Întrebare recomandată | Lauraelena01 a întrebat:

Mai am cateva zile de gandire si nu stiu ce decizie sa iau. Prietenul meu pleaca la munca in strainatate si vrea sa ma ia si pe mine cu el dar parintii mei nu sunt de acord absolut deloc nici nu vor sa auda. Nu stiu ce sa fac... ce sa aleg? am 20 de ani. Mi-au spus ca daca plec plecata sunt! Ce sa fac?

48 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ee, nu e vorba, oricat s-ar stradui, copiii nu pot sa greseasca mai mult decat pot parintii sa ierte. Dar daca decizi sa pleci, decide privind strict interesul tau, daca pleci de dragul lui, sigur vei regreta.

| darrio2007 a răspuns:

Daca te duci la loc sigur se merita sa pleci.Dar parintii tai te iubesc si sunt prevazatori.Au fost multe cazuri in care ajunsi acolo ai facut alta meserie decat ce ti s-a promis.Scuza-ma pentru duritatea raspunsului.Dar este adevarul.Am avut si eu un caz in familie.Cu o verisoara.

| Lauraelena01 explică (pentru darrio2007):

Daa o sa merg la loc sigur cu contract de munca. stai linistit am primit raspunsuri si mai dure decat al tau

| darrio2007 a răspuns (pentru Lauraelena01):

Iti doresc succes pe viitor.

| Lauraelena01 explică (pentru darrio2007):

Multumesc la fel. O sa revin sa va spun ce decizie am luat!

| darrio2007 a răspuns (pentru Lauraelena01):

Ok.Astept.

| IsabelaIssa a răspuns:

Trebuie sa te gandesti mai intai ce motiv au parintii tai ca sa nu te lase sa pleci. Poate nu au incredere in el, si aici iar trebuie sa te intrebi de ce? In general parintii vad ce nu e in regula, pentru ca nu ei sunt indragostiti ca sa vada totul roz. Apoi gandeste-te daca nu pleci, ce vei face acolo? Daca nu vei gasi si tu de lucru? Daca va veti desparti, te vei descurca singura? Trebuie sa iei in calcul toate variantele. Nu e bine sa pleci de acasa certata cu parintii tai. Incearca sa vorbesti cu ei, sa le spui ca daca nu va merge te vei intoarce acasa. Poate ca risti cam mult. Poate ca ar trebui sa plece el primul si apoi sa te duci si tu daca ai ceva sigur.

| laurentiu80 a răspuns:

Pai ce-i impiedica pe parintii tai sa te lase? Exista un motiv nu? Bine la 20 de ani inca mai ai timp sa te bucuri de tinerete. Eu in locul tau as ramane acasa, deoarece in strainatate nu sunt caini cu colaci in coada, muncesti foarte mult, esti umilit doar prin faptul ca esti roman, si pe deasupra esti platit si prost fata de ceilalti din tara respectiva. Deci esti ca un sclav!

| Athenna a răspuns (pentru laurentiu80):

Un raspuns bine punctat! intr-adevar nu e usor peste hotare sa traiesti, asa ca daca as fi in locul tau as alege sa ramin in tara si sa-mi fac studiile. Esti tinara si ai toata viata inainte sa muncesti. Daca prietenul tau te iubeste iti va respecta orice decizie. Bafta!

| IloveME a răspuns:

Mda si eu cand m-am mutat impreuna cu iubitul meu,toata familia m-a judecat!
Tatal meu mi-a spus ca pentru el nu mai exist, acum cand ma vede bine, fericita, implinita si in plan de nunta nu mai spune nimic!
Un parinte mereu te va ierta indiferent de greselile tale, o iubire adevarata daca dai cu piciorul in ea nu se stie niciodata!

| Lauraelena01 explică (pentru IloveME):

La ce varsta te-ai mutat cu prietenul tau?

| IloveME a răspuns (pentru Lauraelena01):

Poi acum am 24, aveam 22 si 8 luni!

| Lauraelena01 explică (pentru IloveME):

Multi inainte:*.M-am gandit mai bine si cred ca o sa plec dupa sesiune, pentru ca imi e frica sa nu ma exmatriculeaze sau mai stiu eu ce sad. nu e o decizie finala ma mai gandesc un pic

| IloveME a răspuns (pentru Lauraelena01):

Iti doresc mult succes si toate lucrurile din viata ta sa iasa bine!
Pupic!

| Lauraelena01 explică (pentru IloveME):

Multumesc la fel! te pup:*

| IloveME a răspuns (pentru Lauraelena01):

Gandeste-te la tine si la ceea ce iti doresti cu adevarat!

| Lauraelena01 explică (pentru IloveME):

Iti multumesc mult pentru sfat!

evenso
| evenso a răspuns:

