| Alismaria a întrebat:

Buna ma numesc Alis am 26 de anni si am o problema mare dar foarte mare cu Mama.
Am sa incerc sa nu va plictisesc cu povestile mele de viata vreau doar un sfat pentru ca sunt disperata.
Pentru inceput vreau sa va zic ca eu cu Mama nu ne-am inteles niciodata ( aproape niciodata ) ne intelegem doar atunci cand iau salariu si ii dau bani de chirie de facturi etc si ceea ce mie se pare normal odata ce locuiesc cu ea, dar bucuria nu dureaza mai mult de 2 zile eu am 26 de anni si am un baietel de 6 anni jumate pe care mi l-am crescut absolut singura fara ajutoru nimanui nici macar al Mamei mele sau al Tatalui copilului meu,am muncit imediat dupa ce s-a nascut baiatul si nu am avut niciodata lipsuri sau etc,de o perioada de timp eu si Mama suntem in certuri continue pentru ca eu merg la munca si ea vrea sa iasa sa se duca la Bingo sau la Jocuri de noroc si nu poate pentru ca sta cu baiatul meu, i-am spus ca nu-i problema ca pot angaja un Babysiter daca vrea sa isi faca treburile ei si nici asa nu-i bine mi-a zis ca la ea in casa nu intra nimeni strain, ok pana aici ok. Am avut o discutie foarte aprinsa pe tema asta ceva timp bun in care eu eram extrem de stresata pentru ca mergeam la munca gandindu-ma oare baiatu acasa ce face cum e si etc.
Eu stau cu cineva de aproape 3 anni de zile si ne intelegem foarte bine cu micile certuri de gelozie dar in rest suntem unu pentru altul Mama nu la acceptat niciodata si mi-a zis mereu sa imi gasesc unu cu bani sa ma tina si ca asta e gelos prea mult te dispera etc nu mia stat deloc bine ce zicea si cu toate astea ia-am aratat ca eu il iubesc si voi continua sa o fac pentru ca langa el ma simt fericita si linistita. In ultima perioada am ganduri urate de a ma sinucide sunt foarte stresata iau pastile pentru linistirea mea psihologica pentru ca ma gandesc tot timpul ca oricum ar fi, trebuie sa merg mai departe dar numai rezist simt nevoia ca ea sa inteleaga ca eu nu ma pot invarti in jurul ei si ca daca vrea libertatea ei sa ma lase sa iau deciziile mele fata de copilu meu si ia sa isi vada de viata ei si nimeni nu streseaza pe nimeni. Muncesc doar 4 ore pe zi si in casa dau pana la ultimu banut chirie, facturi, internet si tot eu fac piata si am grija si de baiatul meu si platesc scoala, pranz etc si ea lucreaza la fel ca si mine... Tata este plecata in afara tari la munca si sora mea mai mica care are 22 de ani nu are prea mult chef de munca asa ca o tine Mama dar ei i se ia tot timpul apararea zicandumi ca nu isi gaseste de munca ce sa faca sa o dea afara da sunt deja 4 anni de cand cauta si nu gaseste am vrut sa o iau la munca cu mine si a zis ca ea nu se baga la vandut pizza ca nu se pricepe si motive etc etc. Va rog ajutati-ma ca numai stiu incotro sa o iau am nevoie de liniste sufleteasca numai pot sunt epuizata ????.

7 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Buna Alis,
Stiu ca cer ceva greu dar cautati chirie. Asa cum dai bani in casa acum, asa ii vei da in casa ta.
Fa-ti oridine in viata, copilul tau are nevoie de tine iar mama si sora ta doar de banii tai.
Vei fi mult mau fericita iar copilul la gradinita sau gasesti cineva sa stea cu el.
Scrie,-mi daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva.

| GirlOnline81 a răspuns:

Problema dintre mama ta si tine este ca niciuna dintre voi nu intelegeti ca aveti nevoie una de alta.
Spui ca ti-ai crescut copilul de una singura, fara ajutorul nimanui. Faptul ca mama ta sta cu copilul tau cat timp esti la munca, cum se numeste? Fireste, poti contraataca, sa spui ca ea s-a oferit, ca tu nu aveai nevoie de ajutorul ei si ca ai fi putut la fel de bine sa angajezi o bona. Dar pana s-o faci, abtine-te. Ai specificat deja ca lucrezi doar 4 ore/zi si ca salariul tau - ultimul tau banut merge pe chirie, facturi, alimente, etc... Asadar, in cazul unui contraatac, poate ca m-ai putea lamuri si pe mine cum ti-ai putea permite o bona. Asa gras se plateste un part-time? Nu de alta, dar ma faci sa iau in considerare serios sa-mi las job-ul full-time si stresul zilnic.
Pe de alta parte, mama ta ar trebui sa inteleaga ca esti suficient de matura (sper) sa iti poti alege singura un barbat.
In concluzie, nu numai ca aveti nevoie una de alta. Voi doua nu va intelegeti reciproc si tocmai de aceea, daca refuzati in continuare s-o faceti, ma tem ca nu-ti vei gasi prea curand linistea.

| Alismaria explică (pentru GirlOnline81):

