| 97Maria97 a întrebat:

ma numesc Maria am 16 ani si am niste probleme cu tatal meu, ma terorizeaza ma abuzeaza fizic psihic si emotional din orice motiv. De ex Saptamana trecuta m-a batut in fata prietenului meu din cauza unor note slabe. Nu ma deranjeaza faptul ca ma bate ca orice parinte trebuie sa-si bata si sa-si creasca copilul dar tatal meu pur si simplu ma omoara, am avut buza sparta si tot sunt vanata, 3 seri nu m-a lasat sa dorm tot din cauza asta, si am fost pedepsita. De multe ori am vrut sa plec si am plecat de acasa dar ei m-au adus inapoi. Stiu ca daca sunt la protectia copilului ei ma pot trimite la o ruda sau bunici dar eu nu vreau chestia asta.
Nu mai pot pur si simplu cand stiu ca vine acasa de la servici tot tremur si ma speriiu in propria reflectie din oglinda, a bagat boala in mine.
As vrea sa ma mut la prietenul meu, el m-a ajutat de foarte multe ori si ne iubim foarte mult, ii cunosc parintii si m-ar accepta sa ma mut la ei, dar nu as vrea sa-i faca ceva rau iubitului meu din cauza asta ca tatal meu nu ar fi de acord sa ma mut la el si ar iesii circ din cauza asta, dar eu nu mai pot trai cu chestia asta si vreau la prietenul meu, va rog din suflet ajutati-ma cu niste pareri! Voi ce ati face in locul meu daca il iubiti mult! Multumesc din suflet!
Maria

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La 16 ani ești foarte vulnerabilă, nu te sfătuiesc să pleci de acasă, dragostea trece prin stomac!
Ai nevoie de ei, http://www.telefonulcopilului.ro/
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Singura solutie ca sa scapi de teroare este sa mergi la medicul legist, sa faca certificat medico-legal, iar cu actul acela sa mergi la DGASPC si sa ceri sa fii scoasa de sub tutela lui.

| thealchemist a răspuns:

"Nu ma deranjeaza faptul ca ma bate ca orice parinte trebuie sa-si bata si sa-si creasca copilul"- Oh, really? unde scrie chestia asta?
lucrul de care ar trebui tu sa te plingi cel mai mult e ca ti-a pervertit gindirea nu ca te bate, ai ajuns ca crezi ca bataia e normala.
deci te sfatuiesc sa faci ceva, nu numai pentru ca poate sa te omoare dar iti poate distruge sansele de a fi fericita in viata daca ajungi sa iei drept normal ce-i cu totul nepotrivit in relatia dintre parinti si copii.
nu stiu exact ce sa te sfatuiesc dar trebuie sa ceri ajutorul unui adult in care ai incredere, un profesor, o ruda, un prieten de familie, si cu ajutorul lui/ei sa faci pasii legali necesari, plingere la politie, etc.
daca nu si ajungi sa accepti violenta ca fiind ceva normal o sa te trezesti peste 10 ani ca o sa-ti bati si tu copiii si o sa te miri ca-i deranjeaza.

| Fatamuntilor a răspuns:

Buna Maria
De mama ta nu ai zis nimicEa nu te sprijina?
E bine ca ai in prietenul sprjin moral, asa trebuie sa ramana.Cauta o discutie cu tatal tau.Vezi motivele tatal tau e pus pe scandal. Poate are probleme la servici, poate obisnueste sa bea.
POTI apela la telefonul copilului.
Ca minora nu poti face mai mult

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da o tura si pe la biserica, dar de ce ai note proaste, daca iti ofera un minim de confort, inseamna ca ori pierzi timpul la calculator ori cu prietenul

| Oana92 a răspuns:

In primul rand nu este adevarat ca parintii au dreptul sa isi loveasca copii. Nici macar animalele nu fac asta, iar bataia in niciun caz nu este rupta din rai.
Singura solutie in cazul tau ramane telefonul la protectia copilului/politie/telefonul copilului.
Iar ce face tatal tau nu e doar bataie, e deja tortura si pentru asta merita sa stea in puscarie(chiar daca te doare).
Din pacate esti minora si daca pleci la prietenul tau ii vei crea si lui si parintilor lui probleme cu politia.

Suna cat mai repede la protectia copilului, este cel mai sigur pentru tine. Cu ajutorul lor vei scapa de acest chin. Multa bafta si curaj!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Nu-i normal să se comporte tatăl tău aşa cu tine.
Nu se poate aşa ceva, nu pleca de acasă, rezolvă altfel problema, contacteză-i http://www.telefonulcopilului.ro/
Te vor ajuta în astfel de situaţii e necesar.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de sex... stie ca faci? nu ar fi bine sa faci ceea ce trebuie, incepand cu scoala si celelalte si apoi te poti adresa si autoritatilor? si cu acordul cui vrei sa te muti? esti minora, in caz ca nu stiai

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau. Draga, dar la 16 ani ce vrei sa faci?
Nu prea ai variante. Ori accepti sa stai cu familia ta asa cum este, ori ii reclami la protectia copilului.
Sau poti primi sfaturi si ajutor si de aici : http://www.telefonulcopilului.ro/dupa-ce-apelezi-tc

Dar nu te baza doar pe prietenul tau si ai lui. Esti minora si le poti creea lor probleme.
Mai bine clarifica intai relatiile cu ai tai, cu ajutorul autoritatilor, sau na, cum vrei tu.
Insa varianta cu prietenul si familia lui, crede-ma ca este nu buna.

| Flory1243 a răspuns:

Buna.Vorbeste cu mama ta spune-i ceea ce simti nu sta ca bleaga.Stiu ca este greu dar o sa treci si peste asta ai incredere in tine spune-le ce simti nu are cum sa se enerveze pe sentimentele tale.Si cu notele nu are de ce sa te bata Doamne, pana la urma inveti pentru tine tu ajungi ceva in viata asta nu tatal tau. Spune-i ca daca stai astepti sa te bata nu rezolvi nimic.Suno pe bunica ta sa-l linisteasca ca doar e mama lui sa-i spuna ce e bine macar pe mama lui sa o inteleaga.Este o situatie destul de delicata dar nu mai astepta chiar daca se enerveaza il lasi sa se linisteasca putin si dupa ii spui:Tata asa asa nu mai suport te rog intelegema'' vezi tu. Spune-i si lui ce ne-ai spus si noua e tatal tau trebuie sa te inteleaga.Succes

| Maria77a11 a răspuns:

Ai incercat sa vorbesti cu mama?