| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Intotdeauna cand soacra ma scoate in prajina si ma vorbeste de rau, cu tot dinadinsul cauta sa ma umileasca sotul niciodata numi i-a apararea
Stiti doar ce imi spune?
"Cu ce sunt eu vinovat?"
Doresc sa va intreb chiar este el cu nimic nevinovat? Chiar eu deja sunt asa de plina de nervi si rascoala ca eu sunt cea gresita? Cum trebuie sa si apere sotul in fata mamei luia? sa o lase asa sama faca in toate vorbele care si le doreste ea si eu nimic iapoi nu ii pot aferi la adresa ei, ca imi sare in cap nu numa ea dar si sotul.Intotdeauna vine aoacra cu replica ca ea lo crescut dar mama mea pe mine oare nu a facut acelasi lucru?
El la rindul sau de asemenea tot timpul spune ca "Mii mama ce sa ii fac" dar cu mine cum ramane?

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E important in casa cui stati. Daca casa este a ta si a sotului tau, discuta calm cu soacra si explica-i ca in casa vopastra voi faceti regulile si trebuie sa se adapteze. Daca stati in casa ei, fie inghiti, fie pleci, fiindca in casa ei traiesti strict cu decide ea (daca nu platesti chirie)

| Ririru a răspuns:

Buna,

Mai exact ce-ti zice? E adevarat ce-ti spune? Vad ca ai scris intr-un raspuns mai sus ca nu locuiesti cu ea, si doar iti suna sotul pe skype sau telefon, intrebarea mea pentru tine este: de ce stai sa asculti cum te face ea? Efectiv iesi din camera, du-te altundeva. N-o baga in seama. Si daca sotul tau te intreaba de ce, spune-i de ce, ca nu m ai suporti cum te face mama lui si faptul ca el nu ia atitudine. Evit-o. Daca nu-i convine, sa-ti vorbeasca mai frumos!

| Anonim075162839401 a răspuns (pentru Ririru):

Imi spune ca nu sunt de nasul feciorului ei, nu stie ce a gasit el bun la mine, ca sunt o scorpie o proasta, deja numa cand ii aud vocea mi se face rau, si ma deranjez foarte mult! toata sfada sa inceput cand am ramas insarcinata si in ziua cununiei ma certam cu sotul ca a intirziat sa imi aduca buchetul miresei (am ramas fara buchet), a intirziat sa ma duca la timp la coafoar si plus la asta a dus tirziu parintii mei la aeroport si au scapat avionul.Eu doar i-am spus sa nu se vire intre noi atunci cand ne certam ca e casa mea si am tot dreptul sa am conflicte, culmea este ca nimeni din oaspeti sau apropiatii mei nu au observat ca ne certam cu sotul numai soacra era cu urechile ascutite!

| Ririru a răspuns (pentru Anonim075162839401):

Asa-s soacrele. Si acum te intreb, din nou, de ce stai sa te faca cu ou si cu otet? Iesi din casa, pune-ti castile in urechi, refuza sa vorbesti cu ea. Daca face crize de ce, ai grija sa afle si ea ca te deranjeaza.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu mi-as bate soacra sa vad ei i-ar lua apararea. Daca da, i-as spune: "mars si **** pe mama ta daca de mine nu-ti place".

| BroascaCuElice a răspuns:

Inseamna ca pentru sotul tau mama lui e mult mai importanta ca tine, faptul ca e mama lui si l-a crescut nu inseamna ca are dreptul sa se comporte in acest fel, iar el ar trebui sa i-a atitudine si sa aiba o discutie ca de la fiu la mama cu ea

| angelally a răspuns:

Din pacate nu te iubeste suficient de mult. Fii libera si nu mai sta dupa barbati care nu fac nimic pentru fericirea ta. Nu se opreste lumea la un singur barbat. Toate cele bune!

| danay72 a răspuns:

Trebuie sa ai o discuție sincera și deschisa cu soțul tău, dar intr-un moment în care amândoi sunteți bine dispuși. Sa nu îl acuzi, ci sa ii explici cum te simți tu legat de atitudinea mamei sale. Expresia,, ce a împreunat Dumnezeu, omul sa nu despartă,, arata ca acum voi sunteți o familie, iar restul sunt pe locul 2. Trebuie sa stabiliți limite clare cu rudele, cat sa se implice în relația voastră de cuplu. Dar și voi trebuie sa va susțineți unul pe altul în fata rudelor.

| Felys a răspuns:

Deaia nu e bine sa locuiti impreuna, discuta cu sotul si mutati-va cu chirie, numai in acest fel vei avea parte de liniste

| Anonim075162839401 a răspuns:

Nu locuim impreuna cu soacra, ea il suna in fiecare zi pe telefon si skyp si ma scoate in prajina, dar el un cuvint nu ii spune, apoi isi reiau conversatia ca si cand nimic ea nu a facut, tot e bine si frumos

| Anonim075162839401 a răspuns:

Cum sa ma despart avem un bebelus micut de 1 anisor, nu vad alt barbat sa-mi fie alaturi, vreau sa ramina primul si ultimul, n-am nevoie de altcineva vreau el sa fie mai bun

| RaissaToader a răspuns:

In locul tau as bate-o bine, iar lui sa nu-i aud gura, ca doar"cu ce-i el vinovat"? laughing))) Pe bune, perita incarcata...