Noi locuim in Italia de 11 anni eu mi-am nascut si crescut copilul aici eu lucrez part-timp dar nu sunt incepatoare in ceea ce fac si am un contract de nivelul 4 cu 8, 92 € la ora fac suplimentare multe plus ca iau toate taxele de la stat si alocatia copilului, al treisprezecelea si al paisprezecelea salariu sunt adaugate si alea in fiecare luna in salariu pentru ca mi le da in rate ajung cam la 1300 € pe luna din care 600€ merge in casa pentru chirie etc. Am scris gresit ultimu banut, eu ma refeream ca niciodata nu am lipsit cu bani in casa.
Cat despre viata mea personala are pretenti foarte mari la un barbat cu bani si multe alte calitati pe care ea nu le vede in baiatul cu care stau el face macelar si castiga in jur de 1500€ pe luna, de faptul de a ne puta impreuna nu prea am vorbit niciodata pentru ca consider ca nu e momentu.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Alismaria):

Draga mea,
Daca tu consideri ca nu este momentul sa faci pasul de a te muta cu el, n-o face. Poti, in schimb, daca tu consideri ca aceasta relatie dintre tine si mama ta iti dauneaza - emotional si psihic -, sa te muti singura.

| Teo29 a răspuns:

Ti-am scris in privat, te rog sa citesti!

| Teo29 a răspuns:

Buna, in primul rand in viata ta este o mare dezordine dar care poate fi corectata.

Nu este din vina ta, ci din vina mamei tale si a surorii tale.

Mama cu problema cu jocurile de noroc, sora ca nu vrea sa lucreze.

DIn pacate, s-ar putea ca tu sa ajungi la azil de nebuni daca mai continui asa fara sa faci un prim pas in directia cea buna care ar fi urmatoarea, in opinia mea :

Le platesti chiria pe o luna de zile, ca sa fii corecta, chiar si pe o luna si jumatate ( faci un sacrificiu, te imprumuti, etc) si te muti!

Dar definitiv, te duci cu iubitul tau sa locuiti amandoi undeva in chirie, singuri, fara sa stie cineva unde veti sta. Asa mama ta cat si sora vor fi nevoite sa caute solutii, mama sa mearga la preot, la jurat sau la ceva terapie ca sa accepte ca are o problema cu jocurile de noroc si sa caute solutii ( poate sa si lucreze ca bona sau ceva, ori in alte parti macar part time ) iar sora sa ia olx-ul, publi24, agentiile de somaj, ziarele, etc. la cautat locuri de munca. Intr-o luna/ o luna jumate sigur va gasi ceva daca va dori acest lucru.

Ai tot facut sacrificii care se pare ca pentru ele nu conteaza, si chiar daca iti sunt parte a familiei trebuie sa pui viata ta acum in prim plan si viata copilasului tau.

Ele sunt persoane adulte, trebuie lasate sa gaseasca singure solutii, tine doar de vointa lor.

De ce sa te sinucizi cand exista si aceasta varianta, doar sa o iei in calcul?

Gandeste-te la copilasul tau in primul rand si dupa gandeste la tine, ca viata aceasta ti-a fost data ca sa faci ceva bun si folositor, nu ca sa cazi in depresie si sa te distrugi din cauza lenei sau a dependetelor altora!

Fa-ti curaj si fa un prim pas cu viata ta, cum sora si mama nu s-au schimbat in anii ce au trecut, nici ca se vor schimba iar tu te distrugi pe zi ce trece din cate inteleg...

Copilul mic, daca ar fi mereu tinut de mama sa nu cada, nu ar invata sa mai mearga niciodata...

Asa si ele amandoua, atat timp cat tu le rezolvi problemele nu vor accepta nici ele ca trebuie sa caute solutii pentru viata lor si situatia in care se afla.

E o decizie grea, necesita curaj si hotarare dar este necesara ca sa iti salvezi psihicul, viata si restul familiei tale + relatia cu prietenul tau.

Toate cele bune!

( Psihologul te ghideaza doar, dar taria de caracter si hotararea trebuie sa vina din interiorul tau! Si sa nu te lasi intoarsa din drum daca te vor suna dupa 2 sapt. cu povesti, sau cu santaj emotional...NU! - ele sa caute solutii singure ca nu esti tu sclavul lor iar ele continua sa se afunde in mocirla )

| OrdanKarris a răspuns:

Sunt tare curios care barbat cu bani ar fi interesat sa creasca copilul altcuiva? Unde e tatal biologic al copilului? De ce muierile in ziua de astazi sunt setate sa faca copii cu unii si sa astepte din partea altora sa-i creasca? Iar maica-ta vrea om cu bani? Hahahaha, buna gluma. Un om cu bani care se respecta nu se uita o secunda la tine cu copilul altcuiva. Nu stiu cat de multumita esti tu de acest macelar, dar chiar si cu episoadele lui de gelozie ar trebui sa-i pupi mana ca este dispus sa te accepte cu copilul altcuiva. Nici nu-ti imaginezi ce noroc ai. Nici nu-ti imaginezi. Odata ce devii mama cu copil, valoarea ta pe piata relatiilor scade dramatic, repet, DRAMATIC! Maica-ta te ajuta cu copilul. Ma gandesc ca-ti face atata teorie pentru ca ti-ai ales un barbat care ti-a turnat un copil si te-a lasat cu buza umflata si acum o pui pe maica-ta sa-ti pazeasca copilul cand ea are tot dreptul sa mearga unde vrea, cand vrea, asta inseamna si mers la BINGO, daca asta vrea. Degeaba vi sa te plangi aici. Vi, te plangi, te descarci si apoi iti continui viata plina de alegeri gresite sau nesabuite. Felicitari, continua asa.