Daca tu nu esti pe cont propriu, nu esti angajata, nu te poti intretine singura, atunci ar fi recomandat sa asculti pe parintii tai si mai sunt si alte motive ca sa ramai acasa, deoarece pentru o fata tanara este foarte riscant sa se duca in lume si fara un scop anume doar ca sa fie impreuna cu iubitul sau.

| Lauraelena01 explică (pentru evenso):

Pai acolo o sa mergem amandoi la munca si iti dai seama k as puteam sa ma intretin singura chiar daca nu as mai fi cu el impreuna, plus de asta ca ne ducem la loc sigur cu contract.

| untu a răspuns:

Lauraelena01 ar fi mai bine sa asculti pe parintii tai,pentru fericirea si siguranta ta,daca ei spun ca nu te duci inseamna ca au intuitie,un fel de presimtire,ii e foarte teama sa nu patiti ceva rau si este foarte periculos,risti sa fii violata sau Doamne fereste sa fii omorata si nu vei mai putea niciodata acasa si vei ramane sclava sau prostituata pentru totdeauna sau cand vei intoarce acasa nu vei mai gasi pe una sau ambii parintii tai si vei fi foarte distrusa! Cel mai bine e sa ramai alaturi de parintii tai ca ei te iubesc foarte mult si nu vor sa te piarda, asa cum porunceste bunul Dumnezeu,, asculta pe mama ta si pe tatal tai ca sa-ti fie bine si sa-ti traiesti intru multi ani" Mai bine sa te rogi la bunul Dumnezeu si sa mergi in fiecare zi la biserica si o sa vedeti ca lucrurile se vor aranja si se va rezolva de la sine si o sa fii foarte multumita si fericita, o sa-i multumesti mai tarziu cand vei intelege de ce au facut parintil; or tai ca sa nu te lase sa pleci! Multi tineri si tinere s-au intors acasa morti de accidente rutiere, de boli si de crime si de alte nenorociri!

| untu a răspuns:

Lauraelena dar unde vrei sa te duci, in ce tara sau ince localitate? Ai loc de munca asigurat cu contract si cu carnet de munca? Este obligatoriu, dar este ilegala munca la negru!

| Lauraelena01 explică (pentru untu):

Da cu contract de munca in Anglia.

| untu a răspuns (pentru Lauraelena01):

Bun,dar ai unde caza si mancarea asigurata, mai ales transportul? Am auzit ca autoritatile britanice nu mai primesc strainii, mai ales romanii in cautarea locurilor de munca! La ce vrei sa lucrezi?

| Lauraelena01 explică (pentru untu):

Daa am cazarea asigurata chiar acolo doar la cativa pasi de unde o sa lucrez si nu o sa am nevoie de transport. O sa lucrez la ambalat de spanac, salata. Deci locul de munca este sigur.

| untu a răspuns (pentru Lauraelena01):

Bun.dar de unde si cine v-a facut rost de locul de munca?

| AtateaConditii a răspuns:

Ce imi place ca la intrebarile recomandate toata lumea raspundelaughing. Poi ai 20 de ani esti pe cont propriu, daca ai incredere in baiatu asta du-te. Si tine legatura cu parintii tai tot timpul, spune-le sa aiba incredere in tine ca esti fata mare de acum.

| VladGH a răspuns:

Stai acasa la parinti daca ei te intretin si multumestele, nu te porni asa fara ca parintii tai sa fie de acord.Te-au crescut pina acum si daca te duci cu ce inima vor ramine ei. Sa stii cind vrei sa pleci undeva si cineva nu ii cu inima impacata nu prea iti merge...

| deeadeea111 a răspuns:

Poate ca cea mai buna alegere este a parintilor ei stiu cel mai bine ..insa daca ai peste 18 ani e alegerea ta

| BSwwatch a răspuns:

Si data trecuta la fel ti-am spus, du-te, e dreptul tau sa incerci!

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.
Tu, nu pleca cu el acum. Il lasi pe el sa mearga inainte, pentru ca el este barbatul si facatorul de bani in relatia voastra, nu tu.

Si ceva nu se pupa in ce scrii tu : daca pleci cu contract, arata-le parintilor tai contractul.
Ca sa stie si oamenii aia care ti-s familie, te-au crescut si-ti poarta grija, exact ce vrei sa faci : un viitor.
Sper ca nu esti o naroada care crede inca in povesti.
Si sper sa tii seama de si de ai tai : sa le explici cu detalii in ce conditii vei locui si lucra.
Daca ai contract legal, va fi simplu asta.

| MadalinaElly a răspuns:

Buna,eu spun sa nu te duci, ai vazut si tu cate alea se intampla ..nu conteaza cati ani ai sunt total de acord cu parinti tai, bine tu faci cum vrei dar sa te gandesti bine, si sa ne spui si noua decizia luate (daca vrei bineinteles ) happy

| Lauraelena01 explică (pentru MadalinaElly):

