| tina9206 a întrebat:

Buna ma numesc Ionela si am 21 de ani si as dori sa imi spun si eu povestea mea dar e cam complicata si daca o sa cititi si povestea mea va rog sa imi dati si mie un sfat.
Deci haideti sa incep sa va povestesc acum 8 ani am avut o reletie cu un baiat pe nume Ionut aveam 14 ani si am vorbit cu el timp de 2 ani la sfarsitul clasei a10a povestea noastra de dragoste s-a incheiat el isi dorea sa fie liber si sa nu mai dea explicatii la nimeni ce face si unde se duce, iar pe mine mama mea nu imi dadea voie sa fiu cu el mereu imi zicea ca nu e de mine si pana la urma am fost de acord cu el sa punem punct relatiei pentru ca era mai bine asa nu puteam sa-l tin cu forta langa mine iar eu ma saturasem sa ma tot cert mereu cu mama mea dupa toata aceasta poveste eu am suferit foarte mult intrasem chiar si in depresie nu vorbeam cu nimeni eram mereu suparata refuzam chiar si sa mananc si in timp de o saptamana ajunsesem sa cantaresc 53kg de la 65kg dar usor usor am trecut peste acea poveste cu fostul prieten mai vorbeam din cand in cand la telefon cu toate ca imi era foarte greu sa ma abtin sa nu plang dar incercam sa-i arat ca sunt bine si ca am trecut peste acel moment dupa un timp el a plecat in Italia si nu am mai tinut legatura cu el, dupa toate acestea eu am intalnit un alt baiat pe nume gaby cu care sunt si acum avem 3 ani de cand suntem impreuna ne intelegem bine il iubesc si ma iubeste trebuie sa mentionez ca e mai mare ca mine cu 9 ani dar pe mine nu ma deranjeaza diferenta de varsta dintre noi dar de la un timp a inceput sa fie gelos poate era si inainte dar nu se arata acum imi zice mereu ca de ce ma machez? de ce stau mereu pe net? nici cu prietenele nu prea imi da voie sa mai ies am ajuns sa nu stiu nimic altceva decat casa si la servici, iar de iesit in oras la o plibare iesim numai cand are el chef asta insemnand cam o data pe luna.Pe prietenul meu de acum l-am cunoscut in 2010 iar in 2011 el a plecat in franta unde este si acum si sunt si eu, imediat dupa ce a plecat prietenul meu eu am suferit un accident de masina prietenul meu nu a putut sa vina acasa sa fie langa mine dar vorbeam mereu la telefon din cauza acelui accident de masina a trebuit sa stau o saptamana in spital si timp de o luna de zile in pat aveam voie doar sa merg la baie si nici atunci nu aveam voie sa stau prea mult in picioare fostul meu prieten cu care am vorbit 2 ani a aflat de la mama lui ca eu am suferit un accident de masina(trebuie sa va zic ca dupa ce ne-am despartit eu am mai tinut legatura cu mama lui pentru ca m-am inteles foarte bine cu ea imi era ca o a2a mama)fostul prieten s-a interesat la ce spital sunt si a venit la mine cand l-am vazut ca a intrat in salon am ramas uimita nu ma asteptam sa vina tocmai el in acel moment i-am zis sa plece pentru ca nu imi doream sa ma vada in starea in care eram dar el a continuat sa vina la mine statea cu mine de dimineata pana seara dupa o saptamana de stat in spital am plecat acasa si v-am zis ca a trebuit sa stau si acasa numai in pat timp de o luna de zile fostul prieten a continuat sa vina la mine statea cu mine zi de zi atunci mi-am dat seama ca el inca mai tine la mine si eu la el dar intr-o zi cand a venit la mine eu i-am zis:TE ROG SA NU MAI VII LA MINE atunci el s-a uitat lung la mine si s-a asezat in genunchi la marginea patului eu si mi-a zis:EU TE IUBESC SI DE ACEIA AM VENIT DIN ITALIA PENTRU TINE CA SA-TI FIU APROAPE IN ASEMENEA MOMENTE dupa aceste cuvinte am ramas muta de uimire si de parca nu ar fi fost de ajuns ceia ce mi-a zis a mai adaugat cateva cuvinte si anume:VREI SA FII SOTIA MEA? in acel moment chiar ca nu mai stiam ce sa zic si tip de 1 minunt m-am uitat la el si am inceput sa plang apoi i-am zis:ATUNCI CAND AM FOST A TA AI DECIS SA NE DESPARTIM SI SA PUNEM PUNCT UNEI RELATII PE CARE TOTI O INVIDIAU SI STII PREA BINE CA MAMA MEA NU TE-A ACCEPTAT NICIODATA SI CU TOATE ASTEA EU MA CERTAM CU EA NUMAI CA SA FIU CU TINE SI DIN CAUZA TA AM INTRAT IN DEPRESIE DAR NU TI-AM ZIS NICIODATA PENTRU CA NU AM VRUT SA STAI CU MINE DIN MILA ASA CUM NU VREAU NICI ACUM SA O FACI TE ROG SA PLECI EU SUNT CU ALTCINEVA SI SUNT BINE SI SA MA LASI IN PACE NU MAI VREAU SA TE MAI VAD NICIODATA din acel moment a plecat si nu l-am mai vazut pana acum 3 saptamani cand a inceput sa ma caute iar de aceasta data pe facebook vorbim zi de zi pe facebook si pe mess si mi-a zis ca el inca mai tine la mine si acum si ca va face tot posibilul sa fiu iar a lui cu toate ca eu am prieten nu se va lasa pana nu vom fi din nou impreuna si mi-a zis ca cererea in casatorie pe care mi-a adresat-o in 2011 inca este valabila.
Eu acum sunt in franta cu actualul prieten ne intelegem bine dar v-am zis ca este foarte gelos il iubesc si ma iubeste dar gandul meu tot la prima mea iubire imi este eu acum nu stiu ce sa fac ii iubesc pe amandoi ma inteleg bine cu amandoi dar nu stiu cu care din ei sa raman daca raman cu actualul prieten imi este frica sa nu faca mai urat decat face acum, iar daca o sa ma impac cu fostul prieten imi este frica sa nu ma lase iar daca mama mea nu va fi de acord cu relatia noastra asa cum a facut si data trecuta chiar nu stiu ce sa fac sunt in mare dilema VA ROG SA IMI DATI SI MIE UN SFAT SI ACEASTA ESTE O POVESTE ADEVARATA ASTEPT PARERILE SI SFATURILE VOASTRE
VA MULTUMESC!

