| irina300 a întrebat:

Îmi poate da cineva un exemplu de experiment unde pot dovedi ca inegalitatea între sexe apare din cauza familiilor care au la baza anumite concepții privind educarea copiilor (băiețelul trebuie sa poarte albastru iar fetița roz altfel nu e bine ca rade la școala de tine, asta fiind un exemplu) Și cum pot observa acest lucru etc. Mulțumesc dau funda.

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi la biserica duminica, sa vezi acolo discriminare

| anonimg a răspuns (pentru suntserios):

La biserica adventista nu este discriminare. Nu exista ca unii sa stea in dreapta si altii in stanga; nici unii in fata si altii in spate (doar atunci cand canta corul). happy

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Irelevant, religia aia e destul de suspecta. macar nu pupa icoane

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Experiment, nu, sondaj sociologic, da. Ca să observi, mergi la grădinițe.

| doctorandus a răspuns:

Disputa dintre nature si nurture a bantuit stiintele sociale, pana la urma s-a lamurit lumea ca nu e ori nature, ori nurture, ci amandoua sunt valabile. https://hbr.org/......OFMETA.png

| ChrisRo a răspuns (pentru doctorandus):

Cam asa. De dresat poate fi dresata sa se comporte ca un baiat, insa mereu va fi un baiat mai bleg, mai plapand, mai stangaci.

| Dismally a răspuns:

Nu cred ca mai exista o inegalitate intre sexe, fiecare are avantajele si dezavantajele sale. Nu mai suntem in perioada in care femeile nu aveau drept de vot, nu avea dreptul sa lucreze in anumite domenii, sa detina bunuri etc.

| Emazio a răspuns:

Pai si e bine sa rada scoala de tine? Si e bine ca acel copil sa stie ca e băiețel sau fetiță si in consecință se îmbracă ca un băiețel si ca o fetiță. Dar rochie de ce nu le punem?
*eu am vazut mulți băieței cu camasute roz si nu radea nimeni, arătau simpatic. Si nu crezi ca te îmbraci asemănător grupului tau, la fotbal, la baschet, la sah, cand asculți un gen de muzica, cand esti un anumit sex.
Eu cred ca faptul ca un băiețel poarta albastru si fetita roz ii si ajuta sa înțeleagă ca persoana cealaltă este alt sex cand sunt micuți.

| ChrisRo a răspuns:

Ce zici, iesim la un fotbal? Vrei sa demontam motorul unei masini, piesa cu piesa, ca apoi sa il montam la loc?

| TheWznd a răspuns (pentru ChrisRo):

Ma bag eu la demontarea și montarea motorului. La fotball nu, ca îs bâtă și nici nu îmi place.
Dacă joci fotball sau te pasionează mecanica auto, atunci ești mai puțin femeie? Nu în asta sta diferența dintre bărbați și femei.

| nastaseelenacristina a răspuns:

Cel mai bun examplu baietii joaca fotbal fetele nu, femeia sta cu copilu doar barbatu lucreaza...

| Drimmero a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

Gresit, sunt echipe de fotbal feminin cunoscute la nivel mondial, insa cele mai bune echipe de fotbal feminin si-ar lua bataie in ultimul hal daca ar juca cu o echipa masculina modesta intr-un meci amical fara sa forteze,, le-am vazut jucand si sunt extrem de slabe, spectacol 0, gafe 100%