| Byaaa78 a întrebat:

Bună, mă numesc Bia, si chiar am nevoie de o parere sau un sfat.
Am cunoscut un băiat mai mare cu 5 ani fata de mine, cam in toamna lui 2016 si avem o relație de 3 ani de zile. Un an a fost totul bine, puteam spune că suntem cuplul perfect dar asta până am ajuns sa locuiesc cu el, când venea de la muncă, găsea tot felul de motive sa ma lovească. Sa ma abuzeze fizic si verbal
Începeam să plâng, imi făceam bagajul si ii spuneam ca a doua zi plec acasă, dar imi implora in genunchi si cu lacrimi în ochi să-l iert ca nu se va mai repeta, iar eu ca prostuta il iert de fiecare dată, ma santajeaza emoțional, ca isi va face rau, ca nu e nimeni alaturi de el, etc, imi fac mila de el si il iert imediat...
Dar in cursul a 2 ani de zile, se tot repeta lucrul asta si nu am puterea sa il las, ii gasesc tot timpul scuze si ma gandesc ca nu sunt suficient de buna si ca e vina mea, ma gandesc ca poate ma iubeste in felul lui, imi spune ca vrea o familie, o casă cu mine. Chiar nu stiu ce sa mai cred.
sad De ceva timp a plecat din țară si abia daca vorbește cu mine jumatate de ora pe zi, chiar si cand are liber de la muncă. De multe ori m-am gândit că are pe altcineva, dar de ce nu ma lasa sa ma despart de el si imi spune ca mai bine moare? Va rog, ajutați-ma, sunt distrusă

Răspuns Câştigător
| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine ceva in situatia data nu imi prea place.In primul rand faptul ca el isi permite sa te agreseze fizic si psihic deja arata ca iubirea voastra nu e curata. Odata ce te ameninta ca daca te desparti isi va face ceva rau, arata ca el este "dependent" de tine si te vrea mereu alaturi doar pentru el.Din ceea ce spui tu inteleg ca el are nevoie de tine doar pentru propriile interese, de altfel nu se mai purta astfel cu tine. Iubirea inseamna mult mai mult, tu nu esti jucaria cu care el poate face ce vrea, ai si tu demnitatea si viata ta.Atunci cand nu te simti bine alaturi de o persoana, cand aceasta nu iti permite sa evoluezi, cand profita de tine si cand e mereu gata doar sa primeasca si sa nu ofere nimic, exista o mare probabilitate ca sa fie o relatie toxica.Relatiile toxice nu sunt usor de eliminat, ba adesea e chiar foarte greu sa le punem punct, dar odata ce o facem, cu timpul intelegem ca am luat o decizie corecta, chiar daca nu a fost usuoara.Realizez ca tu nu ai incredere in el,si ai motivele tale,insa intr-o relatie increderea e primordiala,la fel si stima.El crede ca tu nu vei pleca niciodata de langa el indiferent de ce va face,caci stie ca daca isi va cere scuze si va boci putin il vei ierta, dar cat vei mai continua asa? Lucrurile nu o sa se schimbe in bine de la sine, oamenii nu se schimba asa de la nimic, trebuie sa aiba o dorinta si o motivatie uriasa, ceea ce el nu are.Nu vei putea continua mereu asa, si scuzele lui sunt doar vorbe goale, tu stii foarte bine ca asa cum nimic nu s-a schimbat, asa si nu se va schimba.Nu o sa indraznesc sa iti spun daca sa te desparti sau nu,dar parerea mea este aceasta,decizia este doar a ta, eu doar am vrut sa te fac sa te gandesti mai bine la unele lucruri mai adanc. Tine minte mereu, nimic nu e vesnic, nici oamenii de langa noi, si e mai bine sa suferim putin ca mai apoi sa fim fericiti mult de cat sa suferim mult dar sa nu fim fericiti mai de loc.Iti este greu sa il lasi din simplul motiv ca traiesti in trecut,speri mereu ca poate ceva se va schimba si veti fi la fel de fericiti ca candva,dar trecutul nu il mai intorci,ce a fost a fost si nu va mai fi,accepta asta, totul se termina la un moment dat, inclusiv si fericirea de candva, iar oamenii isi schimba foarte des atitudinea fata de noi si cei din jur, si nu le mai putem face nimic.

Răspuns Apreciat de Editori
| Freya1 a răspuns:

Trebuie să înțelegi că abuzul nu este o normalitate si ca nu tu esti defectă. Trebuie să constientizezi că unui om daca nu ii convine de partenerul lui isi ia bagajelul si pleaca nu il terorizează si maltrateaza.Acel om nu te iubeste, acel om te foloseste pentru a avea el o siguranta si pe cineva acolo sa il slugareasca si tie nu are de ce sa iti fie mila de el.
Chiar imi pare rau pentru tine ca ai pierdut atata timp langa el si ai suportat toate astea, imi pare rau si ca ai tăi nu te-au invatat ca nu e bine sa accepti asa ceva sau ca nu le-ai spus probabil prin ce treci.Crede-ma,solutia este sa te desparți de el si sa profit acum cat nu e in tara. Vorbeste cu ai tai, cu prieteni si spune-le prin ce treci si ce ai trecut apoi despartete de el. Daca te suna sau iti scrie si te amenința înregistrează și salvează conversațiile sa ai dovada si mergi la poliție pentru ca acest om este destul de periculos.Si ar trebui să înțelegi si sa retii, el nu face asta din prea multa dragoste pentru tine ci dintr-o obsesie si o boala psihică.
Nu ii spune unde te-ai dus si unde stai acum si rupe legătură cu el ca e cel mai bine.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ala te foloseste pe post de femeie de servici si sclava sexuala. Ar trebui sa fugi de el

| Byaaa78 explică (pentru mgtow):

Multumesc frumos pentru sfat, si timpul acordat pentru acest raspuns.

| Adry05 a răspuns:

ți-ai pierdut deja 3 ani din viață, cât ai de gând să mai pierzi?

| mudokins78 a răspuns:

Bya,asta se numeste relatie toxica! Fugi cat mai ai timp!
A mea era geloasa din cale afara si eu nu am suportat treaba asta cu controlul, asa ca am trimis-o la maicasa cu politia, ca nu vroia sa se desparta de mine!
Succes! (bine ca nu ai copii cu el)

| Raizing a răspuns:

Incearca sa mai cunosti si alt baiat...

| Cduncfujndf a răspuns:

Draga mea, ce fel de femei ești tu?!? Cum să lași un bărbat să te lovească? Ce să faci cu un asemenea om? Zice că vrea o familie cu tine... însă să zicem că o să aveți un copil, atunci ce o să facă? O să îl lovească și pe el?
Nu înțeleg de ce nu te despărți de el, îți va fi mult mai bine fără el. Poți să găsești un bărbat care să se comporte frumos cu tine, să nu te lovească, să nu te înșele. Poți avea o viață mai bună fără el, poți sta și singură, că îți spun că nu o să mori.
O persoană care te iubește, nu îți face rău, cel puțin nu intenționat. Eu una dacă aș avea așa bărbat, încă de la prima lovitură m-aș despărții de el.
Nu ești o cârpă, omul ăsta nu poate să facă ce vrea cu tine.
Mai bine îți cauți pe altcineva sau stai singură.