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ia o pauza. Vorbesc serios. Nici o varianta nu e buna. Nici pasare in colivie sa fii nu e bine, din cauza geloziei, dar nici cu teama de o noua despartire nu poti sa stai. Ai nevoie de siguranta, de liniste, mai ales ca ai trecut printr-un accident serios.
Oricum, nu stiu cit de adevarat iubesti, odata ce in inima ta e loc pentru doi. Ar trebui sa fie doar unul care sa "iti ia mintile", unul care sa fie totul pentru tine. Nu e bine daca ai inima impartita intre doi. Asta nu e dragoste adevarata, pentru niciunul din ei. Poate a fost cindva pentru primul, insa dezamagirea avuta a facut ca totul sa treaca, inca mai iti place, dar nu mai e ce a fost, si nici nu va mai fi.
Cred ca cel mai bine e sa stai tu si sa analizezi, sa te gindesti bine pe ce pozitie te afli, si sa nu iei o decizie pripita. Inainte de a decide, de a alege, gindeste bine fiecare aspect, fiecare chichita a ceea ce este intre tine si fiecare dintre cei doi. Si abia apoi ia o decizie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am inteles de toat despre toti, dar tu ce simti? Nu exista asta ca-i iubesti pe amandoi la fel, cu siguranta ca pe unul din ei I'll iubesti mai mult. Deci...ala e.

| iubesc a răspuns:

Buna. Daca prima iubire a revenit in viata ta nu ii da cu piciorul mai ales daca il iubesti. Desparte-te de actualul pentru ca gelozia nu aduce nimic bun. Cine s-a interesat de tine in cele mai grele momente e Ionut si daca a intrat in viata ta nu e degeaba. Accepta-l si iubiti-va mult.

| DianaDiaa a răspuns:

O Doamne!

In primul rand bine ca ti-ai revenit dupa accident. Acum despre povestea ta. Te gandesti putin ca daca prietenul tau face acum asa, dupa casatorie o sa fie mai rau? Te-ai gandit ca daca te iubea cu adevarat venea la tine? Adica stii daca o sa fie sotul tau trebuie sa te iubeasca mult nu? Eu nu prea vad asta sincer. Nu poti trai prizionera in propria ta casa, revino-ti! Ce iubire e asta? Mai tarziu te va bate din iubire nu? Zici ca acum iti este bine, fii serioasa! Nu te cert sau ceva nimic de genul asta mai ales ca e viata ta. Vezi tu...fostul dupa atata timp si acum a venit la tine din Italia (dupa cate am inteles) doamne, pare o telenovela...
Inteleg, stiu nu trebuia sa se desparta de tine atunci, dar poate i-a fost frica nu crezi? Nu stiu ma gandesc si eu, am 19 ani nu prea sunt in masura sa vorbesc prea multe, dar pana la urma toti meritam o a doua sansa cred(acum depinde si de situatie) Eu zic sa il lasi pe actualul, nu trebuie sa accepti imediat sa fi cu fostul, dar macar sa incerci nu? A stat langa tine nu? Te-a sprijinit asta e tot ce conteaza zic eu.
Ai grija de tine! Pup.

| tina9206 explică (pentru DianaDiaa):