Cum sa nu. chiar o sa postez sa va spun ce decizie am luat:*

| crystiyna a răspuns:

Fata vad ca postezi intr-una aceasta intrebare, deci e clar ca nu te-ai decis. singura decizie o poti lua tu singurica, eu degeaba iti spun sa pleci cu el sau sa ramai acasa langa parintii ca alegerea este numai a ta. Dar eu spun mai bine sa ramai alaturi de parintii tai, orice s-ar intampla ei vor fii alaturi de tine si te vor sprijinii. In plus, ai 20 de ani. este atat de greu sa mai astepti cand ai toata viata inainte? poti pleca dupa ce-ti vei termina studiile. Iar prietenul tau daca te iubeste cu adevarat te va astepta. Considera asta ca un ultim test pe care il dai, avand in vedere ca esti de 4 ani cu el... Oricum tu decizi, eu iti dau un sfat prietenesc, te inteleg ca il vrei langa tine si vreti un viitor impreuna dar si scoala este foarte importanta!

| Lauraelena01 explică (pentru crystiyna):

Stiu ca v-am stresat cu intrebarile mele dar sincer sunt disperata nu stiu ce sa fac... inima imi spune sa plec dar cand pun raul inainte deja decizia mea ia o alta intorsatura.sad

| vlad8249 a răspuns:

Ai 20 de ani! esti mare si poti face orice vrei! daca te duci si apoi te intorci la ei si le bati la usa nu o sa te lase sa intri in casa?

| Lauraelena01 explică (pentru vlad8249):

Daa asa mi-au spus ca daca o sa plec nici sa nu ma mai gandesc ca o sa ma primeasca inapoi

| vlad8249 a răspuns (pentru Lauraelena01):

Atunci incearca cu putin santaj... ar fi cam greu... dar s-ar mai putea si optiunea de a ii intreba de ce nu te lasa si mai stai de vorba cu ei despre asta. Sau poate poti sa iti aduci iubitul si sa discutati toti patru despre asta, sigur ajungeti la o intelegere, nu?

| Lauraelena01 explică:

Daca iti face placere dai un raspuns daca nu nu esti obligat!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Lauraelena01):

Daca nu ma insel ti-am spus ca oamenii dincolo de granita se pot schimba brusc, mai ales din cauza lipsurilor, lasa-l sa stea un an si pe urma te duci si tu

| Lauraelena01 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Suntem de 4 ani impreuna, nu pleaca pentru prima data a fost plecat si anul trecut si nu s-a schimbat chiar deloc. sad

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Lauraelena01):

Daca pleaca sezonier e mai greu, eu am veri in Spania de 11 ani si le-a fost greu primii 5 ani

| Lauraelena01 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Sta din martie pana in septembrie. e obisnuit pentru ca pleaca de cativa ani buni

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Lauraelena01):

Bafta

| Lauraelena01 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Multumesc!

| Maria_Ana_1997_il9t a răspuns:

Parintii dai sigur te iubesc mult si pentru tine va fi mereu un loc in inma lor. Daca iti iubesti prietenul, nu-l lasa sa plece fara tine...parintii tai ar trenui sa te inteleaga. Ai 20 de ani nu 16 deci esti matura si poti lua singura deciziile. Eu in locul tau as vorbi cu parintii si as pleca cu prietenul.

| teodoraCBT a răspuns:

Daca el te iubeste va respecta orice decizie ai lua.Nu ii invinovatesc pe parintii tai pentru ca sunt parintii tai si te iubesc prea mult pentru a te lasa sa pleci departe de ei.E ca si cum ei ar avea nevoie de tine. Punte-te in locul lor. Daca ai avea o fata care ar vrea sa plece in strainatate presupun ca nu ti-ar placea prea lumt ideea pentru ca cat de mare ai fi, tot fetita lor ramai.Eu ti-am zis parerea mea.Pana la urma eu nu te pot influenta negativ sau pozitiv.E alegerea ta, dar gandeste-te si la consecinte

| scumpete111 a răspuns:

Dupa parerea mea incearca sa stai la o discutie cu ei si sa le explici cit de mult il iubesti si cit de mult simti cind nu este linga tine, daca stii vreo intimplare de cind erau ei tineri si nu puteau unu fara celalalt aminteste-le ca e oribil fara persoana iubita. Stii sorry esti de 20 de ani nu mai esti copil de 2 ani sa ti se dea bomboana pe bat si sa taci mai fa putin scandal si mai explica-le ca ai vrea nespus de mult sa te inteleaga BAFTA DRAGAwinking

| antonia93 a răspuns:

Nu renunta la parinti ei iti vor fi mereu alaturi...mai asteapta un pic..nu pleca. daca te iubeste nu te forteaza