| AL1993 a întrebat:

iubita mea are 15 ani impliniti, eu 24. Nu sunt tutor, nu sunt profesorul ei, suntem de acord amandoi sa inchiriez o garsoniera si sa ne mutam impreuna. Am citit legea de am innebunit. Din cate am inteles daca ea a depasit 15 ani putem intretine relatii, dar nu poate pleca de acasa.
Parinti ei nu sunt bineinteles de acord. Ea are doar mama si tata vitreg. M-am gandit sa o iau doar uneori la mine. De exemplu doar in weekend. Parinti pot depune plangere daca fata nu a disparut mai mult de 48 ore de acasa? Eu pot avea probleme? Nu as vrea sa am urme in cazier si probleme in viitor. multumesc

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate pleca de acasa dar parintii au dreptul sa solicite reintoarcerea la domiciliu, printr-o actiune judecatoreasca.

| Ririru a răspuns:

Buna,
Citind ce ai scris m-ai jos as spune ca ea merita o viata mai buna.
Dar cred ca si tu poti mai mult la cei 24 de ani.
Da, poti ajunge la inchisoare, si in fond nu-ti garanteaza nimeni aceasta relatie pentru ca ea inca este o copila, nu si-a trait tineretea.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca parintii depun plangere, tu intrii imediat in puscarie pentru pedofilie! Oricum, ea este minora si este sub tutela parintilor, d eci, legal nu ai voie sa o atingi si nici sa o iei la tine acasa!

Tu esti adult si ai putere sa intelegi si sa faci diferenta intre ce este legal si ce nu?
Citeste legea si vezi ca NU ai voie sa atingi fetita aia de 15 ani!
Ca orice ai face, se considera: seducere si corupere de minore, iar daca ai intretinut relatii sexuale cu ea, intrii direct in puscarie, cu pedeapsa de 3-15 ani.

http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen

| AL1993 explică (pentru Violleta2022):

Daca citesti bine, scrie ca pana in 15 ani. Deci daca are 15 ani impliniti pot sa intretin orice fel de relatie cu ea cu conditia sa nu fiu tutor (nu sunt) si sa nu o conving cu promisiunea de casatorie (nu s-a vorbit niciodata de asa ceva).

| Nemessys a răspuns:

Mai bine gaseste-ti una de o varsta mai apropiata. nu inteleg ce are ea si nu are alta tot de 24 de ani.

| christall a răspuns:

Ori iti gasesti o fata mai de varsta ta si lasi copila in pace ori daca te inhami la treaba asta fa-o ca la carte, adica legal. Daca alegi calea usoara pentru tine iti faci rau si tie si ei. Nu uita, e impresionabila la varsta de 15 ani. Deocamdata e in custodia parintilor, normal ca ar face plangere, ca orice om normal la cap. Macar ei te cunosc?

| AL1993 explică (pentru christall):

Nu..parinti ei nu ma cunosc. E lume de la tara si tatal ei e vitreg. O pedepseste cu cruzime de multe ori. A tunso complet o data ca pedeapsa. O pune la taiat lemne cu drujba si a avut de n ori mana in ghips.

| christall a răspuns (pentru AL1993):

O iubesti sau ti-e mila de ea? Daca o iubesti mai asteapta pana la 18 ani.

| Voro a răspuns:

Ori n-ai calitatile necesare si n-ai ce sa oferi unei fete majore, ori nu-mi pot da seama de ce te-ai uita la fete cu un an de buletin, scuza-ma.