Iti multumesc pentru sfat dianadiaa si ma voi gandi bine la ceia ce mi-a zis eu as vrea sa ma impac cu fostul prieten dar am o oarecare teama oricum fostul prieten mi-a propus sa vorbim pe mess si asa o putem lua de la capat pas cu pas si eu am fost de acord acum ramane de vazut ce se va intampla

| DianaDiaa a răspuns:

Si inca ceva :d
Analizeaza tothappyDovezile de iubire

| marinelpop a răspuns:

Uneori, despărţirea se dovedeşte o adevărată binecuvântare. Iată ce s-a întâmplat cu Jill. „La început, mă simţeam flatată că prietenul meu voia mereu să ştie unde sunt, ce fac şi cu cine sunt. Dar, după un timp, am ajuns să stau numai cu el. Era gelos chiar dacă petreceam timp cu familia, mai ales cu tata. Când am rupt relaţia, am simţit că mi s-a luat o piatră de pe inimă!", mărturiseşte ea.

Sarah a trecut şi ea printr-o situaţie similară. Cu timpul, şi-a dat seama că John, tânărul cu care se întâlnea, era sarcastic, greu de mulţumit şi nepoliticos. Sarah îşi aminteşte: „Odată, a întârziat trei ore! Când mama i-a deschis uşa, nici nu a băgat-o în seamă, şi mi-a zis: «Să mergem. Suntem în întârziere». Nu a zis «Sunt în întârziere», ci «Suntem în întârziere». Ar fi trebuit să-şi ceară scuze ori să-mi spună ce s-a întâmplat. Dar cel mai mult m-a deranjat că nu a fost respectuos cu mama!".

Evident, dacă persoana cu care te întâlneşti te-a dezamăgit o dată sau dacă te deranjează ceva din felul ei de a fi, nu înseamnă neapărat că relaţia voastră e sortită eşecului (Psalmul 130:3). Însă, când Sarah şi-a dat seama că John era din fire nepoliticos, că modul în care se purtase nu fusese o excepţie, s-a hotărât să pună capăt relaţiei.

Ce poţi face dacă, asemenea lui Jill şi Sarah, decizi şi tu că persoana cu care îţi dai întâlniri nu ar fi un bun tovarăş de viaţă pentru tine? Nu-ţi ignora sentimentele! Deşi poate că ţi-e greu să accepţi, ar fi mult mai bine să pui capăt relaţiei. În Proverbele 22:3 se spune: „Cel prevăzător vede nenorocirea şi se ascunde".

E-adevărat, ţi-ar putea fi greu să rupi o relaţie. Nu uita însă: Căsătoria este o legătură pe viaţă! Mai bine suferi acum o vreme, decât să regreţi o viaţă-ntreagă!

| tina9206 explică (pentru marinelpop):

Iti multumesc pentru vorbele pe care mi leai spus si ma voi gandi foarte bine ce voi face si sal aleg pe cel care e mai potrivit

| AaliNuSh a răspuns:

Wow. se spune ca nemultumitului i se ia darul. gen, cei 2 barbati sunt 2 firi total diferite..nu poti fi o sclava pentru un barbat care e extrem de gelos si fara voia lui sa nu poti face nimic. primul baiat daca a fost langa tine in perioada cea mai grea de atunci iar actualul tau prieten nu, inseamna ca el chiar te iubeste si dupa atata timp s-a mai maturizat. iar mama ta ar putea pune in balanta cele 2 tipuri de relatie pe care le-ai avut..si nu cred ca mama ta va fi atat de absurda dupa atata timp ..lucrurile se schhimba de la o perioada la alta. nu da cu piciorul unei fericiri care te poate costa toata viata. esti tanara, ai toata viata inainte dar daca ramai cu cel care e cu 9 ani mai in varsta peste ani se va simti diferenta. este clar ca tu si primul prieten sunteti facuti unul pentru celalalt happy. drum bun in viata.

| tina9206 explică (pentru AaliNuSh):

Iti multumesc frumos pentru raspunsul tau si ma voi gandi mai bine ce voi face oricum eu si fostul prieten am inceput sa vorbim pe net si am decis sa o luam de la capat pas cu pas si daca e sa mai fie ceva intre noi il voi lasa pa actualul prieten iar daca nu va merge cu nici unul mai bine singura iti multumesc inca o data

| mOonyX99 a răspuns:

Pai trebuie sa ai multa grija..eu nu suport persoanele geloase,din gelozie se poate ajunge la multe, iar prima ta iubire m-a impresionat big grin. Adica a venit din Italia doar pentru tine si merita o a doua sansa, toti meritam, iar daca tu vei fi din nou fericita cu primul baiat, mama ta nu o sa inteleaga pentru ca nu-ti doreste raul.

| tina9206 explică (pentru mOonyX99):

Iti multumesc pentru parerea ta si asta conteaza pentru mine foarte mult pentru mine