, noi nu avem liniste si de cate ori trebuie sa suport scandal care il face imi creste tensiunea cu 100 si mamei mele la fel.
Plus ca avem o fetita de 5 ano care ieri seara in loc sa doarma linistita ca mearga maine fresh la gradinita a zis de doua ori ca s-a speriat. Nu vreau ca sora mea sa aiba copilaria mizerabila pe care eu am avut-o-o eu ma intelegi si bea deja mult. O sticla de coniac intreaga in 24h.
Imi pare dar si noi muncim, mergem la lucru si vrem liniste acasa.

| StrongHeart a răspuns (pentru AndreiMihaita23):

Inteleg ce zici, e o situatie delicata.Ati incercat la psiholog? Faceti ceva de comun acord pentru ca nu are rost in felul asta.Incercati sa vorbiti cu el lucruri de genul ca trebuie sa se schimbe sau sa isi ia adio, DOAR atunci cand e treaz.Atunci are mintea limpede si e mai probabil sa realizeze ca ce face el va distruge,decat daca il abordati cand e in stare de ebrietate.
Sa faca psihoterapie ar fi o solutie, daca nu aveti cu cine discuta si continua cu nebuniile, in ultima instanta, deci ca o ultima solutie, apelati la autoritati.

| mihaela000ela a răspuns:

Nu schimbarea numelui duce la rezolvarea problemelor comportamentale ale tatalui tau ..Incearca sa gasesti o solutie sa-l ajuti, apeland la specialisti.