| Iulia8659 a întrebat:

ma framanta de ceva timp niste intrebari, la care nu le pot gasi raspuns. acum aproximativ o luna a avut loc un accident de masina si au murit 3 persoane. unul dintre ei era o fata care avea un frate, pe care eu il cunosteam din vedere. Si cand am aflat de accident, in clipa aceea am fost foarte socata, chiar daca nu cunosteam persoanele respective. DUpa cateva zile aflasem ca una din pasageri aflati in masina era sora baiatului respectiv. In zilele acelea aveam o neliniste foarte mare, capu imi mergea tot acolo, si incercam sa imi raspund singura la intrebare "de ce"? Pentru ca nici nu cunosteam persoanele ca sa fiu atat de afectata.
Iar dupa cateva zile eram mai nelinistita ca la inceput, si ceva imi spunea sa ma bag in seama cu fratele fetei, dar nu aveam cum, baiatu nici nu ma cunostea si eu apar ca o straina, spunandu-i ca vreau sa fiu langa el in perioada asta grea.
Dupa o saptamana, aflu de la un prieten ca baiatul acela a vrut sa se omoare, otravindu-se, cand am auzit am ramas socata si mi s-a stricat toata ziua, si simteam mai tare ca trebuie sa fiu alaturi de el, dar nu aveam cum in situatia respectiva.
Dupa iar cateva zile, nu stiu cum s-a intamplat ce a fost, dar dumnezeu asa a facut lucrurile incat sa ma intalnesc cu baiatul acela, si sa ajung sa vorbesc cu el. Am ajuns sa vorbim in acea cafenea ca si cum ne-am cunoaste de cand lumea, si dupa am pastrat legatura. Am inceput sa ies cu baiatul acela, sa ii fiu alaturi, sa il ascult cand are nevoie sa se descare si asa mai departe. Nu imi venea sa cred ca toate s-au intamplat in asa fel incat sa ajung sa fiu langa el, ceea ce imi si doream. Intre timp aflasem de ce era el asa afectat, imi spuse-se ca sora lui era ca mama, ca sora, totul pentru el pentru ca el are 21 iar sora lui avea 32 si il crescuse ea practic.
Problema lui cea mare, este ca bea mult in ultima vreme, mai ales seara pentru ca nu poate dormi, ba chiar i-am propus sa ia calmante sau ceva, dar nu isi fac efectul..Si observasem ca daca stau cu el, totusi se mai controleaza. am ajuns sa imi petrec foarte mult timp cu el, ba chiar sa ajung la sora lui in casa. Cand am intrat acolo nu imi venea sa cred. aveam atat de multe in comun cu ea, la gusturi la tot. chiar su numele il aveam la fel..si incepusem sa ma gandesc la asa multe chestii...si sa ma macine zi de zi.
A trecut aproape o luna de la acel accident, eu inca sunt alaturi de baiatul acesta, incerc cat de mult pot sa fiu alaturi de el pentru ca dinafara de prieteni nu are pe nimeni pentru ca, cu familia lui nu tine legatura prea mult, de aceea el statea cu sora lui. El mi-a spus ca imi multumeste enorm de mult ca sunt alaturi de el, pentru ca daca eu nu apaream in viata lui, el pana acum nu mai exista pe pamant, se ducea la ea. Si mi-a spus ca sora lui m-a trimis la el.
Acum eu sunt nici nu stiu ce sa zic, atat de afectata dupa atata timp, si stau si ma gandesc cate chestii comune am cu acea fata, si nu stiu, din ziua accea am simtit ceva, o neliniste, nu stiu cum sa explic, uni oameni mi-au spus ca nu ma cred. dar nu stiu poate chiar ea m-a trimis sa pot sa am grija de el.
Toata ziua ma gandesc la ea, mai ales cand sunt la ea in casa, si imi povesteste de ea, asa inima rea imi fac, mi-ar fi placut atat de mult sa o cunosc. nu stiu ce e cu mine, dar stau si plang si imi dau seama ca si viata asta cateodata e aiura.
Simt ca ea e langa mine. dar intrebarea mea e oare totul e in capul meu? sau ce e..Nu pot intelege de ce sunt atat de afectata, de ce plang cand vad poze cu ea, de ce simt ca ma leaga atat de multe de ea. Poate uni ma veti crede proasta. dar toate astea m-au dat peste cap. si nu stiu ce sa fac. imi e frica sa nu intru intr-o depresie...

10 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Sa stii ca oamenii nu apar intamplator in viata noastra. Si da,la cate lucruri car nu se pot explica se intampla in lume,este posibil ca sora lui sa te fi trimis la el. Nu se poate explica,dar se pot simti. Si cum ai simtit,ai fost alaturi de acel om,ai simtit ca il poti ajuta,ca are nevoie de tine,si ti-a primit ajutorul. Poate si tu aveai nevoie de el in viata ta. Totul va prinde un sens candva, cand nu il vei mai cauta. Mna, e normal sa fii afectata, esti implicata acolo, cu sufletul; nu vei intra in nicio depresie. Aveti grija unul de altul

| Iulia8659 explică (pentru Djlsghtnquuw):

Nu stiu, am foarte multe chestii care nu mi le pot explica, dar oricum o sa fiu langa baiatul acesta cat de mult pot, indiferent de ce va fi.

| Djlsghtnquuw a răspuns (pentru Iulia8659):

Poti gasi raspunsurile in tine, daca te concentrezi asupra acelei probleme, cu liniste in suflet, ii vei gasi raspunsul.

| Aasdfghj a răspuns:

Eu te cred. Poate asa a fost sa fie totul. Nu stiu ce sa-ti spun altceva decat sa continui sa vorbesti cu acest baiat daca asta simti ca trebuie. Mi se pare interesant si ciudat in acelasi timp tot ceea ce ai scris.

| OldSoul a răspuns:

Totul se intampla cu un scop, fiecare priveste moartea diferit, eu zic ca tu esti persoana potrivita la locul potrivit pentru acel baiat, mai mult nu stiu ce as putea spune.
Felicitari ca esti alaturi de el in aceste momente grele, se pare ca mai exista persoane cu suflet.

| W3R4 a răspuns:

Nu cred ca e doar in capul tau, dar probabil esti o persoana mai sensibila, si te-a afectat acest incident mai mult decat ai fi crezut.
oricum, ai facut un lucru foarte bun ca l-ai sprijin pe el, in momentele grele.

| Canalaş_Criss_1996 a răspuns:

Imi place gestul tau, si sa stii ca Dumnezeu arepentru toti un plan... poate acesta era planul lui...deci te admir si crede-ma imi era somn dar cand am citit ce ai scris ma marcat, ma inviorat si am simtit nevoia sa iti scriu! mi-ar placea sa fim prietene...te pup!

| Iulia8659 explică (pentru Canalaş_Criss_1996):

Multumesc, apreciez. te pup si eu!

| Canalaş_Criss_1996 a răspuns:

Cu mare drag :*!

| Sunshine23 a răspuns:

Uite, daca vrei, poti sa te duci la un preot si sa-l intrebi ceea ce vrei sa afli, sa-i povestesti de situatia ta, sa-ti explice unele lucruri. Daca nu, sa stii ca in mare parte stresul pe care il ai se acumuleaza in tine, ceea ce face sa te simti nelinistita. Daca ai o prietena buna ii poti povesti ei absolut tot, ca si cum ai scrie intr-un jurnal, dar acea persoana trebuie sa fie dispusa sa te asculte si sa-ti dea sfaturi. Daca vrei, imi poti da facebook-ul tau sa tinem legatura, as fi dispusa sa te ascult. happy