| mariatanase a întrebat:

Buna, iar revin. Iar am o problema cu frati-miu, dar de data asta si tata este implicat. Eu am 14 ani(implinesc 15 in septembrie) fratele meu are 19 ani, tata este plecat in strainatate, iar de mama nu stiu nimic.
Ieri practic am ciordit masina lui frati-miu, si am mers cu ea la o prietena care avea carnet(pana am ajuns in fata blocului acelei fete am condus eu).
Frati-miu normal ca a aflat, si s-a infuriat extrem de tare, a vorbit cu tata la telefon legat de asta, dupa tata am vorbit cu mine la telefon, m-a certat tata ca nu trebuia sa fac din astea ca puteam face accident, etc.
Maine imi aflu pedeapsa fiindca frati-miu nu vrea sa ia decizi la nervi. Tata m-a avertizat la telefon ca frati-miu poata sa ma si bata pentru ce am facut.

Voi ce credeti? Ce pedeapsa o sa-mi iau?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa vezi cand te pridne politia ce bine o sa va fie... dosar penal si tie si tatalui tau, pentru ca nu te supravegheaza.
Si uite asa ajungi delicventa la doar 14 ani!
Sincer, mai bine o bataie buna decat moarta pe sosea!
Asa ceva meriti din plin!

| mariatanase explică (pentru Violleta2022):

Mi-am luat deja bataie de la frati-miu, m-a batut cu un umeras la fund de ma ustura si acum fundul.

| Freya1 a răspuns:

Eu nu te-as mai lasa sa iesi muult timp din casa sa te obisnuiesti cu puscaria si sa faci mancare, curat etc.Iar daca tot ai vrea sa iesi ti-as gasi ceva de munca part time sa vezi cat de greu se castiga banul si cam cat de nasol e ca ce bani iei cu sudoare sa ii dai pe amenzi, despagubiri, masini etc...

| mariatanase explică (pentru Freya1):

Eu deja fac toate astea, mancare, curatenie, spal(ma rog masina de spalat spala nu eu) am incercat sa ma angajez nu de mult, dar aparent doar copii de 16-17 ani pot sa fie angajati, telefonul nu poate sa mi-l i-a fiindca am nevoie de el ca sa stiu cad trebuie sa merg la pregatire. etc

| Freya1 a răspuns (pentru mariatanase):

Daca tu incerci macar acum in al 11-lea ceas sa constientizezi ca nu e ok ce faci si ca pedeapsa fratelui tau e apa de ploaie pe langa ce necazuri puteai avea sau provoca ar fi un pas inainte.
Cred ca nu esti pedepsita suficient, sau nu stiu ei cum sa discute cu tine in conditiile in care esti un copil problema.Ai nevoie de un psiholog si, si ai tai sa mearga la un consilier ca sa stie cum sa te educe pana nu omori pe cineva.

| mariatanase explică (pentru Freya1):

Nu cred ca fratele meu nu m-a pedepsit suficient, acum ca e vara am voie sa folosesc tehnologia, insa tata cu fratele meu au hotarat sa fiu pedepsita 3 luni atunci când incepe scoala. nu cred ca este nevoie de psiholog, nu am probleme asa mari incat sa fiu numita copil problema, data asta can am luat masina lui frati-miu este ceea mai grava prostie pe care am facut-o pana acum.
Crezi ca bataia care mi-am luat-o de la frati-miu e apa de ploaie? Tu daca erai in locul lui cum ai fii procedat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru mariatanase):

Eu cred ca tu ai intr-adevar probleme mari sa intelegi ca ceea ce ai facut, nu este nromal si nici legal.
Un copil mic nu are voie sa sofeze o masina de oameni mari, pentru ca poate omori alti oamnei in trafic si isi poate pierde viata chiar el/ea.
Cum nu esti capabila sa intelegi pericolul in care ai pus pe toata lumea si nici ilegalitatea faptelor tale, probabil ca ai nevoie de o evaluare psihiatrica!
In orice caz, o bataie buna nu ti-ar strica, macar de frica sa stii si sa nu mai puna alta data.

| Freya1 a răspuns (pentru mariatanase):

Nu m-am referit la bataie pentru ca se vede ca nu isi face efectul, ci din contra te mai inraieste.Un copil nu trebuie pedepsit cu bataia, ca pana la urma se obisnuieste si cu aia si nu rezolva nimic.Violenta fizica nu este solutia dar cred ca daca era atat de nasol o tineai minte si nu mai faceai.
Eu ti-am spus ca as vorbi o data de doua ori cu tine omeneste, poate te-as pedepsi cu faze de genu fara tehnologie si iesit afara etc dar daca tot nu ti-ai reveni singura solutie ar fi psihologul. Daca vad ca dupa o pedeapsa doua nu iti revi si le faci tot mai nasoale am merge maica la doctor ca poate e ceva buba la cap de nu pricepe copilul de buna.
Au partea lor de vina ca nu te-au educat cum trebuie.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca ai dat un sfat prost.
Daca ti se pare ca la 14 ani e atat de matura si mare incat sa fure o masina, sa conduca fara permis si sa nu primeasca nici o pedeapsa inseamna ca nici tu nu gandesti bine si incurajezi prosteste niste copii fara dram de minte.
Tin sa te anunt ca acum cateva zile un retard de 16 ani a furat masina unchiului si a facut accident bagand in spital 3, 4 oameni.Alta fatuca ce abia a luat permisu sa aruncat cu masina in lac cu inca 3 persoane pentru ca a facut drifturi pe drum.Iar alta a omorat inca 3, 4 fete ca nu a avut rabdare la trecerea cu cale ferata.Asa ca mai bine gandeste-te inainte sa dai sfaturi.

| Freya1 a răspuns:

Imi votezi raspunsul ca si nefolositor si eronat, ok...
Uita-te la stiri si ai sa vezi mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| PumpkinDoll a răspuns:

Matura la 14 ani? Eu am 19 si recunosc ca nu-s prea matur.Rar sa vezi pe cineva matur la 14 ani.

| mariatanase explică:

Intr-un oarecare mod ai dreptate, dar ma poate bate fiindca doar daca ma invineteste sau daca ma bate pana lesin poate fii caz peal.