| Dani85422 a întrebat:

Ma cheama Dan si sunt din Bucuresti si am 11 ani..Am o problema care este destul de greu de explicat.E prima intrebare pusa pe acest site...am cautat pe google si am vazut ca multi oameni au avut/au problema mea.Este vorba de parintii mei care se cearta deseori.In seara asta au facut-o din nou dar sincer cel mai mult ma deranjeaza cand tatal meu bea...deobicei cand este relativ lucid nu sunt certuri lungi sau agresive.Dar de exemplu azi s-a intamplat sa fie ziua tatalui meu.El s-a dus cu un prieten sa bea in cinstea varstei lui(46) cand a venit acasa era destul de beat...s-a certat cu mama deoarece ea nu voia sa mearga cu el in oras pentru ca era sub influenta alcoolului(ca sa nu mai folosesc termenul beat)pentru ca se vedea dupa fata etc.dar tata s-a suparat rau a spart o cana deoarece nu era de acord cu mama si nega.El a plecat din nou si m-am intalnit cu el la intrarea in bloc(eu eram plecat si am aflat cam ce s-a intamplat de la sora mea de 18 care nu e o foarte buna indrumatoare si nu as vrea sa vb cu ea despre asta...pur si simplu n-am o relatie foarte buna cu ea...iar la un prieten mi-e rusine sau la o ruda deci iata-ma)cand am ajuns sus venise si el dupa vreo 20 de minute cat a stat afara si a facut cinste la niste prieteni...iar au inceput sa se certe... tata nu stiu de ce a luat un cutit in mana...dar nu stiu cu ce intentie...acum dupa ce s-au calmat apele mama si cu sora mea se cearta din cauza ca mama putea evita certurile si nu stiu ce find mai agreabila e adevarat dar nu support sa-l vad pe tata beat si orice as face el zice ca il enervez si ca divorteaza si ca scapa de toti..ma enerveaza ca nu stiu ce pot sa fac si stau cu mana in san sunt nou pe aici acum mi-am facut cont si puteti sa-mi spuneti si cum sa dau funda daca vreti...am uitat sa spun un detaliu important...mama si tata au si problem cu banii deoarece ma trimit pe mine in cantonament si sora mea la mare. Daca mai vreti sa spun ceva spuneti-mi(am presimtirea ca am omis ceva) si va rog nu trimiteti mesaje cu telefonul copilului etc. vreau parerea voastra

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună, Dan!

Bine ai venit în comunitatea TPU în primul rând.
Să nu vorbeşti despre aceste probleme niciodată cu străinii sau cu prietenii, deoarece pe lumea aceasta e multă răutate şi nu ai de unde şti dacă nu cumva prin faţă spun "ce rău îmi pare" iar pe la spate să râdă de tine.
Sora ta, aşa cum este ea, chiar dacă nu prea vă înţelegeţi, este parte din familia ta, şi e mult mai în măsură să discuţi cu ea decât cu un străin. Nu mă refer că nu e bine că ai adresat întrebarea pe TPU, să nu înţelegi greşit. Mă refer la persoanele din viaţa reală. Pe TPU poţi apela oricând, cu siguranţă vei primi răspunsuri de la cineva.

Nu există familie perfectă. În fiecare familie este câte o problemă, chiar dacă aparent pare totul roz.
Dacă tatăl tău are viciul acesta, cu greu îl mai poţi schimba. Poţi doar să-l faci să nu mai bea atât de des. Mă gândesc că în seara aceasta s-a purtat aşa fiind ziua lui de naştere, din dorinţa de a se simţi bine. Probabil nu s-a gândit că lucrurile vor scăpa de sub control.

Chiar dacă spune multe lucruri la nervi, sau când bea, să ştii că nu le spune cu răutate. Omul la nervi şi supărare spune vrute şi nevrute dar să ştii un lucru: sângele apă nu se face. În adâncul sufletului, el vă iubeşte foarte mult pe tine, mama şi sora ta.

Sper ca această problemă să se amelioreze şi să fie totul bine în familia ta. Încearcă să nu mai fii trist.

Toate cele bune!

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Este foarte greu sa convingi un alcoolic sa renunte la viciul sau.Ar fi necesar un psiholog, dar asta presupune vointa si dorinta de reabilitare.

| Dani85422 explică (pentru mira):

Multumesc...dar...sti ce as putea face? Macar cam ce as putea zice cand nu mai e intr-o stare ca aceea?

| BornToBeLoved a răspuns:

E greu frate! Iti
Recomanzi
Sa te
Rogi! Iar in cazuri
Rele
Cheama politia! Fara
Regrete dar nu merita sa iti
Distruga fericirea un animal

| adeluna a răspuns:

Draga Dan,
Scrie-i tatalui tau o felicitare de ziua lui. Scrie-i ca in primul rand te bucuri ca e el tatal tau si ii multumesti pentru toate cate le-a facut si le face pentru tine. Ca stii ca se straduieste sa te creasca cat mai bine, ca sa fii un adult puternic, responsabil si descurcaret si ca ti se pare ca nici un alt tata nu ar putea face o treaba mai buna. Si ii urezi multi, multi ani, pentru ca inca esti un copil si inca ai nevoie ca el sa te invete ce stie, sa iti arate diferenta dintre bine si rau, si sa te invete sa iei in viata deciziile bune.
(Probabil te gandesti acum ca nu e adevarat, ce face el numai un tata bun nu face, dar crede-ma ca psihologia inversa fuctioneaza mai bine). In viata nu exista manuale de instructiuni pentru nimic: nici pentru cum sa fii adult, nici pentru cum sa fii parinte, pentru nimic. Parintii tai, ca noi toti, incearca sa faca ce pot, cat de bine pot. Pe masura ce inaintam in varsta ne oprim tot mai des sa ne uitam in jur si sa ne intrebam unde am ajuns, ce am facut cu vietiile noastre, nu cumva trebuia sa realizam mai mult pana la varsta asta, oare celor dragi nu le e rusine cu mine, oare s-a meritat sa fac compromisurile facute, sa renunt la o parte din visele mele, oare am luat deciziile bune? Iar asta poate sa fie foarte bine, daca ne dam seama ce ne nemultumueste si trebuie sa schimba ca sa fim noi si familiile noastre mai fericiti, sau poate sa ne blocheze si sa ni se para ca nimic nu are rost, ca si asa am dat gres cu toate cele. Tatal tau probabil a avut un astfel de moment, de aceea il va ajuta mai degraba sa fie linistit sa afle ca este un tata bun si se merita sa munceasca in fiecare zi. Eventual explica-le proiectul tau si mamei si surorii tale si ruaga-le sa scrie si ele lucrurile bune si frumoase pe care le apreciaza la tatal tau. Il va ajuta precis sa se simta mult mai implinit cu viata lui. Si iarasi il va face sa se simta bine si mandru sa vada ca il privesti ca pe un model. Roaga-l sa te invete ce stie, sa-ti arate cum sa repari bicicleta, sau un robinet care picura, sau sa mergeti la pescuti impreuna sau sa jucati fotbal.
Si apoi, daca problema alcoolului persista, poti apoi sa-i mai scrii o scrisoare in care sa-i explici cat de ingrijorat esti si cat de mult il iubesti, ca ai nevoie de el si nu ai vrea sa ii se intample ceva.
Bafta!