| alina7322 a întrebat:

Buna, îmi puteți spune când incep bebelușii sa spună mama tata, adică la câte luni încep? Mulțumesc!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am vazut bebe spunand "mama" "papa" la nici 3 luni, dar am vazut si copil care a inceput sa spuna primele cuvinte doar dupa 2 ani. Au crescut normal, acum sunt adulti. Nici unul nu este retardat, dimpotriva.

| ALGator a răspuns:

Nu e un termen anume si nici nu se stie ce cuvinte vor spune mai intii. Unii sunt foarte "intrziati" dar isi dau drumul.
E bine ca adultii sa nu-i streseze sa spuna niste cuvinte anume. Mai devreme sau mai tirziu toata lumea vorbeste.

| Ralukafay a răspuns:

Depinde de fiecare bebelus in parte. Unii bebelusi vorbesc mai greu si altii mai usor.Nimeni nu are cum sa iti spuna ceva fix, poate incepe si dupa 2, 3, 4, 5 sau 6 luni.Fiecare bebelus e diferit.Bebelusul cand e mic doar "gangure", o sa invete sa spuna mami si tati, dar dupa un timp.